אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת האיתור הכריעה: השופט ישעיהו שנלר יהיה נציב הביקורת על הפרקליטות צילום: יח"צ

ועדת האיתור הכריעה: השופט ישעיהו שנלר יהיה נציב הביקורת על הפרקליטות

שנלר, סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בתל אביב, גבר על השופטת דבורה ברלינר, שנחשבה למועמדת המובילה, אך מועמדותה נפסלה מאחר שבתה עובדת בפרקליטות; המינוי טעון את אישור הממשלה, וקצוב לתקופה של שש שנים, ללא אפשרות הארכה

26.07.2016, 21:43 | משה גורלי

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב ישעיהו שנלר יהיה נציב הביקורת החדש על הפרקליטות: ועדת האיתור בראשות מנכ"ל משרד המשפטים עו"ד אמי פלמור המליצה הערב (ג') פה אחד לשרת המשפטים איילת שקד לבחור בשנלר שגבר על נשיאת המחוזי היוצאת דבורה ברלינר. המינוי טעון את אישור הממשלה, וקצוב לתקופה של שש שנים, ללא אפשרות הארכה.

קראו עוד בכלכליסט

לאחרונה היה שנלר מועמד להחליף את ברלינר כנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, אך השופט איתן אורנשטיין הועדף על פניו. בשלב זה הציעה לו השרה שקד להתמודד על תפקיד הנציב. זאת לאחר שהתעורר קושי בבחירת המועמדת המועדפת על השרה, ברלינר, מאחר שבתה עובדת במחלקה הפלילית בפרקליטות. הקושי הזה אכן הפיל את מועמדות ברלינר וסלל לשנלר את הניצחון. בשלב המיון רואיין גם השופט אילן שילה, סגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז.

איילת שקד, צילום: דור מנואל איילת שקד | צילום: דור מנואל איילת שקד, צילום: דור מנואל

לאחר מינוי איתן אורנשטיין לנשיא מחוזי תל אביב, הציפייה משקד, כשרה מטעם הבית היהודי, הייתה למינוי דתי, וברלינר ושנלר הם דתיים. שנלר הוא תושב קרני שומרון. אחיו עתניאל שנלר היה מזכ"ל מועצת יש"ע וחבר כנסת מטעם קדימה.

ועדת האיתור בראשות פלמור מצאה כי "השופט שנלר הוא בעל יכולות מקצועיות גבוהות ביותר ומזג שיפוטי". שנלר החל את דרכו המשפטית בשנת 1975, התמחה במשרדי עורכי דין פרטיים ולאחר מכן עבד כעורך דין שכיר ובהמשך כשותף וכראש משרד עצמאי במגזר הפרטי. בשנת 1997 מונה לכהונת שופט בבית משפט השלום בפתח תקווה, וכשש שנים לאחר מכן מונה לכהונת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו. בשנת 2013 מונה לכהונת סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו. בבית המשפט המחוזי שימש שנלר כחבר ההרכב הדן בתיקי פשע חמורים, כאב בית הדין בהרכב ערעורים אזרחיים, כאחראי על מחלקת הערעורים האזרחיים וכאחראי על המחלקה האזרחית.

השופטת ברלינר, צילום: אוראל כהן השופטת ברלינר | צילום: אוראל כהן השופטת ברלינר, צילום: אוראל כהן

חברי ועדת האיתור לצד פלמור היו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, פרופ' גבריאלה שלו, שלמה גור ונתי לויט. 

הנציבה היוצאת הילה גרסטל מסרה כי "אני מברכת על המינוי, מהיכרותי עם שנלר, מדובר במשפטן מצויין בעל מזג שיפוטי ואינטליגנציה רגשית גבוהה".

שקד: "אני מברכת את הנציב החדש שאתגר גדול מונח לפתחו - מתן ביקורת ללא מורא, תוך כדי יחס של כבוד הדדי והבנה של העבודה הקשה המונחת על כתפי הפרקליטות. השופט שנלר נכנס לנעליה הגדולות של גרסטל, אשר הקימה את גוף הביקורת יש מאין. אני בטוחה שהשופט שנלר יעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר".

 

במקביל למינוי, ממשיכה ועדת חוקה לגבש את החוק שיסדיר את סמכויות המבקר, ובבג"ץ תלויה עדיין עתירת הפרקליטות למנוע את פרסום דו"ח הביקורת של גרסטל על יחסי התביעה והמכון הפתולוגי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה