אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרעיון הגאוני של גוגל: עובדים יכולים לתרום ימי חופשה אחד לשני

הרעיון הגאוני של גוגל: עובדים יכולים לתרום ימי חופשה אחד לשני

בעקבות עובד שנאלץ לטפל באביו החולה, ענקית מנועי החיפוש החליטה להעניק לכלל העובדים את האפשרות לתרום את ימי החופשה שלהם. מדוע זה יכול לעודד את המוטיבציה יותר מבונוס?

19.07.2016, 12:29 | כרמית עירון פלר
גוגל ידועה כמי שמציעה לעובדים שלה לא מעט הטבות ייחודיות, אך מתברר שמדיניות ימי החופשה שלה היא דווקא סטנדרטית למדי בקרב חברות הטכנולוגיה הגדולות. עובדים עם ותק של עד שלוש שנים מקבלים 15 ימי חופשה בתשלום בשנה, בשנה הרביעית המכסה עולה ל-20 ימים בשנה, ועובדים עם ותק של שש שנים ומעלים זכאים ל-25 ימים בשנה.

אך מדיניות החופשים כוללת פרט נוסף וייחודי לגוגל: העובדים רשאים לתרום את ימי החופשה שלהם לחבריהם לעבודה. הנוהג החל לפני כמה שנים, אז אחד העובדים נאלץ לקחת חופשה כדי לנסוע לטפל בהורה חולה. כשמכסת ימי החופשה שלו בתשלום הסתיימה אך המצב של ההורה לא השתפר, התנדב חבר בצוות שלו לתרום לו כמה מימי החופשה שלו. כך יצאה לדרך מערכת תרומות החופשות של גוגל.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי ד"ר גיא הוכמן מבית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה בבינתחומי הרצליה, הרעיון יכול לגרום לעובדים לחוש מאושרים יותר. תרומת ימי חופשה דומה לבונוס פרו חברתי - בונוס בו נותנים לעובד להעניק את הפרס לאדם אחר. בונוס כזה נמצא במחקרים כגורם לאנשים לחוש מאושרים יותר. למשל, החוקר מייקל נורטון מבית הספר לעסקים של אוניברסיטת הארווארד מצא כי עובדים שקיבלו בונוס, בסכום ממוצע של 5,000 דולר והשתמשו בו עבור אחרים, דירגו עצמם כמאושרים יותר מאשר עובדים שהשתמשו בבונוס לצרכים שלהם עצמם, בעוד שלגובה הבונוס לא היתה השפעה על מידת האושר. ד"ר הוכמן עובד בימים אלה על מחקר בנושא, הבוחן את השפעת הבונוס הפרו חברתי על תפקוד העובדים. עד כה נראה כי בונוס כזה תורם יותר לתפקוד מבונוס רגיל שניתן לאדם עצמו.

עובדים במשרדי גוגל בתל אביב (ארכיון), צילום: עמית שעל עובדים במשרדי גוגל בתל אביב (ארכיון) | צילום: עמית שעל עובדים במשרדי גוגל בתל אביב (ארכיון), צילום: עמית שעל

בנוסף, הרעיון יכול להוות פתרון לעובדים ותיקים שהצטברו להם הרבה ימי חופשה שקשה להם לנצל תוך טווח קצר ולעיתים "מוחקים" להם את ימי החופשה או פודים אותם בכסף.

הסיפור על תרומת החופשה בגוגל נחשף על ידי לאזלו בוק, מנהל משאבי האנוש של גוגל, במהלך יום "הבא הורה לעבודה" שקיימה החברה, זו השנה השלישית. האירוע, בו משתתפים הורים של עובדים שמגיעים מכל רחבי המדינה והעולם למטה של גוגל במאונטן ויו, בקליפורניה, כולל הרצאות מצד מנהלים בכירים, שיעורים ומצגות, וכן סיורים במטה המפורסם.

"הקמנו מערכת שבה, אם עובד אחר זקוק לימי החופשה ניתן להעביר לו ימים של עובד אחר", הסביר בוק. "מה שנחמד בסיפור הוא שהרעיון לא הגיע מהאנשים במחלקות התפעוליות, אלא מהמשפחות שהסבירו שזה חשוב, אז הכנסנו את זה למערכת כדי שכולם ירוויחו מהרעיון, ולא רק עובד אחד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
בצרפת מינימום חמישה שבועות חופש חובה כל שנה
בצרפת מינימום חמישה שבועות חופש חובה כל שנה על פי חוק לכל עובד, ללא קשר להיותו עובד "קבוע" או "זמני". למה? כי בצרפת הציבור לא מפחד לצאת לרחובות ולסגור את המדינה ימים ושבועות אם הממשלה מנסה לפגוע בחוקי הרווחה הקיימים. בארה"ב עובדים בממוצע  20% יותר שעות שבועיות מאשר באירופה המערבית. זה בעצם יום עבודה נוסף כל שבוע. שכר מינימום פדרלי בארה"ב  - $7. בארצות סקנדיביה - כ-$20. פלא שארה"ב מס' 1 בעולם בצריכת נוגדי דיכאון? פלא שארה"ב היא 4% מאוכלוסיית העולם אבל 25% ממספר האסירים בעולם? פלא שבארה"ב יש בממוצע כלי נשק אחד לכל אזרח? פלא שבארה"ב מוציאים על אחזקת כל האסירים כ-80 מיליארד דולר לשנה, כשהעלות החזויה להשכלה אקדמאית חינם לכל אזרח (מה שלא קיים כיום בארה"ב) היא כ-60 מיליארד דולר לשנה. מה שווה יותר לקפיטליזם, לממן לאזרח השכלה חינם או להחזיק אותו כאסיר?
RedCarrot  |  19.07.16
לכל התגובות