אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר הסדר טיעון: הפניקס תשלם 14 מיליון ש' קנס - על עבירות מס

אושר הסדר טיעון: הפניקס תשלם 14 מיליון ש' קנס - על עבירות מס

על דוד דוד, ששימש סמנכ"ל ומנהל כספים, נגזרו מאסר על תנאי ו-100 אלף שקל קנס; אריה אריאלי, היועץ המשפטי והסמנכ"ל לשעבר, ישלם קנס של 100 אלף שקל

19.07.2016, 18:40 | עמרי מילמן

שופטת בית משפט השלום בת"א, לימור מרגולין-יחידי, אישרה היום (ג') את הסדר הטיעון לפיו על הפניקס יוטל קנס בסך 14 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

על דוד דוד, ששימש בתקופה הרלבנטית כסמנכ"ל ומנהל כספים בפניקס, יגזרו מאסר על תנאי, קנס בסך 100 אלף שקל ושירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות. על מי שכיהן כיועץ המשפטי וסמנכ"ל, אריה אריאלי, יגזרו קנס בסך 100 אלף שקל והתחייבות להמנע מעבירה בסך 200 אלף שקל.

החקירה של רשות המסים העלתה כי חברת רב אור שבבעלות אבנר קופל לא שילמה מס במשך שנים וצברה חובות במיליוני שקלים. מהחקירה עלה החשד כי בכירי הפנקיס סייעו לקופל בכך. אולם בכתב האישום המתוקן רוככו ההאשמות לפיהן בכירי הפניקס לא נקטו בכל האמצעים הסבירים למניעת האירועים שהיוו בסופו של יום את הבסיס לאישום בהעלמת מס של קופל, מה שאיפשר לו לקבל במרמה כספים שעוקלו על ידי רשויות המס. קופל וראובן עופרי (שותפו של קופל) כופרים בעבירות המיוחסות להם, ובעניינם עתידה להינתן הכרעת דין בהמשך. בנוסף ציינה השופטת כי האחריות שהוטלה על בכירי הפניקס שצריך להוסיף הוא כי שבסופו של דבר הוטלה עליהם אחריות מנהלים בלבד (אחריות נגזרת).

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, הפניקס, באמצעות מנהליה, נמנעה מלנכות מס במקור בסכום כולל של למעלה מ-6 מיליון שקל לסוכנות ביטוח בבעלותו של אבנר קופל, וכן מסרה מידע שגוי לרשויות המס שהיה בו כדי להשפיע על חיובה שלה ושל הסוכנים קופל ועופרי במס.

במסגרת הפרשה הואשמה הפניקס בכך שכשלה במחויבותה לוודא כי החלטות מתקבלות בחברה על בסיס מידע רלוונטי, הקיים אצל כל הגורמים האחראים על קבלת ההחלטות בחברה, וכי אלו פועלים בשיתוף ובסנכרון מלא. לצדה הורשעו בעלי התפקידים בחברה בכך שלא עשו די כדי לחסום ולמנוע את ביצוע המרמה, בהינתן המידע שהיה בידם.

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר: "העונש נותן ביטוי לאינטרס הציבורי, כאשר מדובר בנושאי התפקידים הבכירים בחברה, שמתוקף תפקידם אמורים להוות שומרי סף ולפקח על התנהלותה התקינה של החברה ועל חוקיות ההליכים המתנהלים בה".

התיק נחקר על ידי פקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המסים ונוהל ע"י עוה"ד שרון כהנא, קרן צבירן ודנה נקר מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). 

 הפניקס ואריאלי יוצגו ע"י עוה"ד פיני רובין, ארז הראל והילה שמעון מגורניצקי; דוד יוצג בידי עוה"ד נוית נגב וערן אלהרר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות