אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אג"ח ממשלתיות - ראו הוזהרתם צילום: אוראל כהן

אג"ח ממשלתיות - ראו הוזהרתם

לאור הבחירות הקרובות בארה"ב, לא נראה שהתשואות יתעוררו לחיים, אך היפוך מגמה מגיע לרוב ללא אזהרה

21.07.2016, 07:03 | אליעזר כרמל

הסיכון הכרוך בהחזקת אג"ח מדינות תופס כותרות באחרונה, נוכח השפל בתשואות השנתיות לפדיון. החשש מירידת ערך באג"ח הממשלתיות הארוכות מלווה את המשקיעים כבר כמה שנים, והתמורה הזעומה שהן מניבות מדרבנת יועצים ואנליסטים להתריע מפני שינוי במגמה וירידות שערים, שעוצמתם רבה ככל שטווח האג"ח ארוך יותר.

מקצועני השוק זוכרים את העלייה החדה בתשואות האג"ח האמריקאיות לעשר שנים (טרז'ריס), שהסבה הפסדים גדולים לפני כשלוש שנים. העלייה בתשואות הטרז'ריס, המהוות סמן ימני לכלל האג"ח בעולם, מ־1.6%–2.6% בתוך זמן קצר יחסית, גררה מפולת זוטא בשווקים. אז צצו חוזי השחורות שהעריכו כי העלייה בתשואות הטרז'ריס צפויה להימשך, מאחר שהפדרל ריזרב האמריקאי יעלה את הריבית הקצרה. הם צפו תשואה של 3% בתוך חצי שנה ו־3.5%–4% עד סוף 2014. תגובת המוסדיים לא איחרה לבוא. הם קיצרו מח"מ כדי למזער הפסדים, אך בדיעבד התברר שהיה כאן פספוס אדיר. הפד לא העלה ריבית, וכתוצאה שבו תשואות הטרז'ריס לרדת לסביבות 2%.

ג ג'נט ילן, יו"ר הפד | צילום: אי פי איי ג

בדצמבר האחרון העלה הפד את הריבית ב־0.25%, אולם בניגוד לצפי להמשך העליות הוא לא שינה את עמדתו, ונוכח הבחירות הקרבות לנשיאות ארה"ב נראה שהיא לא תשתנה השנה. תשואות הטרז'ריס המשיכו לצנוח עד 1.35% לשנה כיום.

מחסור בסחורה ממשלתית

בנק ישראל הזדרז להודיע כי נוכח נתוני האינפלציה והצמיחה אין צפי להעלאת ריבית לפני אמצע 2017. בנוסף, האוצר נהנה כרגע מעודפי גביית מסים ומגירעון תקציבי נמוך מהצפוי, לכן הוא מעדיף להקטין את החוב הממשלתי, והנפקות האג"ח הן בסכומים נמוכים משמעותית מהאג"ח שיוצאות לפדיון. במקביל לצמצום בגיוסים נמשכת צבירה חודשית של 2.5 מיליארד שקל ויותר בקרנות הפנסיה, והתוצאה היא מחסור גדל בסחורה ממשלתית. מצב זה הוא ייחודי לישראל, והביא את עקומת התשואות למצב אופקי כמעט. כלומר, אין כל תוספת תשואה עבור אג"ח במח"מ ארוך. למרות זאת, בניגוד להערכות המומחים, המשיכו עד כה האג"ח הארוכות לייצר רווחי הון עדיפים על אלה של האג"ח הקצרות יותר.

עודפי כסף מחפשים מוצא

מבט על תשואות האג"ח בישראל ובעולם מעורר חשש לשינוי מגמה בעתיד. עם זאת, הזרמות הנזילות האדירות באירופה וביפן מביאות לעודפי אמצעים המחפשים מוצא לכסף. לכן נראה כי לא יהיה כרגע שינוי כיוון בבורסות האג"ח, אולם יש לזכור כי היפוך מגמות מגיע בדרך כלל ללא צלצול אזהרה.

לכן לא מומלץ כרגע למחזיקי אג"ח קצרות ובינוניות להאריך טווח, ועליהם לעקוב יומיום אחר ההתפתחויות. יש מקום לגוון את התיק באג"ח מובחרות של חברות המניבות תשואה עודפת על הממשלתיות, אך לאפיק זה יש בעיה אחת: בימים קשים, היכולת לממש סחורה בבורסה שואפת לאפס. לכן, החזקת אג"ח כאלה חייבת להיות עד לפדיון.

השורה התחתונה: לא מומלץ להאריך טווח כרגע, ויש מקום לגוון את התיק באג"ח של חברות המניבות תשואה עודפת על הממשלתיות.

הכותב משמש כדירקטור בתאגידים בורסאיים ובחברות פרטיות, מכהן בוועדות השקעה מוסדיות ויועץ לגופים ציבוריים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות