אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק ערוץ הכנסת עבר לקריאה שנייה ושלישית: סעיף הביזוי רוכך צילום: דוברות הכנסת

חוק ערוץ הכנסת עבר לקריאה שנייה ושלישית: סעיף הביזוי רוכך

הצעת החוק תעלה להצבעה בשבוע הבא. ועדת הכנסת השאירה את סעיפי הבעלות הצולבים על כנם, מה שאומר שכל גוף חדשות בעל רישיון מהמדינה עם דירקטורים בלתי תלויים, יוכלו לגשת למכרז, זאת לעומת בעלי שליטה בשידורי כבלים ולוויין שלא יוכלו להתמודד

27.07.2016, 14:19 | אלירן מלכי

ועדת הכנסת אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית את חוק שידורי ערוץ הכנסת שיעלה להצבעה בשבוע הבא. הצעת החוק עברה מספר שינויים מההצעה המקורית שלה שהוסכמו על חברי הקואליציה והאופוזיציה. במקום סעיף 'ביזוי הכנסת' המונע מערוץ הכנסת לשדר דברים העלולים להביך את הכנסת, תוקן הסעיף וכעת הוא מאפשר לשדר כל תוכן כל עוד הוא בעל ערך חדשותי או חינוכי המצדיק את שידורו והפגיעה כתוצאה מכך אינה במידה העולה על הנדרש. בנוסף, הוסף בחוק כי "אין בהוראות אלה כדי למנוע סיקור עובדתי של הנעשה בכנסת או של פעילות חברי הכנסת".

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה קבעה כי למועצה לשידורי כבלים ולוויין יתווספו רק שני חברים בעלי ידע וניסיון בעבודה הפרלמנטרית במקום ארבעה כפי שהיה בהצעה המקורית. שני החברים החדשים ימונו האחד ע"י יו"ר הקואליציה והשני ע"י יו"ר האופוזיציה. בכדי למנוע מצב של ניגוד עניינים או השפעה משמעותית מדי של החברים החדשים על עבודת המועצה, הוחלט כי אותם חברים שימונו ע"י חברי הכנסת לא יוכלו להשפיע על קביעת זהותו של הזכיין שיפעיל את הערוץ וכן לא יוכלו להשתתף בהצבעות המועצה במידה והם מהווים רוב.  

הוועדה אף הכניסה שינוי נוסף בנוגע לגוף המשדר, לפיו תאגיד שאינו מחזיק ברישיון הפקה ושידור חדשות המעוניין לגשת למכרז, יחויב לעמוד בכללי ממשל תאגידי והשאירה את סעיפי הבעלות הצולבות על כנם. מה שאומר בפועל שכל גוף חדשות בעל רישיון מהמדינה, כמו חדשות 2 וחדשות 10, עם דירקטורים בלתי תלויים העומדים בכללי מנהל תקין יוכלו לגשת למכרז בלי שום בעיה. אך לא זכיינים כמו קשת, רשת, או בעלי שליטה בשידורי כבלים ולוויין, מה שמונע מאתר כמו 'וואלה' של שאול אלוביץ' הבעלים של yes להתמודד במכרז.

הצעת החוק התבססה על מסקנות ועדה ציבורית בראשות השופטת (בדימוס) שרה פריש, אשר דנה בנושא לבקשת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. הדיון המחודש במאפייני הערוץ נפתח לקראת תום תקופת הרישיון של המפעיל הנוכחי, חדשות 2, במאי 2017 לאחר הארכה של חצי שנה שקיבלה חברת החדשות עד אשר יסתיים הדיון בחוק.

יו"ר הועדה, יואב קיש, אמר "לאורך דיוני הוועדה, הייתי ער ללחצים מחברי הכנסת של האופוזיציה המנסים להשפיע על נוסח ההצעה ועל הגופים שיוכלו להתמודד במכרז. מצד אחד באופוזיציה מניפים את דגל חופש העיתונות מעל כל במה, אך ברגע האמת מקדמים את האינטרסים של חבריהם העיתונאים בחברות החדשות ומנסים למנוע תחרות. כפי שהבטחתי מהדיון הראשון, סעיף המכרז לא ישונה והתחרות החופשית על הפעלת ערוץ הכנסת תישמר".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות