אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סינג'נטה מנהלת מגעים למכירת זרעים גדרה צילום: בלומברג

סינג'נטה מנהלת מגעים למכירת זרעים גדרה

ענקית האגרוכימיה החליטה להעמיד למכירה את חברת הזרעים שרכשה מקרן מרקסטון בשנת 2007, המעסיקה כ-135 עובדים בישראל

28.07.2016, 07:51 | גולן חזני

חברת האגרוכימיה הגדולה בעולם, סינג'נטה, החליטה לצאת מישראל. החברה החליטה להעמיד למכירה את הפעילות של אתר רבדים, שבו פעילה חברת זרעים גדרה, ופרסמה הודעה שלפיה כבר החלה לדון במכירה עם רוכשים פוטנציאליים. זרעים גדרה מעסיקה כ-135 עובדים בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

סינג'נטה רכשה את פעילות זרעים גדרה ב־2007 תמורת 95 מיליון דולר מידי קרן מרקסטון. זו האחרונה רכשה אותה שנתיים קודם לכן ב־52 מיליון דולר.

זרעים גדרה הוקמה ב־1952 בידי שש משפחות איכרים ועסקה בפיתוח ומכירת זרעים לחקלאים בארץ. באמצעות רכישתה ביקשה סינג'נטה להשיג גישה לפעילות המו"פ של החקלאות הישראלית בפיתוח זרעים. המכירה היא סוג של הודאה בכישלון השגת מטרה זו.

בענקית האגרוכימיה מבהירים כי אין להחלטה קשר לעסקת הרכישה של סינג'נטה עצמה בידי תאגיד הענק הסיני כמצ'יינה תמורת 43 מיליארד דולר, שמתבצעת בימים אלה.

כמצ'יינה מחזיקה בשליטה בחברת אדמה ובעקבות העסקה עם סינג'נטה היא רוכשה את מניות אי.די.בי הישראלית באדמה תמורת 230 מיליון דולר. זאת תוך שהיא נוטלת על עצמה חוב בגובה 1.1 מיליארד דולר של אי.די.בי על אדמה.

חקלאות, צילום: בלומברג חקלאות | צילום: בלומברג חקלאות, צילום: בלומברג

שיקולי עלויות ושינויים באסטרטגיה של החברה

 

"בשל אתגרים הולכים וגוברים בתנאי שוק החקלאות העולמי בשנים האחרונות, ולאור שיקולי עלויות ושינויים באסטרטגיה של סינג'נטה, החליטה החברה להעמיד למכירה את פעילותה באתר רבדים", נמסר בהודעת החברה.

נראה כי ההחלטה נובעת מאסטרטגיה חדשה ורחבה של סינג'נטה, נוכח המשבר והירידה בשיעורי הרווחיות של שוק החקלאות הגלובלי. "מהבחינה אחרונה של פעילותנו ברבדים עלה כי קיבולת ההפצה והמכירות (P&S) אינה מנוצלת במלואה, ובמיוחד כושר העיבוד, שכבר אינו נדרש באתר ברבדים. אחת השאיפות החשובות שלנו עבור מתקן זה היתה יצירת שיתוף פעולה עם מכוני מחקר ואוניברסיטאות בישראל. לצערנו הנושא לא התקדם כצפוי. הגענו למסקנה כי אין עתיד ארוך טווח לפעילות סינג'נטה ברבדים", אמר גורם בחברה.

עוד הוסיף כי "החלטה זו אינה משקפת את ביצועי או מחויבות העובדים שלנו. עובדי רבדים הציגו בהתמדה ביצועים ברמה גבוהה והם מוערכים בזכות הידע הרב הנצבר, היכולות המגוונות, החיבור ללקוחות ולמגדלים והמומחיות שלהם בענף הירקות".

"מבינים את חששותיהם של העובדים מהחדשות"

חמש שנים לאחר שרכשה סינג'נטה את זרעים גדרה היא הקימה את אתר רבדים והעבירה אליו את פעילותה.

האתר הוקם כדי שישמש נכס אסטרטגי לפעילות מחקר ופיתוח הזרעים, כמו גם לפעילות הייצור, התפעול והאספקה שלהם.

ג'וש פלג, מנהל פעילות זרעים גדרה־סינג'נטה בישראל, אמר כי: "אנו מעריכים מאוד את העובדים שלנו ברבדים, ומבינים את חששותיהם מהחדשות. סינג'נטה תעשה כל מאמץ להבטיח את עתיד האתר ואת עתיד העובדים המועסקים בו. אנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם ההסתדרות ועם ועד העובדים כדי להקל את המעבר ככל הניתן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות