אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
40 חודשי מאסר לישראלי תושב מקסיקו שסחט את החברה הבורסאית אי אונליין צילום: שאטרסטוק

40 חודשי מאסר לישראלי תושב מקסיקו שסחט את החברה הבורסאית אי אונליין

על הישראלי שנחשד כי פרץ למחשבי החברה ודרש כופר בשווי של מיליוני שקלים בביטקוין בתמורה לכך שלא יפיץ מידע שאסף נגזרו בנוסף 16 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 9,000 שקל ופיצויים למתלונן שנסחט בגובה 5,000 שקל

28.07.2016, 14:28 | זוהר שחר לוי

בית המשפט השלום בתל אביב גזר היום (ה') 40 חודשי מאסר על אזרח ישראל תושב שמקסיקו שהורשע כי סחט באיומים את החברה הבורסאית אי אונליין וכן בעבירות של חדירה למחשב, פגיעה בפרטיות ופרסום חומרי פדופיליה.

מדובר בפרשה שנחשפה בנובמבר 2014, אז עצרה יחידת להב 433 ישראלי המתגורר במקסיקו עם הגיעו לארץ בחשד שניסה לסחוט את חברת אי אונליין הבורסאית, העוסקת בפיתוח ושיווק תוכנות לשוק ההון הישראלי, ואת בעליה.

הישראלי נחשד כי פרץ למחשבי החברה במהלך שנת 2014 ודרש כופר בשווי של מיליוני שקלים במטבעות הוירטואלים ביטקוין בתמורה לכך שלא יפיץ מידע שאסף. שמו של ההאקר, המיוצג על ידי עו"ד אבי עמירם, נאסר לפרסום בעיקר בשל חשש של פגיעה בילדיו הקטינים.

זמן קצר לאחר מעצרו, הגישה עו"ד קרן שמיר עוז מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה את כתב האישום בעניינו של ההאקר לבית משפט השלום בתל אביב.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

השופט ד"ר שאול אבינור הרשיע את הישראלי בעבירות של חדירה לחומר מחשב, פגיעה בפרטיות וסחיטה באיומים וכן בעבירה של פרסום תועבה.

לפי גזר הדין, העבירה של סחיטה באיומים הינה עבירה חמורה שכן ביצועה פוגע בערכי יסוד חברתיים מוגנים ובמידה ניכרת. "אכן", כך נכתב, "בביצוע עבירות סחיטה יש כדי לפגוע בתחושת הביטחון של הפרט והציבור, כמו גם באמון הציבור ברשויות אכיפת החוק ובשלטון החוק וכדי ליצור תחושה של מציאות מופקרת בה כל דאלים גבר. זאת, גם באותם מקרים שבהם מהלך הסחיטה אינו מושלם והסוחט אינו מקבל לידיו את התמורה אותה דרש".

השופט הוסיף כי שילוב של עבירות מחשב ופגיעה בפרטיות בעבירות הסחיטה מקנה להן ממד נוסף של חומרה. יחד עם זאת מצוין כי אין להתעלם מכך שבשלב מוקדם יחסית של הפרשה נכנסה המשורה לתמונה כך שבפועל עבירות הסחיטה בוצעו בעיקרן מול חוקרי המשטרה. "הדבר אמנם לא קרה מטוב ליבו של הנאשם, או ממעשה חיובי כלשהו שהוא עשה, אך בכל זאת מבחינה אובייקטיבית הפכו עבירות הסחיטה בשלב מסוים לווירטואליות, תרתי משמע".

פרט ל-40 חודשי המאסר שנגזרו על הנאשם הוא נידון גם למאסר על תנאי ל- 16 חודשים, לקנס של 9,000 שקל ופיצויים למתלונן שנסחט על ידו בגובה 5,000 שקל.

במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה אומרים, כי הכרעת הדין וגזר הדין משדרים מסר חשוב לעברייני רשת המשתמשים באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים ומסתתרים מאחורי מסך המחשב בעת שהם מבצעים עבירות חמורות, ולפיו - רשויות האכיפה יגיעו לכל מקום, מרוחק ככל שיהיה, וימצו עימם את הדין. הטכנולוגיה בה משתמשים העבריינים משתכללת, אך כך גם גורמי האכיפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות