אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מציע: מס רכוש של 2.5% על קרקע עם תוכנית בנייה שלא מומשה צילום: עומר מסינגר

כחלון מציע: מס רכוש של 2.5% על קרקע עם תוכנית בנייה שלא מומשה

עד שנת 2000 נדרשו בעלי קרקעות לשלם מס רכוש אחת לשנה - אך הוא בוטל; חוק ההסדרים הקרוב צפוי לכלול את המס מחדש

20.07.2016, 17:34 | עמרי מילמן

חוק ההסדרים הקרוב צפוי לכלול בתוכו מס חדש - מס רכוש של 2.5% משווי הקרקע על קרקעות שיש להן תוכנית מאושרת לבנייה רוויה, אך טרם נבנה עליהן מבנה.

קראו עוד בכלכליסט

בעבר היה מס רכוש על קרקעות לא בנויות וללא עיבודים חקלאיים, אולם בעקבות תרעומת גדולה של הציבור על הנטל הכבד של המס, הוא בוטל בשנת 2000. בשנים האחרונות קיימו ברשות המסים מבצעים שהקלו בתשלומי הקנסות על חייבים במס זה במטרה לסגור את החובות הישנים.

תוכניות בנייה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק (דימיטר סוטירוב) תוכניות בנייה (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק (דימיטר סוטירוב) תוכניות בנייה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק (דימיטר סוטירוב)

עד שנת 2000 נדרשו בעלי קרקעות לשלם מס רכוש אחת לשנה, והוא עמד על אחוז מסוים משווי הקרקע. המס הזה נועד לתמרץ בעלי קרקעות למכור את הקרקע שלהם אם אינה בשימוש, אלא שאז הוחלט להוריד את שיעור הגבייה ל־0%. בשנה האחרונה להחלת המס הסתכמו הכנסותיו ב־458 מיליון שקל. כעת נבחנת האפשרות לחזור ולהטיל את מס הרכוש - אך רק על הקרקעות המאושרות לבנייה למגורים.

בפברואר האחרון חשף "כלכליסט" כי באוצר שוקלים להטיל את מס הרכוש בחזרה במטרה לעודד בנייה על קרקעות פרטיות, בעקבות פנייה של ח"כ אלי כהן (כולנו), אולם עד עתה הנושא לא קודם.

צעד זה מצטרף להכבדת מס הרכישה שהטיל כחלון בתקציב הקודם וקיצור זמן ההמתנה בו מתאפשר למשפרי דיור למכור

את דירתם הראשונה מבלי לשלם מס רכישה מוגדל - משנתיים לשנה וחצי.

בעבר הצביעה ועדת טרכטנברג על כך שקרקעות פרטיות, אשר מאושרות לבנייה, עומדות דוממות, מאחר שביטול מס הרכוש עליהן ביטל את התמריץ שהיה לבעלי הקרקעות לבקש היתרי בנייה ולקדם התחלות בנייה.

ב־2012 ביקש שר הבינוי דאז אריאל אטיאס להחזיר את מס הרכוש ל־2.5%, כפי שהיה לפני ביטול המס, על מנת לעודד מכירה של קרקעות זמינות לבנייה באזורי ביקוש, אולם ההצעה טורפדה בגלל התנגדות האוצר ורשות המסים, שטענו כי הגדלת שיעור המס תגרור עלויות תפעול שיהיו גבוהות יותר מסכומי המס שיתקבלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
על חוף התכלת בהרצליה גבו מיסים עד שביטלו
על חוף התכלת בהרצליה גבו מיסים עד שביטלו אותו ועש עכשיו תקוע ומדברים על עוד 15 שנה לתחילת בניה אז המדינה צריכה עוד לעשוק את בעלי הקרקע לאחר שחלק מהאנשים עד ביטול המס שילמו במשך עשרות שנים מיסים .החכמים שבהם לא שילמו והגיעו להסדר עם הנחה של 90% אסור לשלם למדינה כלום בטח לא במשך 40 שנה כאשר המדינה לא מפשירה אבל דושת מס
Button  |  24.07.16
28.
אין צורך במשקיע אחד נוסף בשוק! שכר הדירה
אין צורך במשקיע אחד נוסף בשוק! שכר הדירה לא יתייקר בכלל! כל שנה שוכרים בני 30 פלוס עוזבים את שוק השכירות ועוברים לגור בבית משלהם, וכך באופן טבעי מתפנות דירות להשכרה לאחרים. בלי משקיעים שמחפשים לקנות דירה בשוק, בהכרח כל 50,000 התחלות הבניה השנתיות יירכשו על ידי השוכרים האלה, בין אם הם יקנו אותן במסגרת מחיר למשתכן או לא. זה אומר ש 50,000 דירות להשכרה יתפנו ויכנסו אליהם כאלו שפעם ראשונה יוצאים מבית ההורים! ולא רק זה, אלא שבשוק חופשי מה שיקרה זה שאם הצעירים הללו לא מסוגלים לעמוד בשכר הדירה, בעלי הדירות יאלצו להוריד אותו כי אחרת ישארו עם נכס ריק מדיירים! המסקנה היא ששכר הדירה לא יעלה ובהחלט יכול לרדת, אבל התנאי הנדרש הוא שפשוט יבנו הרבה! אגב ב 2015 שכר דירה ב 5 חדרים ירד בכל רחבי הארץ! נתוני הלמ"ס! וזה למרות הגדלת המיסוי על המשקיעים ביוני 2015! תבינו - בעלי הבתים כבר מזמן לא מצליחים לקבל את המחיר שחלמו עליו. אחרת לא היו נותנים לתשואה השנתית לרדת בשמונה השנים האחרונות מ 6% ל 3% שזו פגיעה חזקה פי כמה מהמס! תחשבו על איזה מדינה אנחנו רוצים. אם כמות הדירות להשכרה תישאר 600,000 ולא תגדל יותר, וזה בזמן שכמות הדירות הכללית תגדל בעשור הקרוב מ 2.5 מיליון ל 3 מיליון, זה בעצם יעלה בהדרגה את כמות הישראלים שגרים בדירה בבעלותם. וזה מצוין.
Fan  |  24.07.16
27.
אין צורך במשקיע אחד נוסף בשוק! שכר הדירה
אין צורך במשקיע אחד נוסף בשוק! שכר הדירה לא יתייקר בכלל! כל שנה שוכרים בני 30 פלוס עוזבים את שוק השכירות ועוברים לגור בבית משלהם, וכך באופן טבעי מתפנות דירות להשכרה לאחרים. בלי משקיעים שמחפשים לקנות דירה בשוק, בהכרח כל 50,000 התחלות הבניה השנתיות יירכשו על ידי השוכרים האלה, בין אם הם יקנו אותן במסגרת מחיר למשתכן או לא. זה אומר ש 50,000 דירות להשכרה יתפנו ויכנסו אליהם כאלו שפעם ראשונה יוצאים מבית ההורים! ולא רק זה, אלא שבשוק חופשי מה שיקרה זה שאם הצעירים הללו לא מסוגלים לעמוד בשכר הדירה, בעלי הדירות יאלצו להוריד אותו כי אחרת ישארו עם נכס ריק מדיירים!  המסקנה היא ששכר הדירה לא יעלה ובהחלט יכול לרדת, אבל התנאי הנדרש הוא שפשוט יבנו הרבה! אגב ב 2015 שכר דירה ב 5 חדרים ירד בכל רחבי הארץ! נתוני הלמ"ס! וזה למרות הגדלת המיסוי על המשקיעים ביוני 2015! תבינו - בעלי הבתים כבר מזמן לא מצליחים לקבל את המחיר שחלמו עליו. אחרת לא היו נותנים לתשואה השנתית לרדת בשמונה השנים האחרונות מ 6% ל 3% שזו פגיעה חזקה פי כמה מהמס!  תחשבו על איזה מדינה אנחנו רוצים. אם כמות הדירות להשכרה תישאר 600,000 ולא תגדל יותר, וזה בזמן שכמות הדירות הכללית תגדל בעשור הקרוב מ 2.5 מיליון ל 3 מיליון, זה בעצם יעלה בהדרגה את כמות הישראלים שגרים בדירה בבעלותם. וזה מצוין.
Fan  |  24.07.16
26.
כחלון אנחנו בעד מיסוי ונטל הוגן,הטל מס על
כחלון אנחנו בעד מיסוי ונטל הוגן,הטל מס על הקניונים לפי ערך הקרקע ל-2.5%.למה לעודד חזרה של עסקים לחנויות ברחובות לדוגמא תיראה מה קרהנ ברח העצמאות,יפו,הרצל החלוץ בחיפה,הגיע הזמן לעודד עסקים קטנים ,לא בדיבורים ,לא במס על שכירות ,לא במס על אדמה ,לא במס רכישה.
Apple  |  23.07.16
לכל התגובות