אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא חדש בהכנסות מחסויות חולצה של הפרמיירליג: 226.5 מיליון ליש"ט צילום: אתר פרמיירליג

שיא חדש בהכנסות מחסויות חולצה של הפרמיירליג: 226.5 מיליון ליש"ט

ההכנסות של 20 הקבוצות המשחקות בליגה האנגלית הבכירה עבור עונת 2016-17 עלו ב-3.6 מיליון ליש"ט לעומת העונה הקודמת ומעידות על החוזק המסחרי של הליגה

01.08.2016, 19:17 | שירות כלכליסט
קבוצות הפרמיירליג קבעו שיא חדש עבור הכנסות משולבות מחוזי חסות ראשיים (חסות חולצה). 20 הקבוצות המשחקות בליגה האנגלית הבכירה הכניסו סכום מצרפי של 226.5 מיליון ליש"ט עבור עונת 2016-17, עלייה של 3.6 מיליון ליש"ט לעומת העונה הקודמת.

קראו עוד בכלכליסט

מנצ מנצ'סטר יונייטד. העלייה הזו מדגישה את החוזק המסחרי של הליגה. חוזי הספונסרשיפ לחולצות הוכפלו בשש שנים, כשהשווי המצרפי עבור עונת 2010-11, העונה הראשונה עבורה אספו ב- Sportingintelligence את הנתונים, עמד על 100.45 מיליון ליש"ט. | צילום: איי אף פי מנצ

העלייה הזו מדגישה את החוזק המסחרי של הליגה. חוזי הספונסרשיפ לחולצות הוכפלו בשש שנים, כשהשווי המצרפי עבור עונת 2010-11, העונה הראשונה עבורה אספו ב- Sportingintelligence את הנתונים, עמד על 100.45 מיליון ליש"ט.

הסכום הכולל של קבוצת הפרמיירליג הוא כפול גם מההכנסה של קבוצות הבונדסליגה. זאת כשהליגה הגרמנית הבכירה, חיה מסחרית משגשגת, היא הליגה השנייה החזקה ביותר מבחינת חוזי ספונסרשייפ לחולצות.  על פי חברת המחקר רפוקום, 18 הקבוצות בבונדסליגה החזיקו בעונה שעברה בחוזים בשווי כולל של 101 מיליון ליש"ט, זאת בעוד השווי הכולל של החוזים בספרד עמד על 65 מיליון ליש"ט.

החוזה שובר השיאים של מנצ'סטר יונייטד עם שברולט בשווי 47 מיליון ליש"ט, נותר החוזה היקר ביותר בפרמיירליג, אך מספר מועדונים קטנים יותר נהנו גם כן מעליות משמעותיות השנה בהכנסות מספונסרשיפ.

סאות'המפטון חתמה על חוזה חדש עם וירג'ן מדיה בשווי 6 מיליון ליש"ט בשנה שכולל גם בונוסים התלויים בביצועים. מדובר על תוספת של 5 מיליון ליש"ט בשנה לעומת החוזה הקודם עם Veho. סנדרלנד, ווסט ברומיץ' וסטוק השיגו גם כן חוזים משופרים העונה.

המשיכה הבינלאומית של הפרמיירליג באה לידי ביטוי ב-16 הקבוצות שחולקות 14 ספונסרים שהמטה שלהם שוכן מחוץ לבריטניה מארה"ב ועד לסין, יפן, תאילנד, האמירויות, מלטה וקוסטה ריקה.

האל סיטי הכריזה לאחרונה כי ספונסרית החולצות החדשה שלה תהיה חברת ההימורים המקוונים מקניה – ספורט פסה. זו החברה האפריקאית הראשונה שמשמשת כספונסרים של קבוצה מהפרמיירליג. שווי החוזה לשלוש שנים עומד על 3 מיליון ליש"ט.

ליברפול, סאות'המפטון, סטוק ומידלסברו הן הקבוצות היחידות עם ספונסרים בריטים. סאות'המפטון היא גם אחת מארבע הקבוצות שהשיגו ספונסרים חדשים העונה. שלוש האחרון הן סוונסי, ווסט ברומיץ' והאל.  על אף האיסור על הימורים בקבוצות הכדורגל, 10 קבוצות בפרמיירליג יזכו העונה לחסות מחברות הימורים , זאת לעומת 7 קבוצות בעונה שעברה.

המסקנה המתבקשת היא שקבוצות גדולות מצליחות למשוך חברות בינלאומיות מרכזיות, ולכן הבעלים שלהן יעדיפו להתרחק מחוזי סופנסרשיפ "מפוקפקים" עם חברות הימורים. זאת בעוד שקבוצות שלא מצליחות למשוך מספיק כסף מחברות גדולות לא מתחום ההימורים, הופכות ליעד של חברות ההימורים המוכנות להזרים מיליונים כדי להגדיל את נתח השוק שלהן.

האלופה היוצאת לסטר מחזיקה בחוזה הספונסרשיפ הנמוך ביותר בליגה, בשווי מיליון ליש"ט בשנה ועוד בונוסים על ביצועים. הקבוצה אכן זכתה בעונה שעברה בבונוס משמעותי על הזכייה באליפות, אך לא פרסמה את הסכום המדויק. עם זאת, באחד המובנים חוזה הספונסרשיפ של הקבוצה שונה מהרגיל: קבוצת הבעלות של המועדון היא הספונסרית של החולצות. בעונת 2013-14, הקבוצה חתמה על חוזה לחמש שנים בשווי 16 מיליון ליש"ט, שכולל ספונסרשיפ לחולצות, זכויות השם לאצטדיון ושיווק ורישוי בינלאומי.

עסקאות חולצות הן מקור הכנסה אחד מני רבים לקבוצות הפרמיירליג.

באופן כללי יש דפוס קבוע המצביע על כך שקבוצה ממוצעת מרוויחה בכל עונה מחוזה החולצות עשירית מהסכום שהיא מרוויחה מחוזה שידור. לדוגמה, בעונת 2010-11, השווי הממוצע של עסקת חולצות עמד על 5 מיליון ליש"ט בשנה וההכנסה הממוצעת מחוזי שידור הסתכמה ב-47.6 מיליון ליש"ט. בעונה שבפתח, הנתונים הללו יעמדו על 11.35 מיליון ליש"ט ו-125.8 מיליון ליש"ט, בהתאמה.

על פי התחזיות, הקבוצה המרוויחה ביותר תרוויח מעט יותר מ-150 מיליון ליש"ט בעונת 2016-17 מחוזי שידור, בעוד שהקבוצה הכי פחות מרוויחה תכניס מעל יותר מ-100 מיליון ליש"ט.

עם זאת, הנתונים הממוצעים לא חושפים את כל הסיפור. המועדונים הגדולים ביותר כמו מנצ'סטר יונייטד מרוויחים הרבה יותר מחוזי חולצות בהשוואה להכנסות מחוזי שידור, זאת לעומת מרבית הקבוצות האחרות. יונייטד תרוויח העונה מהחוזה עם שברולט 47 מיליון ליש"ט, ואולי 150 מיליון ליש"ט מכספי השידור של הפרמיירליג. לשם השוואה, שאר הקבוצות ירוויחו 6 מיליון ליש"ט ומטה מחוזי חולצות כשחוזי השידור יעמדו בממוצע על 125 מיליון ליש"ט.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות