אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי בנק לאומי ניתקו מגע עם חוקר העלמות המס האמריקאי צילומים: יונתן בלום, יובל חן

בלעדי לכלכליסט

עובדי בנק לאומי ניתקו מגע עם חוקר העלמות המס האמריקאי

יו"ר ועד עובדי הבנק מירי רובינו הורתה לעובדים שלא להתייצב לחקירות שמנהל עו"ד דניאל לוי מטעם הממשל האמריקאי. ההוראה ניתנה לאחר שעובדים חשו מאוימים בחקירות ממושכות שניהל לוי. רובינו הבהירה לו: "תחקור את המנהלים"

02.08.2016, 06:48 | גולן חזני

האם בנק לאומי והמנכ"לית רקפת רוסק-עמינח עומד להסתבך עם ספיחי פרשת המעורבות בסיוע ללקוחות האמריקאים שלו בהתחמקות ממס? ל"כלכליסט" נודע כי יו"ר ועד העובדים של הבנק, מירי רובינו, הורתה לעובדי הבנק שלא להתייצב לחקירות אליהן נדרשו להגיע עם דניאל לוי, עורך דין שמונה על ידי ה־DFS New york department of financial services)), לבדוק ולתת המלצות לבנק לצורך וידוא עמידה בכל הוראות הדין האמריקאיות.

קראו עוד בכלכליסט

לוי הגיע בשבוע שעבר לארץ מלווה בחוקרים אמריקאים, והחל להיפגש עם מנהלי הבנק ועם עובדים. הוא הגיע לסניפים שונים של הבנק וקבע פגישות עם עובדים כדי לקבל מידע על אופן הפעילות שלהם ושל הסניף.

רובינו החלה לקבל תלונות של עובדים על כך שצוות של ארבעה אמריקאים קובע עימם פגישות ומתחקר אותם. "אלה היו פגישות של ארבע שעות והעובדים חשו שלא בנוח, גם מכיוון שהתבקשו להעביר מידע על פעולות שביצעו מנהלים שלהם בסניף, והן מכיוון שהחוקרים לדבריהם ישבו מולם בצורה מאיימת ודרשו מהם לענות על שאלות", סיפר מקורב לנושא.

רובינו העבירה הוראה לעובדים שלא להיפגש עם האמריקאים יותר. וכך ביומיים האחרונים נפגש לוי רק עם מנהלים, והאירוע יצר משבר של ממש בינו לבין הבנק.

הסמכות של לוי היא חלק מההסדר שאליו הגיע לאומי עם הרשויות בארה"ב. ההסדר קבע שהבנק ישלם קנס של 1.06 מיליארד שקל. במסגרת זה הוחלט כי ימונה נושא משרה ייעודי שיעבוד מול הרשויות האמריקאיות ויהיה אחראי על יישום כללי ה־FATCA (כללים במסגרתם צריך הבנק לוודא כי נכסי לקוחותיו האמריקאים דווחו לרשויות המס). בנוסף ימונה קצין FATCA בכל שלוחה או חברה־בת, אשר ידווח ישירות לקצין הראשי באותה שלוחה.

לאומי גם התחייב שלא לפתוח חשבונות ללקוחות אמריקאים, אלא בתנאים שיבטיחו כי החשבון יהיה מוצהר לרשויות המס האמריקאיות, וכן לסגור חשבונות של לקוחות אמריקאים המוגדרים כסרבני תשלום מס.

מימין: מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ויו"ר ועד עובדי הבנק מירי רובינו, צילומים: יונתן בלום, יובל חן מימין: מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ויו"ר ועד עובדי הבנק מירי רובינו | צילומים: יונתן בלום, יובל חן מימין: מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ויו"ר ועד עובדי הבנק מירי רובינו, צילומים: יונתן בלום, יובל חן

רובינו שנפגשה עם לוי אמרה לו כי היא מבינה את חשיבות הפעילות שלו, אבל היא לא מוכנה שהעובדים הזוטרים ייחקרו. "הם מקבלים הוראות מלמעלה ומבצעים אותן. אתה יכול לחקור את המנהלים מבחינתי, שהעבירו הוראות. העובדים שלנו כפופים לרגולטור בישראל ולא האמריקאי", אמרה.

בשלב זה לא ברור כיצד ינהג לוי ואם ואיזה דיווח יעביר לממונים עליו. ההסדר עם האמריקאים אמנם נסגר והקנס שולם, אבל הוא כרוך בפעולות נוספות כולל שיתוף פעולה של הבנק באספקת מידע על אופן פעילותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
מצטער, אני לא שותף לדעה הזאת. נכון שתהיה
מצטער, אני לא שותף לדעה הזאת. נכון שתהיה מכה פיננסית למשק, אבל היא תעבור תוך שנה-שנתיים ואחר-כך כל המערכות יעבדו הרבה יותר טוב. המצב היום הוא שאנחנו חיים לפי מידת החוב שיש לנו, כי לכולם יש חובות באיזשהי צורה (הלוואות, מינוס וכו'). אבל לא יכול להיות מצב שהבנקים גוזלים עמלות של מאפיה ! ועל מערכת הביטוח ושיטת "מצליח" שלה באמת צריך להרחיב...?
Lobster  |  03.08.16
33.
ברצינות? זה מה שצריך לעניין את העובדים? אשרת
ברצינות? זה מה שצריך לעניין את העובדים? אשרת השהייה של מוסק עמינח? ראשי הבנק הגיעו להסכמות עם האמריקאים - זה עדיין לא אומר שפקיד בנק בישראל צריך להיחקר כמו פושע, וללא ייצוג משפטי. לאמריקאים אין שום סמכות חוקית בארץ, וכל תשאול או "פגישה" תלוי ברצון העובדים. שילכו לחקור את מי שחתם על ההסכם עם האמריקאים, או גרם לכל הבלגן הזה מלכתחילה.  כן - חבורה של טמבלים מנהלת את כספנו, אבל הזוטרים משלמים את המחיר.
Hammer  |  02.08.16
לכל התגובות