אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המסדרת: מה בין נאום מלניה טראמפ לח"כ טלי פלוסקוב

הוועדה המסדרת: מה בין נאום מלניה טראמפ לח"כ טלי פלוסקוב

הנאום של אשתו של מועמד הרפובליקנים לנשיאות ארה"ב, שהתברר כמועתק מנאומה של מישל אובמה, הזכיר את תרבות הגניבות היומיות שמתנהלת בכנסת סביב הגשת הצעות חוק

21.07.2016, 08:32 | רוני זינגר

1. הנאום של מלניה טראמפ השבוע, שהתברר כמועתק מנאומה של מישל אובמה, הזכיר למי שהזכיר את תרבות הגניבות היומיות שמתנהלת בכנסת סביב הגשת הצעות חוק. רמז לבעבוע ולכעס שמתחת לפני השטח נרשמת בהתכתשויות פה ושם שמתפרצות בקבוצת ווטסאפ של דוברי ח״כים סביב השאלה מי יזם ראשון חוק זה או אחר.

אתמול חגגה ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו את העברתו של חוק המשווה תשלום קצבה לניצולי שואה שעלו בשנים שונות לישראל. 6,600 ניצולי שואה יזכו לעוד 1,200 שקל בחשבון, ופלוסקוב העניקה בשמחה ראיונות למצלמות הטלוויזיה מהצד עמד והשקיף ח״כ יואל רוזבוזוב, שראה בעיניים כלות איך חברת כנסת אחרת גוזרת את הקופון על הצעת חוק שהוא היה זה שניסח והגיש רק בנובמבר האחרון. אחרי שהוא כשל, הרימה את ההצעה פלוסקוב, שינתה את שם המגישה ורצה קדימה לעבר ההצלחה.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס, צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס | צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס, צילום: עומר מסינגר

ח"כ יפעת שאשא-ביטון מכולנו הניחה לאחרונה על שולחן הכנסת הצעת חוק חשובה שמבקשת להטיל חובה על גננות לדווח אם ילד לא הגיע לגן -זאת כדי להילחם בתופעת שכיחת הילדים במכוניות. ח״כ אורלי לוי-אבקסיס הכירה את הצעת החוק הזו היטב - כמעט מילה במילה כמו זו שהעלתה לוועדת שרים רק בכנסת שעברה אך אז כשלה בהעברת החוק. איציק שמולי מביט מהצד על חברי הכנסת נורית קורן ויואב קיש כשהם מקדמים את הצעת החוק שלא הצליח לקדם, על חובת מינימום להעסקה במקומות עבודה ציבוריים של בעלי מוגבלויות. ״לפעמים נדמה שישנם חברי כנסת שפשוט מחכים לראות מה נפל בוועדת השרים ופשוט אוספים חוקים מהרצפה ומגישים אותם שוב״, אומרת בכעס חברת כנסת שנפגעה לא פעם מ״גניבה״ שכזו.

״אני מייחס את זה לא פעם לעצלנות. למה לעבוד קשה כשאפשר פשוט להעתיק. לפעמים אפילו לא משנים טעות או נקודה, כל מה שמחליפים זה את שם המציע. במערכת המיחשוב של הכנסת אפשר לראות מי הגיש ראשון הצעה ומי העתיק אחריו״, אומר חבר כנסת, ועוזר פרלמנטרי אחר מוסיף כי ״זו לא בהכרח עצלות. לפעמים לח״כ יש מוטיבציה אמיתית להניע מהלך שאחר לא הצליח. אבל הרבה פעמים זה סיפור יותר רחב. הממשלה מפילה בכוונה חקיקה טובה של האופוזיציה כי היא זו שרוצה לגזור את הקופון - רואים חוק אומרים, אה זה מצוין, בואו נפיל ונעלה אותו שוב הפעם עם השם שלנו״. הסיבה שכולם מדברים בעילום שם בנושא שאין ח״כ שלא נפגע ממנו היא העובדה שבסוף, גם הגנבים וגם הנגזלים - כל אחד היה פעם פה ופעם פה - צריכים אחד את השנים בשביל להצליח להזיז משהו.

2. הקמת רשות ההון החדשה הגיעה השבוע לקו הסיום אחרי מאבק מתמשך להכנסת שינויים, בעיקר מצד יו״ר ועדת הכספים משה גפני וח״כ איציק שמולי. הראשון דאג להגברת אחיזת הוועדה שלו ברשות, והשני דאג להגברת פיקוח בנושא הביטוח הסיעודי. אבל לצד הדרישות האלה היו מהלכים סמויים מהעין, שבאו לידי ביטוי בעיקר במתח הרב שהפגין מנכ״ל איגוד חברות הביטוח גיא רוטקופף, שהסתובב כארי בסוגר, מסביבו מרחף גדוד לוביסטים מתוחים גם הם. השיא התפרץ ביום שלישי בצעקות שהטיח סגן שר האוצר לעבר ח״כ חיים ילין שהסתייג מאחד הסעיפים: ״אתם עושים הכל כדי להרוס את החוק הזה, קצת אחריות ציבורית על כספי ציבור. אני יודע לאן אתם מובילים, יש פה הכל חוץ מאחריות פרלמנטרית״.

משמאל: ח"כ חיים ילין, צילום: עומר מסינגר משמאל: ח"כ חיים ילין | צילום: עומר מסינגר משמאל: ח"כ חיים ילין, צילום: עומר מסינגר

ילין מיהר להתגונן כאילו על ראש הגנב בוער הכובע: ״לא פגשתי שום לוביסט״ כהן השיב: ״אני את המילה לוביסט לא אמרתי. אתה זה שאמרת״. אבל כהן התכוון בדיוק לזה. שכן מתחת לפני השטח המאבק האמיתי שהתנהל היה מידת הפיקוח שתהיה לוועדת הכספים על הרשות, שעל פי ההצעה תהיה חופשיה מאוד מרגולציה של הכנסת.

ח"כ זהבה גלאון עם היועצת המשפטית של ועדת הכספים שגית אפיק והתינוקת החדשה, צילום: רוני זינגר ח"כ זהבה גלאון עם היועצת המשפטית של ועדת הכספים שגית אפיק והתינוקת החדשה | צילום: רוני זינגר ח"כ זהבה גלאון עם היועצת המשפטית של ועדת הכספים שגית אפיק והתינוקת החדשה, צילום: רוני זינגר

במסדרונות דיברה לוביסטית על חשיבות השקיפות וכמה חשוב לתת לכנסת להשפיע על הרשות. ממש. טיעוני השקיפות הם טיעונים להתכסות בהם כשמה שבאמת מעוניינים בו המפוקחים - הגופים המוסדיים - הוא בחברי הכנסת של ועדת הכספים. פיקוח שלהם מבטיח יכולת השפעה של הלוביסטים על כל החלטה שתתקבל. בסוף הוכנס שינוי ולועדת הכספים אכן ניתן פיקוח גדול יותר - ״אבל בואו נחכה ונראה מי יהיה חבר הכנסת שיעיז לבוא ולבקש משהו בשם המוסדיים בוועדה. או אז נשאל את עצמנו עבור מי הוא באמת עובד״, אמר יו״ר הוועדה ח״כ אלי כהן.

הלובי החקלאי שרוי במלחמה על שורה של נושאים בכנסת. חוק משק המים מצד אחד, הורדת המכס על הדגים מצד שני, וחוק ההסדרים המתגבש באמצע. במקום לנסות לתאם עם הלשכה של שר החקלאות פגישה, הצליח נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי לתפוס את שר החקלאות במזנון הכנסת, ומשך אותו לשיחה במרפסת. לא נמסר מה סוכם שיעלה בגורל הקרפיונים.

מימין: דובי אמיתי נשיא התאחדות האיכרים ואורי אריאל שר החקלאות, במרפסת בכנסת, צילום: רוני זינגר מימין: דובי אמיתי נשיא התאחדות האיכרים ואורי אריאל שר החקלאות, במרפסת בכנסת | צילום: רוני זינגר מימין: דובי אמיתי נשיא התאחדות האיכרים ואורי אריאל שר החקלאות, במרפסת בכנסת, צילום: רוני זינגר

היועצת המשפטית של ועדת הכספים שגית אפיק ילדה אך לפני חודש, אבל הגעגועים כנראה גברו עליה ואתמול היא לא התאפקה והגיע עם התינוקת לדיון בנושא החוק לתקציב הדו שנתי. ״עצרו הכל״ קרא ח״כ מיקי רוזנטל ״קורה משהו הרבה יותר חשוב״. וחברי הכנסת ניגשו לראות את הרכש החדש שישן בעגלה.

בדיון שהתקיים על מפעל הפיס בוועדת הכספים נכנס בפתאומיות ח״כ אברה מוזס מיהדות התורה ומיד התחיל לפטפט בקול עם יו״ר הפיס עוזי דיין. ״מוזס אתה ראש הסיעה שלי אז אני לא יכול להוציא אותך, אבל תהיה בשקט״, קרא לעברו יו״ר הוועדה משה גפני. מוזס ענה ״אני רק מברך אותו על העשייה שלו וגם שיהיה לו מזל״, ואולם דיין התלונן ומלמל ״אתה גם מלטף אותי בלי הפסקה אז אולי כדאי באמת שנפסיק״.

שר הבריאות יעקב ליצמן הגיע לוועדת עבודה רווחה ובריאות להציג את עבודת משרדו. במקום התפתח דיון מי מבין חברי הכנסת דובר יידיש. ח״כ מאיר כהן התגאה במרוקאית שהוא דובר, איילת נחמיאס-ורבין בספניולית שוטפת ואילו יעקב אשר מיהדות התורה אמר ״מה זה משנה? העיקר משנה באיזו שפה אתה ליצמן מדבר עם כחלון״! על כך ענה ליצמן - ״עם כחלון אני מדברת בשפת הג׳ובות״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות