אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קרן המטבע, הבנק האירופי והנציבות צריכים להתנצל בפני העם היווני" צילום: בלומברג

"קרן המטבע, הבנק האירופי והנציבות צריכים להתנצל בפני העם היווני"

יאניס ורופאקיס, שר האוצר לשעבר של יוון, התייחס לדו"ח הפנימי של קרן המטבע, המותח ביקורת חריפה על התנהלותה; הוא קרא גם לפיטורים מיידיים של פול תומסן, שעמד בראש המשלחת של הקרן למדינה

30.07.2016, 19:33 | שירות כלכליסט

סערה בעקבות הדו"ח הפנימי של קרן המטבע, המותח ביקורת חריפה על האופן שבו התנהל המוסד בעיצומו של המשבר בגוש היורו.

יאניס ורופאקיס, לשעבר שר האוצר של יוון, התנפל על הדו"ח כמוצא שלל רב. הכלכלן שהתמנה לשר אוצר בתחילת 2015 והתפטר ביולי של אותה השנה נחשב לאחד ממבקריה החריפים של קרן המטבע ומדיניותה בגוש היורו.

עם חשיפת הדו"ח בסוף השבוע ניצל ורופאקיס את ההזדמנות ופרסם בבלוג שלו פוסט שבו הוא מתנגח בטרויקה – קרן המטבע הבינלאומית, הבנק המרכזי האירופי והנציבות האירופית – שהיתה אחראית לתוכניות החילוץ הכושלות של יוון. ורופאקיס קרא לפיטורים מיידיים של פול תומסן, שעמד בראש המשלחת של הקרן ליוון.

יאניס ורופאקיס, צילום: בלומברג יאניס ורופאקיס | צילום: בלומברג יאניס ורופאקיס, צילום: בלומברג

עוד הוא כתב שלא רק הקרן צריכה להתנצל בפני העם היווני אלא גם הנציבות האירופית והבנק האירופי. ורופאקיס לא חסך את שבטו גם מהתקשורת. "הקרן גרמה לשפל כלכלי בלתי נחוץ ביוון עם כפיה בריונית של מדיניות מקרו־כלכלית לא יעילה. התקשורת טענה שלשר אוצר של מדינה קטנה ומרוששת אסור להתלונן על כך שהמדיניות הזו חונקת את ארצו", הוא כתב.

לפי הדו"ח של משרד הביקורת הפנימי (IEO) של קרן המטבע, בכירי הקרן שעסקו בגיבוש תוכניות החילוץ של יוון, אירלנד ופורטוגל הוליכו שולל את מועצת המנהלים של המוסד, ביצעו שורת טעויות שהסבו נזק ליוון, התעלמו מסימני אזהרה ברורים למשבר מתקרב, לקו בהערצה עיוורת למטבע היורו וכשלו בהבנת עיקרון בסיסי בתיאוריה המוניטארית. אנשי משרד הביקורת הגדירו את עמיתיהם כ"נוטים לניתוח שטחי ומכני של המצב" וכחלק מ"תרבות של צייתנות".

ההאשמות החמורות הללו הן הפעם השנייה שבה קרן המטבע מכה על חטא בשנה האחרונה, לאחר שבמאי פרסמו כלכלנים ממחלקת המחקר שלה מאמר שבו הם מצביעים על כשלים בתיאוריה הכלכלית הניאו־ליברלית שהקרן קידמה בשלושת העשורים האחרונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
האמת שאין אמת ברורה פה. שני הצדדים נבלות...
האמת שאין אמת ברורה פה. שני הצדדים נבלות... קומוניסטית יוונים וסוציאליסטים אירופאים. הבעיה הקרדנלית היא מטבע משותף לכלכלות לא משותפת באמת. ומכיוון שאין סיכוי שהם יתמזגו עדיף להם ולכולם שהם יתפרקו.  (רק טיפה להסביר המטבע האירופי מונע מיוון אפשרות לייצא בהתאם לכוח האמיתי של יוון להתחרות כי הוא מתמחר את השווי במטבע חזק.) 
8Ball  |  30.07.16
1.
כאחד שמכיר את יוון היטב, אין בינם ובין
כאחד שמכיר את יוון היטב, אין בינם ובין האירופים דבר משותף. לא ניתן לשתף מטבע ולחשוב שזה ישנה את תפיסת העולם, מוסר העבודה, חריצות ושאר מאפיינים. אנשים ועמים שונים ומטבע אינו הופך שוויצרי ליווני ובטוח שגם ההיפך . לפיכך, מר ורופקי היקר, המשך לטייל עם האופנוע בין הבארים באתונה כפי שראיתיך שם לאחר הבחירות , פזר חיוכים וקסם אישי, זאת לאחר שנטשת את הספינה בידי חברך ,ציפרס, שספג מרורים מהאנשים שאתה כה מרבה לבקר, ושמח כי מהלך הדברים היה כפי שהיה.  שאם לא כן...דלק לאופנוע שלך לא היה בתחנות. לעולם לא תהיו אירופאים לפחות בשני הדורות הבאים. נסו אז. ועד אז רצוי שתמלא פיך אוזו. שלך בידידות, טריפונס פילוקסניה.
Sailboat  |  30.07.16