אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הרפורמות אישרה את הקמת רשות שוק ההון החדשה צילום: עמית שעל

ועדת הרפורמות אישרה את הקמת רשות שוק ההון החדשה

האישור: לאחר שסוכם כי בתי ההשקעות לא יוכנסו לפיקוח הרשות החדשה. במהלך הדיון דרש משה גפני פיקוח נרחב יותר של ועדת הכספים

20.07.2016, 10:29 | עמרי מילמן ורוני זינגר

אמש (ג') ועדת הרפורמות בראשות ח"כ אלי כהן אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, שתהפוך את אגף שוק ההון במשרד האוצר לרשות עצמאית שתיקרא 'רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון'. זאת, לאחר ששלשום סוכם כי בתי ההשקעות לא יכנסו לפיקוח הרשות החדשה, בניגוד לתכנון המקורי.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון, המתנגדים ובראשם יו"ר ועדת הכספים משה גפני, וחברי הכנסת איציק שמולי וחיים ילין, דרשו הכנסת שינויים שבין היתר יאפשרו פיקוח רחב יותר של הכנסת על עבודת הרשות. גפני דרש סמכויות רבות יותר לוועדה בראשה הוא עומד. לאחר שהתפתח ויכוח על הוצאת אישור תקנות הון עצמי הנוסף לו נדרשים הגופים המוסדיים מהפיקוח של ועדת הכספים, התרתח סגן שר האוצר איציק כהן שנכח בדיון והתפתח ויכוח בינו לבין חיים ילין.

כהן רמז שהשינויים אליהם דוחפים חברי הכנסת נובעים מלחצים שמפעילים הגופים המפוקחים השונים שמעדיפים את בקרת ועדת הכספים שם יש להם מרחב פעולה גדול יותר בהשפעה על חברי הועדה. בסופו של דבר סוכם כי כל הסמכויות שקיימות היום לועדת הכספים יישמרו ובנוסף הרשות תדווח אחת לשנה על פעילותה. בנוסף הורחבה השפעתה של הוועדה המייעצת לרשות.

ח"כ זהבה גלאון אמרה במהלך הדיון כי "ההתנגדות להקמת רשות שוק ההון היא שטחית ודמגוגית. מספר ח"כים פועלים מתוך אינטרסים צרים ורצון לעשות כותרות, ועשויים לסכל הצעת חוק נחוצה שתאפשר סוף סוף פיקוח עצמאי ויציב על שוק ההון בישראל. הוצאת הפיקוח על שוק ההון ממשרד האוצר והקמת רשות שוק הון עצמאית, בהתאם להמלצות מומחים וארגונים בינלאומיים כמו ה-OECD וה-IMF, תאפשר לרשות לממש את תפקידה ולפקח על שוק ההון והביטוח ביעילות וללא השפעות פוליטיות".

לאחר אישור ההצעה אמר ח"כ אלי כהן "הקמת רשות שוק ההון היא חיונית להתפתחות השוק הפיננסי בישראל. רשות שוק הון עצמאית לצד בנק ישראל יסייעו לקידום התחרות בשוק הפיננסי בכלל ובתחום מתן האשראי בפרט. תרומתו של שוק ההון, שכיום היקף נכסיו עולה על היקף הנכסים שמנוהלים על ידי הבנקים, היא חיונית להגדלת היקף ההשקעות במשק וכפועל יוצא מכך לעלייה בשיעור הצמיחה". 

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות