אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המסדרת: מלחמה לילית על חוק התקציב

הוועדה המסדרת: מלחמה לילית על חוק התקציב

מהשידור החי בפייסבוק של סתיו שפיר ועד הצעקות על הצלמים של משה גפני: המאבק בנסיון האוצר לפגוע בוועדת הכספים "הפך אותה לקרקס"

28.07.2016, 08:42 | רוני זינגר

אף אחד מהנוכחים שהתכנסו בחדר ועדת הכספים שלשום בבוקר לא האמין שימצא את עצמו באותו החדר, מכרסם כריכים שארגן מזנון הכנסת, גם בשעה 02:00. זה היה דיון נוסף, שלישי במספר, שהתקיים באותו היום לאישור הצעת חוק התקציב הדו־שנתי, ויו"ר הוועדה משה גפני התכוון להעלותו להצבעה ולהעבירו הלאה לאישור המליאה. השבוע הבא הוא האחרון למושב הקיץ של הכנסת וישנה דחיפות באישור החוק לקראת הגשת התקציב בתחילת המושב הבא.

"רק באותו הבוקר ישבתי עם היועצים שלי וקראתי שוב את הצעת החוק ומשהו שם לא היה לי ברור. כל הזמן אמרו לנו שאם תחזיות האוצר ישתנו יביאו תוכנית התאמות ואנחנו בוועדה נאשר אותן. פתאום התברר שהאוצר בכלל לא מתכוון להביא אותן לוועדה", אמרה ח"כ סתיו שפיר.

משה גפני ויו"ר הקואליציה דוד ביטן בוועדת כספים משה גפני ויו"ר הקואליציה דוד ביטן בוועדת כספים משה גפני ויו"ר הקואליציה דוד ביטן בוועדת כספים

הקשב של חברי הכנסת עלה בדיון כשהתברר שגם יו"ר הוועדה לא חש בנוח עם העניין. "שמעתי שיש לחץ בנושא הזה מכיוון לשכת ראש הממשלה. אני יוצא לברר את זה", אמר גפני וקטע את הדיון שנקטע אחר כך עוד פעמים רבות. חברי האופוזיציה התעוררו. לפתע הם הבינו שהחוק מבקש בעצם למחוק את ועדת הכספים, או בכלל את הכנסת, כגורם המפקח, דן, בוחן, מאשר או דוחה העברת כספים ממשרד למשרד ככל שזה נוגע לתקציב 2018. הממשלה כך על פי הצעת החוק, תוכל לערוך את השינויים שהיא רוצה ואיש לא יוכל להגיד לה אחרת, גם לא הכנסת.

התעקשות האוצר ואנשי משרד רה"מ מאחורי הקלעים ובדיון עצמו, שלא לשנות את סעיף החוק העמידו את חברי הכנסת סתיו שפיר, מיקי לוי ואורלי לוי־אבקסיס, על רגליהם. יו"ר הקואליציה דוד ביטן נחלץ לעזרת גפני והביא הצעת פשרה לפיה כל קיצוץ רוחבי שייעשה במשרדים יעבור דרך הוועדה. בשעות הצהריים גייסה הקואליציה רוב, אבל את האופוזיציה זה לא סיפק, וההחלטה התקבלה: הולכים לפיליבסטר. מה זה אומר? הגשת אינספור הסתייגויות, חלקן הזויות ומצחיקות, לכל סעיף בחוק התקציב הדו־שנתי.

"הופכים את הוועדה לקרקס" זעק בשעת לילה מאוחרת יו"ר הוועדה גפני. האמירה שעשעה את מי שזוכר אותו בכנסת הקודמת יושב לצדה של שפיר ולמולו חברו לסיעה יעקב ליצמן, כשהם מכדררים קבוצתית פיליבסטר נגד חוק מע"מ 0 של שר האוצר דאז יאיר לפיד. "מיקי לוי לוקח חלק בפיליבסטר הנוכחי בדיוק בגלל זה", אמר אתמול ח"כ ותיק. "יש עתיד נוקמת בגפני על מה שהוא עצמו עשה ללפיד לא מזמן", חייך.

הח"כחם סתיו שפיר ומשה גפני בוועדת כספים הח"כחם סתיו שפיר ומשה גפני בוועדת כספים הח"כחם סתיו שפיר ומשה גפני בוועדת כספים

יותר מכל, השתגעו חברי הוועדה מח"כ שפיר וחיבתה לרשתות החברתיות. ספק אם חבריה לסיעה אראל מרגלית או יוסי יונה היו סופגים את אותה כמות הלעג והבוז שהטיחו לעברה חברי הכנסת מיקי זוהר, ביטן ואמסלם. "רוצי רוצי ספרי לכולם שאת נאבקת", קרא לעברה זוהר. שפיר פתחה שידור חי מהוועדה וזכתה לאלפי גולשים שעקבו בעניין אחר הנעשה. "תוציאו את הצלמים" צעק גפני מדי פעם, ושכח שהדיון עצמו משודר דרך אתר הכנסת לכל דורש.

במה מועיל הפיליבסטר? אחרי הכל מדובר במאבק נגד הרעיון של הגשת תקציב דו־שנתי, עדיין לא במאבק על התקציב עצמו. "ארבעה חודשים נאבקנו בעבר בפיליבסטר נגד חוק מע"מ 0 שהאמין בו רק איש אחד, לפיד, והצלחנו. גם הפעם, יש רק אדם אחד במדינה שחושב שתקציב דו־שנתי זה דבר טוב וקוראים לו בנימין נתניהו", מסבירה ח"כ שפיר.

יו"ר הקואליציה העניש בתגובה את חברי האופוזיציה והודיע כי הקואליציה מתכוונת להתנגד לכל חוקי האופוזיציה, לא משנה מהם.

  • הפיליבסטר שקיימה האופוזיציה על חוק התקציב הדו־שנתי סיפק אין ספור אתנחתות קומיות. במהלך הדיון אמר ח״כ אורן חזן לח״כ מיקי לוי ״מה שאני שכחתי מהתיכון אתה עוד לא למדת״. חברי הוועדה נדהמו מהתעוזה, אבל לוי הגיב בקור רוח: ״אתה צודק אורן, אני מסתכל על הקריירה שלי ומתבייש״, והביא לפרץ צחוק.

  • כשהדיון נמשך אל תוך הלילה זרמו אל החדר סנדביצ׳ים וארטיקים, אבל לח״כ דודי אמסלם היה חסר גם מעמולים. למה? כי ח״כ יוסי יונה התעקש לתבל את הדיון בהקראת שירה ערבית שתרגם בעבר, ורגע לפני שפתח בהקראה שאל אמסלם אם אפשר לארגן צלחת מעמולים ״ככה שניכנס לאוירה״.

  • שלושה ימים קודם לכן, בדיון ראשון שקיימה הוועדה בהצעת החוק, הודיע יו״ר הוועדה משה גפני כי הוא מצטער על שהעביר את חוק הנומרטור: ״ביום כיפור אבקש סליחה״, אמר. אלא שאז העיר מנכ״ל משרד האוצר שי באב"ד ליו״ר החרדי: ״בקשת סליחה זה רק בין אדם לחברו״, ואילו ח״כ מנואל טרכטנברג הוסיף כי ״יש נומרטור, כלומר הגבלת הוצאה, גם על מספר החטאים שמבקשים עליהם סליחה״. ח״כ מיקי רוזנטל סיכם את הדיון כשאמר לגפני: ״ממילא אין שום נומרטור, מה שהעברנו זה בעצם קומבינטור״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות