אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקריאה סופית: 5% מהעובדים בגופים ציבוריים יהיו בעלי מוגבלויות צילום: מאור סוויסה

לקריאה סופית: 5% מהעובדים בגופים ציבוריים יהיו בעלי מוגבלויות

מדובר בגופים ציבוריים שבם עובדים יותר מ-100 עובדים. אי קיום החוק יוביל לקנס של 75 אלף שקל על הגוף וקנס נוסף לכל יום של הפרה; היוזם ח"כ איציק שמולי: "זה חוק היסטורי"

24.07.2016, 15:14 | ספי קרופסקי

5% מהעובדים בגופים ציבוריים גדולים יהיו אנשים עם מוגבלות משמעותית, כך קובעת הצעת חוק שאושרה היום (א') לקריאה שנייה ושלישית בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. ההצעה צפויה לעלות להצבעה סופית במליאה בשבוע הבא שהוא האחרון של מושב הקיץ הנוכחי.

לפי הצעת החוק שיזם ח"כ איציק שמולי (מחנה ציוני) ואליה הצטרף ח"כ יואב קיש (ליכוד), גופים ציבוריים שעובדים בהם למעלה מ-100 עובדים ידרשו לייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות משמעותית בשיעור של 5% בתוך חמש שנים החל מינואר 2017. סירוב לקיים את החוק יוביל לקנס בסך 75 אלף שקל על הגוף וקנס נוסף לכל יום של הפרה.

בין השאר, מדובר בבעלי דרגת נכות 40%, בעלי תעודת עיוור, בעלי לקות שמיעה הזכאים לשירותי תמיכה לתקשורת וזכאים לשיקום.  

ח"כ איציק שמולי. "החוק הזה יפתח אלפי משרות בשירות הציבורי לאנשים עם מוגבלות וייתן להם את המפתח לשילוב אמיתי בחברה", צילום: אלכס קומולויסקי ח"כ איציק שמולי. "החוק הזה יפתח אלפי משרות בשירות הציבורי לאנשים עם מוגבלות וייתן להם את המפתח לשילוב אמיתי בחברה" | צילום: אלכס קומולויסקי ח"כ איציק שמולי. "החוק הזה יפתח אלפי משרות בשירות הציבורי לאנשים עם מוגבלות וייתן להם את המפתח לשילוב אמיתי בחברה", צילום: אלכס קומולויסקי

גופי ביטחון ומד"א יידרשו לשיעור זה עבור עובדים לא מבצעיים בלבד. כמו כן, כל גוף ציבורי שבו עובדים 25 עובדים ומעלה יחויב למנות ממונה תעסוקה לאנשים עם מוגבלות, ויידרש להגיש בכל שנה עד 1 בספטמבר תוכנית שנתית שבה יפורטו המשרות המיועדות למועמדים עם מוגבלויות. 

חובה להעסיק גם עוורים חובה להעסיק גם עוורים חובה להעסיק גם עוורים

בדיון שנערך בוועדה הביעו מנכ"ל המרכז לעיוור בישראל, נתי ביאליסטוק כהן, ומנהלת קואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, רויטל לן כהן, ביקורת על ההחלטה לשנות את הקריטריון מגופים המעסיקים 25 עובדים לגופים המעסיקים 100 עובדים. לן כהן אף כינתה את ההצעה הנוכחית "אות מתה". בתגובה ענה לה ח"כ שמולי כי זו הגזמה מצדה וכי מדובר ב"חוק היסטורי". "החוק הזה יפתח אלפי משרות בשירות הציבורי לאנשים עם מוגבלות וייתן להם את המפתח לשילוב אמיתי בחברה", הוסיף שמולי.

הצעת החוק קיבלה גם רוח גבית מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שהשתתף בדיון. לאחריו הוא מסר כי "היום אפשר לומר

באופן מלא כי עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל. התהליך, שנמשך למעלה משנתיים, החל בפעולה שלי מול המעסיקים הפרטיים והושלם היום בחוק לשילוב אנשים עם מוגבלות במגזר הציבורי. קליטת עובדים עם מוגבלות במקומות העבודה אינה נדונה יותר במושגים של חסד אלא בשיח של זכויות שנרקם בין הצדדים".

במהלך הדיון ביקש ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר, תוספת תקציב לרשויות המקומיות בשל הצעת החוק, שלדבריו דורשת תוספת כוח אדם לצורך קליטת העובדים. בתגובה ענה לו סמנכ"ל חברת חשמל אורן הלמן: "תפסיקו לחפש תירוצים".

אורן הלמן, סמנכ"ל בחברת החשמל ומייסד דף הפייסבוק "סיכוי שווה":

"זו בשורה אדירה ל- 880,000 אנשים עם מוגבלות בגילאי עבודה שחיים פה. ישראל משתווה לאירופה ולארה"ב בשילוב עובדים עם מוגבלות.

כולנו נרוויח 5 מיליארד שקל בשנה בזכות החוק הזה. ונחיה בחברה בריאה ומשלבת. אנחנו צריכים להיות גאים בכנסת שנתנה סיכוי שווה לשילוב אנשים עם מוגבלות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ח״כ איציק שמולי, אתה אלוף. דבר מעט ועשה
ח״כ איציק שמולי, אתה אלוף. דבר מעט ועשה הרבה, זה מה שמשתמע מן העשייה המבורכת שלך. אתה האור שבקצה המנהרה לכל כך הרבה אנשים חלשים שלקחת על עצמך לשמש להם לפה ואתה עושה זאת בעקביות וללא ליאות. ויש תוצאות מבורכות לעבודתך! רבים יהיו מברכיך ומוקיריך ואני אצטרף ואומר לך תבורך איש יקר, ערכי, מוסרי ובעל מצפון ומצפן! ירבו כמותך!
Bulb  |  25.07.16
3.
*** אכפו במשך יום יומיים קנסות לרוכבי אופניים
*** אכפו במשך יום יומיים קנסות לרוכבי אופניים על המדרכה - עוד חוק של כלום ושום דבר טרי מהחודש ***כנסות לרוכבי אופניים חשמליים שידברו בסלולרי, ירכיבו אוזניות או ירכבו על המדרכה ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית: פקחי הרשויות המקומיות יוכלו לאכוף עבירות תנועה של רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים אורן דורי 24.07.201
Ring  |  24.07.16
2.
מה זה השטויות האילו עכשיו יעסיקו אנשים שאין
מה זה השטויות האילו עכשיו יעסיקו אנשים שאין בהם צורך רק כדי לא לקבל קנס?  לא מספיק שגם ככה בגופים ציבוריים מעסיקים אנשים שאין להם מה לעשות עכשיו יעשו זאת עם בעלי מוגבלויות שגם הם יוכלו לא לעשות כלום, ושישאלו למה אז התשובה כי זה החוק. ראיון, "שלום מה היתרונות שלך" תשובה "אני עיוור..." מראיין "התקבלת" תשובה "אבל לא הספקתי לענות על היכולות שלי" מראיין "הרבה יותר זול לי להעסיק אותך בלי שתעשה כלום מאשר לשלם את הקנס. אתה יכול להיות השומר בכניסה או כל דבר אחר שמתחשק לך" מה שבטוח שהינה הממשלה מורידה את כמות המובטלים. היא מחייבת עסקים להעסיק אותם ללא שום קשר לצורך בהם.
AirBalloon  |  24.07.16
לכל התגובות