אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידר שוקי הון: צפויה העלאה בשכר בישראל צילום: שאטרסטוק

לידר שוקי הון: צפויה העלאה בשכר בישראל

לפי יונתן כץ העלייה בשכר צפויה על רקע שיעור האבטלה הנמוך בישראל העומד על 4.8%. לידר: "המשק הישראלי מתקרב לתעסוקה מלאה, דבר המגדיל את כושר המיקוח של העובדים בנוגע לשכרם"

31.07.2016, 15:11 | אמיר רוזנבאום

"שיעור אבטלה בישראל צפוי ליצור לחצי שכר", כך טוען יונתן כץ כלכלן בבית ההשקעות לידר שוקי הון בסקירה מיוחדת על רקע פרסום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי שיעור האבטלה הכללי במשק הישראלי בחודש יוני עמד על 4.8%, שיעור זהה לזה של חודש מאי.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "המשק הישראלי מתקרב לתעסוקה מלאה, מצב בו מחסור של עובדים יוצר לחצי שכר אשר תומכים בלחצי אינפלציה מתונים". כץ מציין ששיעור האבטלה בקרב הגילאים 25-64 ירד בחודש יוני לראשונה בהיסטוריה מתחת ל-4% ל-3.9%, כאשר שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר גבוה. בקבוצה זו חל גידול של כמעט 30 אלף מועסקים חדשים אשר מהווה קצב גידול שנתי של 4%.

 

לפי ההגדרה, תעסוקה מלאה היא מצב של היעדר אבטלה במשק, כלומר מצב שבו כל אדם המסוגל לעבוד יכול למצוא עבודה מתאימה. הביקוש הגובר לעובדים מגדיל את כושר המיקוח שלהם בנוגע לשכרם.

 

שיעור האבטלה שיעור האבטלה שיעור האבטלה

"העלייה בהיקף מספר המועסקים במשרה מלאה (משרה שמוגדרת כעבודה של 35 שעות ויותר) היא סימן נוסף לשוק עבודה 'מתוח'" טוען הכלכלן של בית ההשקעות. על פי הלמ"ס, מספרם של המועסקים במשרה מלאה עלה ברבעון השני ב-3.8% לעומת הרבעון הראשון 2016 (תוספת של 94 אלף מועסקים), ומספרם של המועסקים שעבדו בהיקף חלקי כמעט ולא השתנה ועלה ב-0.1% (כ-1,000 איש).

 אחוז המועסקים אחוז המועסקים  אחוז המועסקים

בנוסף, מספר המועסקים חלקית שלא מרצון (חיפשו עבודה מלאה או נוספת ולא מצאו) הגיע לכ-90 אלף ברבעון השני ומדובר בירידה של 4.4% לעומת הרבעון הקודם.

מבחינה סקטוריאלית, בהסתכלות על שנה אחורה, חל גידול במועסקים בענפי המסחר, הבינוי, שירותים מקצועיים ושירותי האוכל ואירוח, כאשר הגידול במספר המועסקים בחינוך ובבריאות היה מאוד מתון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
חרטה ! אחוז האבטלה מתקרב ל20% ואולי אף
חרטה ! אחוז האבטלה מתקרב ל20% ואולי אף יותר. ההגדרה של מובטל שונה משאר ארצות המערב. בארץ מגדירים מובטל מישהו שחותם אבטלה. כלומר חתמתי אבטלה חצי שנה ולא מצאתי עבודה בזמן הזה אז אני מפסיק לחתום. במקרה כזה אני יושב בבית ולא עובד ולא נקרא מובטל ! למעשה אלו שנקראים מובטלים הם אחוז קטן מהמובטלים בפועל. אזרח שלא חותם אבטלה והפסיק לחתום אבטלה נקרא בילתי מועסק בישראל ולא נספר כמובטל ! שלא יעבדו עליכם ! ראו אתר של עמותת אדווה.  
Hat  |  31.07.16
לכל התגובות