אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי־טפחות מוכר את משרדיו ברמת גן אך יישאר בנכס כשוכר צילום: אבשלום ששוני

בלעדי לכלכליסט

מזרחי־טפחות מוכר את משרדיו ברמת גן אך יישאר בנכס כשוכר

הבנק פרסם הזמנה לרכישת שמונה הקומות שבבעלותו במגדל משה אביב במתחם בורסת היהלומים, בשווי מוערך של מעל 300 מיליון שקל, והתנה זאת בזכות לשכירת הנכס עד 24 שנים. המהלך נעשה במטרה להגביר את הגמישות התפעולית בקשר לנכסים הפיזיים

20.07.2016, 06:59 | רעות שפיגלמן

אחרי המעבר של מזרחי־טפחות למגדל משה אביב, על גבול רמת גן ותל אביב, לפני יותר מעשור, מתכנן עכשיו הבנק למכור את שמונה הקומות שרכש בבניין הממוקם במתחם בורסת היהלומים, כך נודע ל"כלכליסט". 

קראו עוד בכלכליסט

מזרחי־טפחות, בניהולו של אלדד פרשר, פרסם באחרונה הזמנה להצעות לרכישת שמונה הקומות, שבהן ממוקם מטה הנהלת הבנק. את ההצעות לרכישה, בעסקה שהיקפה נאמד בלמעלה מ־300 מיליון שקל, אפשר להגיש עד 15 באוגוסט. ככל שהעסקה תצא לפועל, הבנק גם מתכוון לשכור את הנכס מידי הרוכש לתקופה ארוכה, על מנת להמשיך ולפעול מאותו בניין. כוונת הבנק היא שההנהלה הראשית תישאר, לעת עתה, במגדל משה אביב בשכירות.

ההערכה היא שהמהלך נבחן על ידי הנהלת הבנק, כחלק ממדיניותה להגביר את הגמישות התפעולית בכל הקשור לנכסים הפיזיים שבבעלות הבנק. בהזמנה שפרסם הבנק צוין כי את תקופת השכירות של שמונה הקומות שיימכרו אפשר יהיה להאריך עד ל־24 שנים.

משרדי ההנהלה של מזרחי־טפחות עברו מהסיטי של תל אביב לרמת גן ב־2003, לאחר שדירקטוריון הבנק העדיף בשעתו הצעה זו על פני בניית מטה במגרש צים בשדרות רוטשילד בתל אביב. מזרחי־טפחות בנה לפני כמה שנים מרכז לוגיסטי גדול באזור התעשייה בלוד, והעביר אליו יחידות מטה רבות. כיום חלק מפעילות המחשוב של הבנק כבר הועברה ללוד, והמבנה שהוקם שם מאוכלס במלואו.

אין זה הגוף הפיננסי הראשון שפורש מהקרבה לבירת העסקים לטובת הפרברים. קדמו לו בשנים האחרונות בתי ההשקעות מיטב דש ואקסלנס, שעברו לבני ברק ולפתח תקווה בהתאמה, וחברות הביטוח מגדל והפניקס, שעברו לבני ברק ולגבעתיים בהתאמה. בנק דיסקונט, בניהולה של לילך אשר־טופליסקי, זכה בחודש יוני האחרון במכרז שפרסמה עיריית ראשון לציון על קרקע במתחם האלף, בשטח של 21 דונם, בעבור יותר מ־100 מיליון שקל. במקרה של דיסקונט, כמו גם במקרה של מזרחי־טפחות, לא מדובר על מעבר של ההנהלה הראשית.

מזרחי־טפחות, בניגוד למרבית הבנקים בישראל, אינו סובל מיחס יעילות בעייתי. לבנק יחס יעילות ממוצע של 60% (הוצאות חלקי הכנסות) — יחס היעילות הטוב ביותר נכון לרבעון הראשון של 2016 מבין שבעה הבנקים המסחריים הפועלים בישראל. אולם בהתאם למגמה הרווחת ולציפיות הפיקוח על הבנקים להתייעלות משמעותית של המערכת הבנקאית בישראל בכללותה, במזרחי־טפחות רואים בצעד זה הגמשה של ההתנהלות התפעולית של הבנק.

מגדל משה אביב ברמת גן מגדל משה אביב ברמת גן מגדל משה אביב ברמת גן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות