אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעש שווה לאלביט לפחות 1.6 מיליארד שקל

בלעדי לכלכליסט

תעש שווה לאלביט לפחות 1.6 מיליארד שקל

החברות שהעריכו את תעש בהליך הפרטתה קבעו לה תג מחיר של 1-1.3 מיליארד שקל. הן סבורות שעבור אלביט, המתמודדת היחידה במכרז, היא שווה יותר בשל הסינרגיה ובשל העובדה כי ההפרטה תעלים מתחרה מהענף הביטחוני

24.07.2016, 07:53 | עמרי מילמן

חברות הייעוץ הכלכלי שווי הוגן ותבור, שביצעו הערכת שווי לתעשייה הצבאית במסגרת הליך הפרטתה התקוע, מעריכות כי שווייה עומד על 1־1.3 מיליארד שקל - כך נודע ל”כלכליסט”. כל זאת בהנחה כי תעש תופרט, שכן אם לא תימכר שווייה יצנח דרמטית. בנוסף, חברות הייעוץ מעריכות שעבור חברת אלביט, תעש שווה הרבה יותר - 1.6–1.8 מיליארד שקל, וזאת בשל הסינרגיה שבין החברות הללו, והעובדה כי ההפרטה תעלים מתחרה אחת מענף התעשיות הביטחוניות.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה על הפרטת התעשייה הצבאית התקבלה בממשלה כבר בשנת 2005, אולם סחבת ממשלתית וקושי לקדם את המהלך מול ארגוני העובדים עיכבו זאת עד כה. בשנה האחרונה פרסמה רשות החברות הממשלתיות מכרז הפונה למשקיעים ולחברות להתמודד על רכישתה של תעש.

המתמודדת היחידה

יותר מעשר חברות וקבוצות של משקיעים התמודדו על רכישת תעש, אך כולן מלבד אלביט פרשו מהמירוץ, וזאת למעשה נשארה החברה היחידה שמתעניינת ברכישת החברה. בראש הפורשים היו מאיר שמיר וסמי קצב, שהתמודדו במשותף, קרן פימי של ישי דוידי, המיליארדר היהודי־אמריקאי איירה רנרט וחברת פלקסטרוניקס מארצות הברית.

מל"ט הרמס של אלביט מערכות, צילום: אלביט מערכות מל"ט הרמס של אלביט מערכות | צילום: אלביט מערכות מל"ט הרמס של אלביט מערכות, צילום: אלביט מערכות

אלביט, שבשליטתו של מיקי פדרמן, לא הסתירה מתחילת הדרך את רצונה העז לרכוש את תעש, לאור העבודה שחלקים מהותיים מהחברה יכולים להוות פעילות משלימה לזאת של אלביט.

שתי הערכות השווי החדשות, עליהן שילמה רשות החברות כ־400 אלף שקל, הוזמנו על ידי ועדת המכרזים של הרשות אחרי ביטול אחת משתי הערכות השווי הראשונות. בתחילה הערכות השווי בוצעו על ידי פירמת רואי החשבון פאהן קנה ועל ידי חברת הייעוץ הכלכלי פרומתאוס - אך לאחר שהתברר כי פרומתאוס עובדת במקביל עבור חברת בת של אלביט הוחלט לפסול את הערכת השווי שלה. כך, הוחלט להזמין שתי הערכות חדשות, בנוסף להערכה של פאהן קנה המעריכה סכומים דומים לאלו שמופיעים בהערכות החדשות.

בירור רשות החברות

ההערכות החדשות יוצגו בקרוב לחברי ועדת המכרזים ברשות החברות הממשלתיות, שכוללת מלבד מנהל הרשות אורי יוגב גם את החשבת הכללית במשרד האוצר מיכל עבאדי־בויאנג’ו ואת היועץ המשפטי בפועל של משרד האוצר אסי מסינג. כעת, למעשה, על רשות החברות לברר האם אלביט תהיה מוכנה לשלם את הסכום המוערך על ידי שווי הוגן ותבור.

עד כה, ועדת המכרזים של רשות החברות הממשלתיות עיכבה את הפרטת התעשייה הצבאית. בין היתר, עוכב הליך המכרז בעקבות בדיקה שערך מבקר המדינה שבירר האם התקבלו החלטות לא ראויות בהליך זה.

בינתיים, התעשייה הצבאית אמנם הציגה שיפור במצבה בשנה האחרונה - אך היא עדיין לא עומדת בסעיף החשוב ביותר של הפעילות העסקית שלה - יעדי המכירות. כך, הפער בין המכירות בפועל ליעד המכירות שנקבע לחברה עומד על כ־20%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כל מה שכותב תומר צודק, למה עדין נימצאים
כל מה שכותב תומר צודק, למה עדין נימצאים בתעש מנהלים כושלים, איך מחזקים יועצים שהיו פנסיונרים, יצאו לפנסיה פלוס מענק ועכשיו יועצים במשכורות ענק בשיטת חבר מביא חבר, בושה וחרפה שאין פיקוח על המחדל והגנבות, לפועלים לא משאירים כלום, אין הסכמי עבודה חדשיים ,אין הטבות, אין כלום, העובדים מיואשים, אבל המנהלים לקחו לעצמם בונוסים ללא גבול, איפה מבקר המדינה, איפה, בושה וחרפה
Basketball  |  24.07.16
2.
הערכות שווי זה הפירציה הכי גדולה. ראיתי הערכת
הערכות שווי זה הפירציה הכי גדולה. ראיתי הערכת שווי של תעש עםנשווי אפס. כלומר השווי נע בין אפס ל1.6 מיליארד?!!!! היחידים שמקבלים משהו מהערכות שווי זה המעריכים עצמם וזה שכר הטירחה. הגיע הזמן לעשות סוף לחרטות האלה. מעריך שווי יישא באחריות של השווי. מי הפראיירים שמשלמים ליועצים האלה?
Fries  |  24.07.16
לכל התגובות