אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן מציגה: מ"נוטלה בר" - ל"לחם חם, שוקולד חם" צילום: iranwire

איראן מציגה: מ"נוטלה בר" - ל"לחם חם, שוקולד חם"

השלטונות במדינה לא מרוצים מהשימוש במלים לועזיות - והכריזו מלחמה על המותג "נוטלה"; הצעירים כבר לועגים ברשתות החברתיות

25.07.2016, 18:50 | דורון פסקין
השלטונות באיראן הכריזו מלחמה על המותג "נוטלה". בעלי רשת החנויות "נוטלה בר" הפופולרית בעריה השונות של המדינה קיבלו החודש הוראה כי עליהם להסיר את השלט עם שמה של הרשת ולהציב שלט חדש בפרסית תחת השם: "לחם חם, שוקולד חם".

העילה לצעד הזה היא החלטה של האקדמיה ללשון באיראן כי אין להשתמש במילים לועזיות או סמלים זרים לקידום מטרות מסחריות. מי שעומד מאחורי היוזמה הוא נשיא האקדמיה ללשון באיראן, גולאם עלי חדאדעאדל. מדובר ביו"ר הפרלמנט לשעבר ומועמד לנשיאות בבחירות 2013 המשתייך למחנה השמרני. הוא כתב מוקדם יותר החודש מכתב לראש הרשות האחראית לאכיפת החוקים המסחריים וביקש את עזרתו בנושא "נוטלה".

נוטלה בר, צילום: iranwire נוטלה בר | צילום: iranwire נוטלה בר, צילום: iranwire
זו לא הפעם הראשונה שסוגיית השימוש במילים או מותגים זרים עולה לסדר היום באיראן. החנה השמרני מעלה את הנושא מדי פעם בפעם נוכח חוק הקיים בנושא. בשלהי השנה שעברה זומן שר התרבות האיראני לשימוע מיוחד בנושא אי אכיפת החוק כשחברי הפרלמנט השמרנים מציגים את הופעת השמות הלועזים כ"חדירה מערבית" לתרבות האיראנית.

בעלי רשת נוטלה מתנגדים לשם החדש המוצע להם "לחם חם, שוקולד חם" וטוענים כי הוא ארוך מדי ולא אטרקטיבי מספיק. הצעירים באיראן לועגים לשלטונות ברשתות החברתיות ובעקבות הסרת השלט של נוטלה היה מי שהציע לחפש תחליפים פרסיים גם למותגים ידועים כמו אדידס, נייק, סמסונג ומרצדס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות