אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת החוק להגברת התחרות בבנקים תעלה ללא המלצות מהותיות של ועדת שטרום צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

הצעת החוק להגברת התחרות בבנקים תעלה ללא המלצות מהותיות של ועדת שטרום

ל"כלכליסט" נודע כי סעיפים שמטרתם הפחתת עמלות הסליקה והריכוזיות בענף כרטיסי האשראי נותרו מחוץ להצעת החוק שתעלה לאישור הממשלה ביום ראשון

28.07.2016, 19:00 | עמרי מילמן

ביום ראשון צפויה לעלות לאישור הממשלה הצעת החוק לאישור המלצות הוועדה להגברת התחרותיות בבנקים שבראשה עמד דרור שטרום, אולם מהצעת החוק שצפויה לעלות לממשלה והגיעה לידי "כלכליסט" עולה כי שני סעיפים חשובים בהמלצות רוככו בצורה משמעותית.

קראו עוד בכלכליסט

הסעיף הראשון שבא להתמודד עם התשתית המקשרת בין מנפיקים של כרטיסי אשראי לסולקים של כרטיסים שנקרא שב"א. חברת שב"א היא היחידה שעושה את השירות הזה היום ומוחזקת על ידי תאגיד שנמצא שבבעלות ארבעת הבנקים הגדולים. מאחר וכל גוף פיננסי שמנפיק כרטיסי אשראי נדרש להיעזר בשירותי השב"א כולם תלויים למעשה בבנקים הגדולים שגובים עבור השירות הזה עמלות גבוהות. בהמלצות המקוריות של שטרום נקבע כי כל גוף פיננסי שנזקק לשירותי המתג יוכל להחזיק בתאגיד, כאשר אף החזקה של גוף פיננסי לא תעלה על שיעור של 10% וכדי להבטיח שלא תהיה שליטה דה פקטו של הבנקים נקבע כי החזקת אמצעי שליטה מעל לשיעור של 10% לא תקנה למחזיקים זכויות מעבר לזכויות בשיעור של 10%. הוועדה גם המליצה להעניק לנגידת בנק ישראל את הסמכות לקבוע מחיר ותנאי מכירת אמצעי שליטה במידה ולא תהיה הסכמה בין הבנקים לבין חברות האשראי במידה והיא סברה כי התנאים שהבנקים מציבים כמוכרים אינם סבירים.

מימין: שטרום, כחלון ופלוג, צילום: אלכס קולומויסקי מימין: שטרום, כחלון ופלוג | צילום: אלכס קולומויסקי מימין: שטרום, כחלון ופלוג, צילום: אלכס קולומויסקי

כל אלו הופיעו גם בתזכיר החוק המקורי שהופץ בתחילת החודש. אולם כעת ההצעה שתעלה ביום ראשון לממשלה קובעת שמוצע לקבוע בנוגע לשב"א, "הוראות שונות לעניין הממשל התאגידי ולתקן את החוק כך שהתאגיד יוכל לספק שירותים לחברות האשראי שיופרדו ולשחקנים חדשים שיקומו", אך לא מדובר על מכירת הזכויות על החברה, שהיא זו שאמורה להיות המשמעותית ביותר בכל הנוגע למחירים המשולמים לבנקים.

שינוי נוסף שנעשה ברגע האחרון בהמלצות שטרום נוגע להיקף ההנפקה שמותר לכל בנק לבצע עבור חברת אשראי. הצעת החוק המקורית קבעה כי תוטל על הבנקים מגבלה כזו שתאלץ אותם לעבוד עם כל שלוש החברות. על פיה כל בנק יכול היה להנפיק כרטיסי אשראי עד לרמה של 40% לכל חברה. כלומר, בנק הפועלים למשל יוכל להנפיק רק 40% מהכרטיסים לישראכרט ולאומי, ולא יותר מ-40% לויזה. גם דיסקונט לא יוכל להנפיק יותר מ-40% לכל חברה כולל כאל, כך למעשה הבטיחו ההמלצות המקוריות שכל בנק יספק כרטיסי אשראי של שלושת חברות האשראי.

אולם, ההצעה שצפויה לעלות בראשון קובעת שבנק יידרש להתקשר עם לפחות חברת כרטיסי אשראי אחת שעתיד להיות מופרדת לצורך הפקה ותפעול של כרטיסי חיוב שהוא מנפיק עד להיקף של 52% מסך כרטיסי החיוב, כאשר בנקים שאינם עוסקים בעצמם בהפקה של כרטיסי אשראי יידרשו להתקשר עם שתי חברות לפחות. כך שבמקום שהבנקים יידרשו לפעול מול 3 חברות האשראי הם ידרשו כעת לפעול מול 2 בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות