אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הילרי קלינטון בנאום בוועידה: חייבים לתמוך בביטחון ישראל, גאה בהסכם הגרעין עם איראן צילום: איי אף פי

הילרי קלינטון בנאום בוועידה: חייבים לתמוך בביטחון ישראל, גאה בהסכם הגרעין עם איראן

בתום ארבעה ימי הוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה, הפכה הילרי קלינטון רשמית למועמדת הראשונה בתולדות ארצות הברית לתפקיד הנשיאה. בנאומה התייחסה ליחסים עם ישראל ועם בעלות בריתה של ארצות הברית בנאט"ו. עוד אמרה כי "גירוש מהגרים יהווה תבוסה עצמית ויהיה לא-אנושי"

29.07.2016, 08:59 | ynet
הילרי קלינטון הפכה הבוקר (יום ו') רשמית למועמדת הראשונה בתולדות ארצות הברית לתפקיד נשיאה. בתום ארבעת ימי ועידת המפלגה הדמוקרטית בפילדלפיה, הכריזה בנאומה: "אני מקבלת את המועמדות לתפקיד מועמדת המפלגה לנשיאות ארצות-הברית". הוא התייחסה גם לישראל ולמצב במזרח התיכון: "אני גאה בכך ששמנו סוף לתוכנית הגרעין האיראנית בלי שנורתה אפילו ירייה אחת. כעת עלינו לאכוף את ההסכם וחייבים להמשיך לתמוך בביטחון ישראל". היא נענתה בתשואות רמות.

קראו עוד בכלכליסט

היא תקפה בחריפות את דונלד טראמפ, ושבה והטילה ספק ביכולתו לטפל בסוגיות כבדות משקל בבית הלבן וביכולתו לטפל בנשק הגרעיני: "דמיינו אותו יושב בחדר הסגלגל ומתמודד עם משבר אמיתי. אדם שאפשר להוציא מדעתו עם ציוץ הוא לא אדם שאפשר לסמוך עליו עם נשק גרעיני".

"תשאלו את עצמכם - האם לדונלד טראמפ יש את המזג להיות המפקד העליון? הוא אינו מסוגל אפילו לטפל בקמפיין הקשוח לנשיאות. הוא מאבד את קור רוחו מכל פרובוקציה קטנה. כשהוא נשאל שאלה קשה בידי כתב, כשהוא מאותגר בעימות, כשהוא רואה מפגין בעצרת בחירות", אמרה קלינטון וציטטה את ג'קלין קנדי, רעייתו של הנשיא לשעבר ג'ון קנדי, שאמרה ביחס למשבר הטילים בקובה: "מה שהדאיג את הנשיא קנדי במהלך התקופה המאוד מסוכנת היה שמלחמה יכולה להיפתח לא על-ידי אנשים גדולים עם שליטה עצמית, אלא על-ידי אנשים קטנים המונעים מפחד וגאווה".

 

"דונלד טראמפ אומר 'אני מבין יותר בדאעש מגנרלים'. לא, דונלד, אתה לא", תקפה קלינטון, "הוא חושב שהוא יודע מהצבא שלנו משום שהוא טען שכוחותינו הם 'אסון'. ובכן, היה לי הכבוד לעבוד מקרוב עם החיילים שלנו ועם יוצאי צבא במשך שנים רבות, כולל כסנאטורית. אני יודעת כמה הוא טועה. הצבא שלנו הוא אוצר לאומי. אנחנו סומכים על המפקדים שלנו שיקבלו את ההחלטות הקשות ביותר שהאומה שלנו עומדת בפניהן. החלטות למלחמה ושלום, לחיים ולמוות. נשיא צריך לכבד את הגברים והנשים המסכנים את חייהם בשירות המדינה".

הילרי קלינטון אמרה שהיא גאה בהסכם האקלים, אך הוסיפה כי כעת יש לוודא שמדינות יעמדו בהתחייבויות שקיבלו על עצמן. עוד הבטיחה כי תעמוד לצד בעלות בריתה של ארצות הברית בנאט"ו "בפני כל איום שהן עומדות בפניו - כולל מצד רוסיה". קלינטון הבהירה שיש לה אסטרטגיה להבסת דאעש: "אנחנו נכה במקומות המסתור שלהם מהאוויר ונתמוך בכוחות המקומיים שנלחמים בהם על הקרקע. נגביר את עבודת המודיעין שלנו כדי לגלות מראש ולמנוע מתקפות טרור לפני שהן מתרחשות. נשבש את המאמצים שלהם ברשת להגיע ולגרום להקצנה של צעירים בארצנו. זה לא יהיה קל ולא יהיה מהיר, אבל אל תטעו - אנחנו ננצח".

קלינטון אמרה בנאומה כי לא תחרים דת - רמז לדבריו של טראמפ שקרא לאסור כניסת מוסלמים לארצות הברית: "נעבוד עם כל האמריקנים ועם בעלות בריתנו כדי להילחם ולהביס את הטרור". טראמפ עצמו מתח ביקורת בציוצים במהלך הנאום על כך שקלינטון לא נקבה במונח "איסלאם קיצוני": "סגנון חיינו נמצא תחת איום של האיסלאם הקיצוני, והילרי קלינטון לא מסוגלת אפילו לומר את המילים", צייץ.

קלינטון תקפה את טראמפ גם על יחסו למהגרים: "אני מאמינה בכך שיש לנו מיליוני מהגרים שעובדים קשה ותורמים לכלכלה. גירוש שלהם יהווה תבוסה עצמית ויהיה לא-אנושי. רפורמת הגירה מלאה תוביל לכך שהכלכלה תצמח ומשפחות יישארו יחד. וזה הדבר הנכון לעשות". עוד אמרה בנושא זה: "נבנה את הנתיב לאזרחות עבור מיליוני מהגרים שכבר תורמים לכלכלה שלנו".

 

הילארי וביל קלינטון, צילום: רויטרס הילארי וביל קלינטון | צילום: רויטרס הילארי וביל קלינטון, צילום: רויטרס

ביחס למועמד הרפובליקני, אמרה: "אל תתנו לאף אחד לומר לכם שהמדינה שלנו חלשה. אנחנו לא חלשים. והכי חשוב - אל תאמינו למי שאומר שהוא יכול לתקן הכול לבד. כן, אלו היו המילים של דונלד טראמפ בקליבלנד. והן צריכות להדליק נורה אדומה לכולנו. באמת? אתה לבד יכול לתקן הכל? הוא לא שוכח את הכוחות שנמצאים בחזית, קציני המשטרה והכבאים שרצים הישר לסכנה, הרופאים והאחיות שדואגים לנו, המורים שמשנים את חיינו, יזמים שרואים הזדמנויות בכל בעיה, אמהות שאיבדו ילדים בשל אלימות ופועלות להבטחת ביטחונם של ילדים אחרים? הוא שוכח כל אחד ואחד מאיתנו. אמריקנים לא אומרים 'אני יכול לתקן הכול לבד', הם אומרים 'אנחנו נתקן את הכול ביחד!'".

"אני מסרבת להאמין בכך שאי אפשר למצוא מכנה משותף כאן. עלינו לאחות את הקרעים במדינה", אמרה קלינטון וציינה כי צריך להתחיל בהקשבה לאחר, "לעשות הכול כדי להיכנס לנעליו של האחר. בואו נשים עצמנו בנעליהם של צעירים, גברים ונשים שחורים ולטינים המתמודדים עם השפעות גזענות שיטתית". היא אמרה כי יש לבצע רפורמות במערכת המשפט כדי לחדש את האמון בין גורמי אכיפת החוק לקהילות שהם משרתים".

היא החמיאה לביצועי הכלכלה בתקופתו של הנשיא ברק אובמה: "הכלכלה במצב הרבה יותר טוב מאז שהוא בתפקיד. כמעו 15 מיליון משרות חדשות נוצרו במגזר הפרטי, לעוד 20 מיליון אמריקנים יש ביטוח בריאות, ותעשיית הרכב שלנו מסכמת את השנה הטובה מעולם". קלינטון הוסיפה: "אם אתם מאמינים בכך שלכל איש, אישה וילד באמריקה יש את הזכות לביטוח בריאות בר-השגה, הצטרפו אלינו".

בנימה אישית ומשפחתית יותר, אמרה קלינטון: "צ'לסי, תודה לך. אני כל כך גאה להיות אמא שלך וכל כך גאה באישה שהפכת להיות. תודה לך שהכנסת את מרק למשפחה שלנו ושהבאת לעולם את שרלוט ואיידן. וביל - השיחה שהתחלנו לנהל בספרייה למשפטים לפני 45 שנה עדיין נמשכת במלוא העוצמה. אתה יודע, השיחה הזו החזיקה בזמנים טובים שהציפו אותנו באושר, וגם בזמנים קשים שהעמידו אותנו למבחן. ואני גם פיזרתי כמה מילים לאורך הדרך. ביום שלישי בלילה ממש שמחתי לראות שה'היועץ הראשי' שלי עדיין בתפקיד", אמרה בעקבות הנאום הנלהב של ביל.

קלינטון קיבלה בימים האחרונים חיבוק חם ושלל סופרלטיבים משני נשיאים - ברק אובמה וביל קלינטון, מסגן הנשיא ג'ו ביידן, מהיריב בפריימריז ברני סנדרס, מהגברת הראשונה מישל אובמה, ומאינספור ידוענים. בתום נאומה הריע לה הקהל לצלילי השיר "Firework" של קייטי פרי כשעמדה על הבמה לצד בעלה ביל, בתה צ'לסי וסגנה טים קיין.

 

 

המסר העיקרי שקלינטון העבירה בנאום החשוב ביותר שנשאה במהלך 25 שנות הקריירה הציבורית שלה הוא שבפני העם האמריקני עומדים אתגרים מבית ומחוץ, שדורשים מנהיגות יציבה בבית הלבן. "ארצות הברית שוב ניצבת בפני רגע של חשבון נפש", אמרה קלינטון. "כוחות חזקים מאיימים לפלג אותנו. קשרים של אמון וכבוד נפרמים. וכשם שהיה בתקופת המייסדים, שום דבר לא מובטח מראש. זה באמת תלוי בנו. אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו הולכים לעבוד ביחד, כדי שנוכל להתקדם ביחד. ברור לנו מול מה אנחנו מתמודדים, אבל אנחנו לא מפחדים. נעמוד באתגר, כפי שתמיד עשינו".

לפני הילרי דיברה בתה צ'לסי: "אימא שלי, הגיבורה שלי והנשיאה הבאה של ארצות-הברית", אמרה כשהציגה את אמהּ, "לא משנה מה קרה בחיי, היא תמיד, תמיד הייתה שם בשבילי. אמי הנפלאה, המתחשבת, והמצחיקה. אני אסירת תודה להיות הבת שלה והיא עושה אותי גאה בכל יום מחדש".

קלינטון, שעלתה לבמה לצלילי השיר "Fight Song" של הזמרת רייצ'ל פלאטן, התקבלה בתשואות על-ידי קהל התומכים בוועידה. הם הניפו את דגלי ארצות הברית ובמשך כמה דקות מחאו כפיים בהתלהבות. בתחילת נאומה היא הודתה לבתה צ'לסי, לבעלה וגם הזכירה את שני נכדיה. גם הנשיא אובמה וסגנו ביידן הוזכרו בתחילת הנאום וכך גם סנדרס. במהלך נאומו ובסרטון שהוקרן לפני הנאום - הועבר המסר כי קלינטון היא בעלת ניסיון רב מאוד בפוליטיקה האמריקנית.

האישה הראשונה המועמדת לתפקיד

 

קלינטון כבר עשתה היסטוריה כשהפכה לאישה הראשונה שהיא מועמדת לנשיאות מטעם מפלגה גדולה בארה"ב. אלא שעכשיו היא צריכה לתת הופעה מרשימה כדי להחזיר לעצמה את המומנטום, אחרי שבשבועות האחרונים הראו סקרים שהמועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ סגר את הפער ממנה, גם במדינות המפתח, ואף מוביל עליה בכמה אחוזים ברמה הכלל-ארצית.

קלינטון צריכה גם לזכות באמון הבוחר: סקרים מראים שרוב הבוחרים מטילים ספק ביושרה ובאמינותה, ופרשת האימיילים האחרונה במפלגה הדמוקרטית, זו שבה נחשף כי גורמים במפלגה תמכו לכאורה בהכפשת יריבה בפריימריז ברני סנדרס כדי לקדם את סיכוייה לנצח, עלולה להזיק לה עוד יותר.

 

אחרי שבבחירות של 2008 הפסידה בפריימריז לברק אובמה אף שהגיעה למרוץ כפייבוריטית, קלינטון יודעת שגם הפעם מצפה לה משוכה קשה ביותר: טראמפ הוא מועמד לחלוטין לא צפוי ולא שגרתי, וגם אם דבריו שנויים במחלוקת - העובדה היא שהוא מצליח לסחוף המונים, בין שבשל תמיכתם בו ובין שבשל התנגדותם לקלינטון. היא תנסה לנצל את ההתבטאות השנויה במחלוקת של טראמפ מאתמול, זו שבה קרא לרוסיה לפרוץ לשרתים בארה"ב ולחשוף את אלפי האימיילים של קלינטון שנמחקו מהחשבון שבו השתמשה בימיה כמזכירת המדינה, מסמכים שלהערכתו יכולים להציג אותה באור שלילי.

משמעות הקריאה של טראמפ היא למעשה הזמנת מדינה זרה לרגל אחר גורמים רשמיים בארה"ב ולהתערב בבחירות לנשיאות בה. הקריאה הזו הרגיזה הן דמוקרטים והן רפובליקנים. טראמפ טען בהמשך בריאיון ל"פוקס ניוז" כי דיבר בציניות, אלא שמעט אחרי הצהרותיו אתמול צייץ גם בטוויטר הודעה שבה כתב כי רוסיה צריכה לחלוק את האימיילים עם ה-FBI.

 

הבית הלבן התערב אתמול בשערוריית טראמפ האחרונה, ועקץ אותו: דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר כי להשתייכות המפלגתית אין שום השפעה על האופן שבו ארה"ב מתמודדת עם איומי סייבר הפוגעים באמריקנים. "כשזה נוגע לביטחון הלאומי שלנו נעשה כל שביכולתנו כדי להגן על האמריקנים – בלי שום קשר לשאלה לאיזו מפלגה הם משתייכים", אמר ארנסט כדי לחדד את ההבדל בין הממשל הדמוקרטי לבין טראמפ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
נמאס לנו משמאלנים אמריקאים, במפלגת הדמוקרטים שרפו דגלי
נמאס לנו משמאלנים אמריקאים, במפלגת הדמוקרטים שרפו דגלי ישראל מחוץ לוועידה,, הניפו דגלי אש"ף בתוך הוועידה.  ואובמה הבטיח שהילרי תמשיך את החזון שלו, דעאש, פליטים, טרור,ראש באדמה.  אולי טראמפ טיפה לא קונבנציונלי והיה עדיף נשיא כמו קרוז אבל ביום הכי רע שלו טראמפ לא גרוע כמו הילרי ביום הכי הטוב שלה. 
Bucket  |  29.07.16
1.
עוד 4 שנים של אובמה ומצבינו יהיה גרוע.
עוד 4 שנים של אובמה ומצבינו יהיה גרוע. אמרה הילרי כבר בעבר כי בכוונתה להמשיך "במורשת אובמה". היא הביעה תמיכה חזקה בהסכם עם איראן, שמטרתו הסופית היא חיסול ישראל. כן, הי גם מס שפתיים "נמשיך לתמוך בבטחון ישראל". זה לא יכול להיות כל עוד יש תמיכה בתוכנית הגרעין של איראן!!!!!!!!!! אם היא תיבחר, כדאי לנו לחפש חברים אחרים...
Popcorn  |  29.07.16