אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"העבודה הפנים-ישראלית שלי זכתה להכרה עולמית" צילום: עמית שעל

"העבודה הפנים-ישראלית שלי זכתה להכרה עולמית"

המאייר אסף חנוכה זכה בפרס אייזנר היוקרתי על "הריאליסט", ספר הקומיקס המאגד את טוריו ב"מוסף כלכליסט"

23.07.2016, 16:34 | אמיר זיו

המאייר אסף חנוכה זכה בסוף השבוע בפרס אייזנר היוקרתי על "הריאליסט", ספר הקומיקס שלו, המאגד את טוריו השבועיים ב"מוסף כלכליסט". פרס אייזנר נחשב ל"אוסקר" של עולם הקומיקס ולפרס החשוב ביותר בתעשייה, וחנוכה זכה בו בקטגוריה של ספר הקומיקס הזר הטוב ביותר.

לאיור האחרון של אסף חנוכה במוסף כלכליסט לחצו כאן

טור הקומיקס האישי שלו, "הריאליסט", מתפרסם ב"מוסף כלכליסט" בקביעות כבר קרוב לשבע שנים. חנוכה מספר בו את סיפורו האישי, של ישראלי מן השורה המתמודד עם חרדות כלכליות ומשפחתיות בעולם מלא מהמורות וקשיים. הטור כבר זיכה אותו בעבר בפרסים, בין היתר במדליית הזהב של איגוד המאיירים האמריקאי.

"ידעתי שטקס פרסי אייזנר מתקיים בסוף השבוע ושאני מועמד, אבל לא האמנתי שיש לי סיכוי", אמר חנוכה ל"כלכליסט" אחרי הזכייה. "הזכייה מאוד מפתיעה כי העבודה שלי מבוססת על התעסקות מיקרוסקופית בתוך המשפחה, בתוך מקום מאוד ספציפי בתל אביב, בישראל, במזרח התיכון. הכל מאוד מקומי, כשאני עוסק הרבה גם בזהות מזרחית, בדת מול חילוניות, ובדילמות אישיות כמו אבהות וזוגיות. העובדה שזה מקבל הכרה בעולם בכזאת רמה גורמת לי אושר, כי היא עדות לכך שהעבודה שלי חוצה גבולות של תרבות ושפה".

אסף חנוכה, צילום: אוראל כהן אסף חנוכה | צילום: אוראל כהן אסף חנוכה, צילום: אוראל כהן

ספרי האוסף של "הריאליסט" תורגם עד היום לתשע שפות, בהן קוריאנית, רוסית, ספרדית וגרמנית, הוא זכה בפרס הראשון באיטליה לספרי קומיקס ומועמד כיום גם לפרס הארווי. לדברי חנוכה, "הקומיקס שלי אמנם כולל טקסט, אבל המנוע שלו הם האיורים. ואיורים הם משהו שלא שייך למקום מסוים, אלא משהו שכל תרבות יכולה לפרש אותו בדרכה. ההצלחה נותנת לי מוטיבציה להמשיך ליצור בפינה הקטנה והחשוכה בחדר שלי, כי היא מראה שהפער בין הפינה הזאת למקומות אחרים בעולם פחות גדול מכפי שנראה.

חנוכה הוא יוצר קומיקס ותיק ומוערך, שבשנים האחרון משמש גם כמרצה בכיר במכללת שנקר. הוא מאייר דרך קבע למגזינים בעולם, והרומן הגרפי האחרון שלו, "The Divine", שאייר יחד עם אחיו תומר חנוכה ועם הכותב בועז לביא, זכה במדליית זהב בפרס המנגה הבינלאומי שמעניקה ממשלת יפן. הספר גם מועמד כיום לפרס ההוגו, הפרס החשוב ביותר לספרות מדע בדיוני.

לדברי חנוכה, זו תקופת פריחה עולמית של תרבות הקומיקס. "אני מלמד קומיקס במכללת שנקר, ובכל שנה אני רואה סטודנטים עושים דברים מאוד מעניינים", הוא אומר. "אני מרגיש שעכשיו, יותר מבעבר, הגיעה לשיא היכולת של יותר לבחור בקומיקס כצורת ביטוי. תעשיית הדפוס והדיגיטל בתחום פורחת בכל העולם. "הריאליסט" מתפרסם בזכות "כלכליסט", ובעברית, אבל מעולם לא יצא כספר בעברית בארץ. נראה לי שהתנאים הבשילו ובקרוב גם זה יקרה".

 , איור: אסף חנוכה איור: אסף חנוכה  , איור: אסף חנוכה

 , איור: אסף חנוכה איור: אסף חנוכה  , איור: אסף חנוכה
 , איור: אסף חנוכה איור: אסף חנוכה  , איור: אסף חנוכה

 , איור: אסף חנוכה איור: אסף חנוכה  , איור: אסף חנוכה

 , איור: אסף חנוכה איור: אסף חנוכה  , איור: אסף חנוכה

 , איור: אסף חנוכה איור: אסף חנוכה  , איור: אסף חנוכה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות