אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון רוצה להטיל מס אישי על חברי הקיבוצים צילום: עומר מסינגר

כחלון רוצה להטיל מס אישי על חברי הקיבוצים

הצעת החוק שמקודמת על ידי האוצר ורשות המסים, אמורה להתמודד עם המצב כיום שבו אנשים שעובדים מסבסדים את אלה שלא עובדים וכך המס השולי של אדם עם שכר גבוה - נמוך מאד. הצעת החוק אמורה לגבות מס בגובה של כחצי מיליארד שקל בשנה

31.07.2016, 18:20 | עמרי מילמן

שר האוצר כחלון מבקש להכביד את המיסוי על הקיבוצים שזוכים היום למסגרת תשלום מס די נוחה, כך עולה מהצעה חדשה בפרק המיסוי של חוק ההסדרים. הצעת החוק אמורה לגבות מחברי הקיבוצים, שמהווים אחוזים בודדים באוכלוסיה סכום של כחצי מיליארד שקל בשנה. הגידול בהכנסות ייקבל ביטוי גם במס הכנסה וגם בביטוח הלאומי. 300 מיליון שקל הכנסות ממס הכנסה ו-200 מיליון שקל מביטוח לאומי .

קראו עוד בכלכליסט

על פי הצעת החוק של כחלון שמקודמת בימים אלו על ידי משרד האוצר ורשות המסים קיבוצים בהם המשכורת של החברים אינה מגיעה כולה אל הקיבוץ, יידרשו לשלם מס הכנסה באופן פרסונלי (כשם שמשלמים היום מי שאינם קיבוצניקים).

קיבוץ (ארכיון), צילום: צפריר אביוב קיבוץ (ארכיון) | צילום: צפריר אביוב קיבוץ (ארכיון), צילום: צפריר אביוב

כיום בקיבוצים סוכמים את הכנסות כלל החברים ומחלקים במספר החברים. כתוצאה מכך נוצר מצב כי אנשים שעובדים מסבסדים את האנשים שלא עובדים והמס השולי של אדם עם שכר גבוה נמוך מאד. הכוונה היא להתמודד עם "הקיבוץ המודרני" בו הפן השיתופי הצטמצם וחברים מקבלים את המשכורת שלהם או את חלקה אליהם ומקבלים רק שירותים מסוימים מהקיבוץ. הצעת החוק החדשה אמורה להתמודד כעת גם עם חלוקת מדרגות המס מחדש וגם לשנות את מבנה נקודות הזיכוי שמקבלים היום חברי הקיבוץ כך שיהיו כמו אלו של שאר האוכלוסייה.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "רשות המסים אכן מקדמת במסגרת חוק ההסדרים תיקון שיסדיר את מיסוי הקיבוצים ויתאים את החקיקה למצב הקיים. במקביל מתנהלת גם הידברות בעניין בין נציגי הרשות לנציגי התנועות הקיבוציות".

זהו אחד המהלכים שכחלון מקדם כרגע כדי לסגור את הבור התקציבי לשנים הבאות. מלבד העלאת תחזית ההכנסות שצמצמה את הבור החזוי של מיליארדי השקלים, כחלון מתכנן גם להעלות את המס על כספי הפיצויים של ציבור העובדים המשתכרים מעל 30 אלף שקל וכן שוקל לקבוע מס של עשרות אלפי שקלים על מחזיקי מספר דירות. הבור התקציבי נובע מהתחייבויות של ממשלות קודמות יחד עם ההחלטות על הפחתות המסים והכרית התקציבית עליה סיכמו כחלון ונתניהו שאמורה להגן על המשק במקרה של טעות באומדנים בגלל התקציב הדו שנתי .

מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורת ומזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר יוצאים הערב כנגד כוונת שר האוצר משה כחלון לשנות באופן כוחני וחד צדדי, באמצעות חוק ההסדרים את חוק המיסוי של האגודות השיתופיות. "הופתענו לגלות ששר האוצר מוכן להקריב 106 שנות ציונות על מזבח כותרת בעיתון וכמה שקלים לקופה. פקידי אוצר שרואים את המציאות רק דרך החור של הגרוש שכנעו את שר האוצר באמצעות תמונה שטחית ומעוותת לזרוק את חברי דגניה, סעד, נירים, נחל עוז, כפר עציון גדות וטירת צבי לפח האשפה של ההיסטוריה. 106 שנים של ציונית וכמעט שבעים שנה של הגנה על גבולות המדינה יירדו לטמיון אם שר האוצר לא יתעשת. אם כחלון לא הבין עד כה, כדאי שיידע -הציונות היא לא עסק, אף אחד לא חי אותה לשם עשיית רווחים או תרגילי מס". מסרו מזכ"לי התנועות והוסיפו: "אנו בטוחים שניתן למצוא את הדרך הנכונה לגביית מס מן הקיבוצים בלי לחסל אותנו במחטף. התנועה הקיבוצית היא חלק ממדינת ישראל ומקור גאווה. שר האוצר מנסה להביא לחיסולם של כ-300 קיבוצים. לא יקום ולא יהיה. אנו קוראים לשר האוצר לחזור בו מסירובו להפגש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

211 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

210.
שטויות.אתה בטח מאחד הקיבוצים העשירים והמבוססים.כמו מעגן מיכאל.גליל
שטויות.אתה בטח מאחד הקיבוצים העשירים והמבוססים.כמו מעגן מיכאל.גליל ים ועוד.האם כשגליל ים מוכרת קרקע מדינה ומקבלת שליש מערכה הריאלי (צמוד ובתוך תל-אביב)בשוק .היא מתחלקת בכסף עם נניח חניתה שבגבול הצפון?כששאלי קיבוצניק כזה הוא ענה לי באצבע משולשת.אז כשמשתלם נושאים לצורכי מס בנטל אבל בתוך הקיבוץ וחלילה לא עם יתר הקיבוצים העניים שהם כבר מקבלים הטבות מהמדינה.אבל כשמדובר על שיתוף בשלל שנגזל מהמדינה .לא.למה?אמר לי פעם קיבוצניק ותיק.אנחנו רואים את עצמינו כמיוחסים.אם המדינה ולא חשוב איזה שלטון.יקח לנו את החינוך(זוכרים כמה ילדים יש אצלם בגן ובבית הספר?) ואת ההטבות בשטח הבריאות.אין יותר קיבוץ.הוא יתפרק כמו מגדל לגו.
avib  |  04.08.16
208.
אז מי שלא מרוויח כלום שיחפש עבודה אחרת
אז מי שלא מרוויח כלום שיחפש עבודה אחרת .... ודיי לבכיינות.. ודיי לרחמנות.. הקיבוצניקים חיים טוב מאד - לא צריכים לשלם משכנתא , אף אחד לא יפנה אותם מבתיהם , ועוד ועוד כל מיניי דברים שלא זוכים להם אזרחי המדינה השכירים המתפרנסים שכר מינינמום ! ממשיכים את חיים בטוב.... בריאות לכולם .
Planet  |  03.08.16
207.
בעיית בזיכרון שלך אינה מצדיקה אכילת חינם.  בכל
בעיית בזיכרון שלך אינה מצדיקה אכילת חינם.  בכל אופן, קרא על מייסדי היישוב פתח-תקווה, קרא על מייסדי היישוב ראש פינה, קרא על מייסדי היישוב, כולם אחזו בידיהם בטוריות והיו חרדים. ומה לגבי המושבים החקלאיים החרדיים תפרח, יסודות, בית חלקיה ועוד? אכילת החינם שלך השכיחה ממך את כל אלה. הפסיקו לאכול חינם על חשבוננו ושלמו מיסים בלי קומבינות. 
Processor  |  03.08.16
לכל התגובות