אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רק בעוד שנתיים האינפלציה בישראל תטפס מעל ל־1% צילום: ניסן להט

רק בעוד שנתיים האינפלציה בישראל תטפס מעל ל־1%

לאחר שנתיים של אינפלציה שלילית, בנק ישראל מצא כי לפי הפער בתשואות האג"ח הממשלתיות ב־12 החודשים הקרובים תעמוד האינפלציה על 0.5%. התחזיות הנמוכות מרמזות על כך שרק לקראת סוף 2017 תתבצע העלאת ריבית

20.07.2016, 07:19 | מיקי פלד

האינפלציה ב־12 החודשים הקרובים תעמוד על חצי אחוז בלבד, כך עולה מבדיקת בנק ישראל את שוק ההון. הבדיקה של הבנק, בראשות קרנית פלוג, מודדת את הציפיות לאינפלציה לפי הפער בין התשואות של אג"ח ממשלתיות לא צמודות לתשואות של אג"ח ממשלתיות צמודות, תוך קיזוז הטיות שונות כמו מיסוי בין הסוגים השונים של האג"ח.  

קראו עוד בכלכליסט

ממוצע ציפיות האנליסטים בשוק ההון הוא לאינפלציה של 0.8% מיוני השנה ועד יוני בשנה הבאה, כלומר שהתשואות על האג"ח הממשלתיות כיום מתמחרות פער קטן יותר מאשר צפי האנליסטים. לתקופה שבין יוני 2017 ליוני 2018 הצפי עומד על 0.7%, ואינפלציה גבוהה מ־1% תגיע רק ב־12 החודשים שלאחר מכן.

מתחילת השנה ועד יוני מדד המחירים לצרכן עומד על אפס, ולפי תחזית נוספת שערכה חטיבת המחקר בבנק ישראל זהו גם השיעור שעליו תעמוד האינפלציה בסוף השנה, לאחר שנתיים של אינפלציה שלילית. לעומת זאת, לגבי 2017 בבנק ישראל אופטימיים וצופים אינפלציה של 1.2%, מה שיחזיר את מדד המחירים לטווח של 3%-1% שנקבע לבנק.

חטיבת המחקר של בנק ישראל צופה שלא הרבה יקרה השנה בכל הקשור למדיניות המוניטרית, שמושפעת מאוד מהציפיות לאינפלציה. כבר יותר משנה שהריבית של בנק ישראל עומדת על 0.1% והיא לא צפויה להשתנות לפחות עד הרבעון השלישי של שנה הבאה.

זו אולי ההשפעה המשמעותית ביותר של הצבעת הברקזיט בבריטניה, שכן קודם לכן הצפי היה לעליית הריבית של הבנק כבר ברבעון השני. כלומר, רק בסוף השנה הבאה המשק יחזור למצב יחסית נורמלי של התרחקות מהאפס ואינפלציה סבירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות