אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי ישמור על האמנים? ציור: ים עמרני

מי ישמור על האמנים?

סערת הציור בשנקר הסתיימה בהקמת ועדת אתיקה מגוחכת, המעידה בעיקר על הרוח השמרנית בעולם האמנות

21.07.2016, 08:41 | ענת ברזילי

סערת הציור בשנקר הסתיימה בהקמת ועדת אתיקה מגוחכת, המעידה בעיקר על הרוח השמרנית בעולם האמנות

לאחר הסיקור התקשורתי הנרחב שנסוב סביב ציורו של ים עמרני, שזכה ל־X על פניה המצוירים של איילת שקד, התכנס אתמול בבוקר דיון העוסק בחופש הביטוי במכללת שנקר. בדיון בפגישה לילית שהתקיימה שלשום בביתו של יו"ר הוועד המנהל, צבי ימיני, דווח כי הושגו הסכמות בין נשיאת המכללה פרופ' יולי תמיר, ראש הפקולטה לאמנות בינתחומית לארי אברמסון, דקאן הפקולטה לעיצוב ירון ורדימון וחברי הוועד המנהל. אברמסון משך את מכתב התפטרותו וימשיך לכהן במשרתו.

איילת שקד בציורו של ים עמרני לפני הצנזורה, ציור: ים עמרני איילת שקד בציורו של ים עמרני לפני הצנזורה | ציור: ים עמרני איילת שקד בציורו של ים עמרני לפני הצנזורה, ציור: ים עמרני

לפי ההסכמות, תוקם מועצה לאתיקה אקדמית שחבריה יהיו נשיאת שנקר, דיקן הפקולטה הרלבנטית, שלושה מרצים מדיסציפלינות שונות, נציג הוועד המנהל, נציג אגודת הסטודנטים והיועץ המשפטי (שיהיה ללא זכות הצבעה).

המועצה תקיים דיון לגבי עבודות שנויות במחלוקת שיובאו בפניה ותחליט אילו צעדים לנקוט, יתקיים נוהל "חובת דיווח" שבו מרצים וסטודנטים יחויבו לדווח למועצה על עבודות אמנות בעייתיות, המכללה תקיים סדנאות על אתיקה לסטודנטים ולמרצים ותקום קרן להגנת סטודנטים בקשר לתביעות הקשורות לעבודות המוצגות בתערוכות שנקר.

הסכמות אלה מופרכות לגמרי. הדבר המופלא באמנות הוא שלא קיימות אמות מידה ברורות שלפיהן אפשר לשפוט את יצירת האמנות, אמות המידה משתנות לפי צווי השעה, לפי רוח הדברים, ולמעשה זו האתיקה היחידה שאמנים אמורים לפעול לאורה, ובדיוק את זה מלמדים בכל בתי הספר לאמנות. האתיקה שעליה הסכימו שלשום בלילה אינה קשורה באמות מוסר או מצפון, אלא בקול שמרני ובור של אנשים שאינם מבינים עד כמה יש צורך שאמנות תהיה משוחררת כמה שיותר מכבלים של משטר. נראה שלאלה יש שליטה גדולה יותר בכיפה מזו של עמרני, הבוגר שעל גבו מתנהל כרגע “עליהום” ציני שנועד רק להגן על שנקר מפני תביעה משפטית אפשרית. ומי יגן על עמרני מפני הרוחות השמרניות המנשבות, מפני הכאב שבצנזור הציני, מפני התקשורת? 11 לוחות קנבס גדולים מונה עבודתו האמביציוזית של עמרני, ודבר לא דובר כאן על אמנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
"אין קשר בין ציור למציאות"? מעניין כי למיטב
"אין קשר בין ציור למציאות"? מעניין כי למיטב הבנתי הצייר עצמו הודה שהוא התכוון לאייל שקד, אישה אמיתית במציאות. אז עובדות לחוד והתירוצים שלך להטרדה מינית לחוד. "אני במקום איילת שקד הייתי רואה בציור המחמיא הזה דבר חיובי, ואפילו אם הייתי איילת הייתי רוכש את הציור ותולה אותו בחדר השינה שלי... יכול בהחלט לעורר רעיונות בראש בעלה!" מה שלב הבא...לומר למוטרדות ונאנסות שהן צריכות להיות מוחמאות? איזו חוצפה. ועוד הרשית לעצמך להיכנס ליחסים שבינה לבין בעלה, כאן כבר הבהרת היטב שאיבדתם כל מידה של מוסר ודרך ארץ. מרוב אמנות איבדתם את היכולת להיות בני אדם
Butterfly  |  25.07.16
לכל התגובות