אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק המלונות שוב ירד מסדר היום צילום: דורון גולן

חוק המלונות שוב ירד מסדר היום

החוק השנוי במחלוקת של שר התיירות יריב לוין מבקש להקל על בניית מלונות על קו החוף; הרקע לדחייה - מחלוקות עם השר כחלון

18.07.2016, 22:34 | רוני זינגר

ברגע האחרון הוסר גם הלילה מסדר היום של מליאת הכנסת "חוק המלונות" של שר התיירות יריב לוין, זאת לאור מחלוקות עם שר האוצר והשר להגנת הסביבה משה כחלון, ולאור אי הסכמות עם הקואליציה וארגוני הסביבה. הנושא שובץ לבקשת כולנו כנושא האחרון בסדר היום, כלומר בשעת לילה מאוחרת זאת כדי להגיע להבנות. ואולם בשעות הערב הוחלט להסיר את ההצבעה מסדר היום ולדחותה לשבוע הבא.

קראו עוד בכלכליסט

חוק המלונות של שר התיירות מבקש להקל על בניית מלונות ועיקר המחלוקת שלו מרוכז סביב הקלות לבנייה בקו חוף וכן מתן אפשרות לבנות במלונות חדשים ובתוספות חדשות למלונות קיימים, אחוז מסויים של דירות למגורים ולא רק למטרות תיירות.

החוק השנוי במחלוקת עבר מאבקים בוועדת הפנים - שם הוסף לו ברגע האחרון הסעיף המאפשר בנייה גם במלונות קיימים למטרות מגורים, ולפני כשלושה שבועות היה אמור לעלות במליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית. ואולם אז ברגע האחרון הסיר כחלון את ההצעה מסדר היום בטענה כי השר להגנת הסביבה לא יאפשר פגיעה בחופים, זאת לאור טענות ארגוני הסביבה לפגיעה בבנייה בקו ה-100 מטר מהחוף.

הנושא הזה הוסדר, אך החוק לא עלה להצבעה, שכן בינתיים פעל כחלון במהלך מחודש. לפני כשבועיים פנו אנשי כחלון - ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי - למועצה הארצית והעבירו תיקון לתמ"א 1 שאוסר באופן רשמי על בנייה ב-100 מטר מקו המים. לטענת אנשי כולנו בכך פעל כחלון להגנה על החופים. ואולם ארגוני הסביבה טענו כי תיקון לתמ"א לא גובר על חקיקה ראשית ודרשו שינויים בחוק המלונות.

ואילו בסביבתו של השר לוין טענו הערב כי בשום שלב לא היתה כוונה לבנות בתוך ה-100 מטר וכי מטרת החוק גדולה הרבה יותר ומבקשת לסייע לפתרון בבניית מלונות, אף שההצעה זכתה לכינוי ״חוק החופים״.

ויכוח נוסף שהתפתח היה על בנייה בתוך ה-300 מטר מקו החוף והשאלה האם יש לקבוע בחוק את העניין או להותיר אותו לקביעה מושכלת בידיעה הוועדה לבנייה בחוף. ארגוני הסביבה דורשים הסדרה בחוק ואילו לוין מתנגד.

יריב לוין. לטענתו לא היתה כוונה לבנות בתוך ה-100 מטר, צילום: אלכס קולומויסקי יריב לוין. לטענתו לא היתה כוונה לבנות בתוך ה-100 מטר | צילום: אלכס קולומויסקי יריב לוין. לטענתו לא היתה כוונה לבנות בתוך ה-100 מטר, צילום: אלכס קולומויסקי

"גם השר לוין מחפש סולם כדי לרדת מהחוק הזה, ועכשיו מחפשים פתרון", אמר גורם בכיר באופוזיציה היום ואילו בסביבת לוין השיבו כי היו משוכנעים שהחוק עובר כפי שהוא הערב. כאמור לאור המחלוקות ביקשו בסיעת כולנו להסיר את החוק עד הסדרת העניין".

מאדם טבע ודין נמסר הערב כי, "לאחר פניה דחופה של 'אדם טבע ודין לראשי סיעות הקואליציה בקריאה להימנע ממשמעת קואליציונית בהצבעה שתוכננה להיום בקריאה שניה ושלישית על חוק המלונאות ולאחר שהועברה חוות דעת משפטית ליועץ המשפטי של הכנסת בנושא, ההצבעה על חוק יריב לוין שוב ירדה מסדר היום של מליאת הכנסת".

מנכ"ל 'אדם טבע ודין', עו"ד עמית ברכה, בירך ואמר כי, "מדובר בהצעת חוק מסוכנת ואנו שמחים על המאמצים לעצור אותה. אני בטוח ששר האוצר שהוא גם השר להגנת הסביבה לא רוצה שהחוק הכי אנטי סביבתי שאי פעם עלה בכנסת יעבור במשמרת שלו. אנו קוראים ליריב לוין ולשר כחלון שלא להתפשר על החופים ש לנו ונמשיך לעמוד על המשמר".

עוד הוסיף: "כדי להכשיר חוק כל כך מסוכן, לא ניתן להישען על חוות דעת משפטית הטוענת את הטיעון האבסורדי לפיו תקנה גוברת על חקיקה ראשית של הכנסת. "לתיקון הקטן שקיבלה המועצה הארצית, לא רק שאין כמעט משמעות מעשית משום שהוא מתייחס בעיקר לתחום ה-100 מטר בו בנייה אסורה בכל מקרה, אלא שכלל אין לו תוקף - מכיוון שחוק יריב לוין שמונח על שולחנה של הכנסת, בהיותו חוק ראשי, גובר על כל החלטה של המועצה הארצית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות