אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניסיון ההפיכה הכושל עלה לכלכלה הטורקית יותר מ-100 מיליארד דולר

ניסיון ההפיכה הכושל עלה לכלכלה הטורקית יותר מ-100 מיליארד דולר

ניסיון ההפיכה, שהחל ב-15 ביולי, דוכא בתוך יממה אחת בלבד, אך הותיר נטל הכלכלי כבד שעשוי להתעדכן כלפי מעלה לאחר הערכות מפורטות יותר

02.08.2016, 13:38 | שירות כלכליסט

ההפיכה הכושלת בטורקיה שהתרחשה באמצע יולי כבר עלתה לכלכלת המדינה 300 מיליארד לירה (100.4 מיליארד דולר), ונתונים אלו צפויים לטפס עוד יותר. כך על פי שר המסחר והמכס הטורקי בולנט טופקי.

קראו עוד בכלכליסט

ניסיון ההפיכה, שהחל ב-15 ביולי, דוכא בתוך יממה אחת בלבד, לאחר ש-240 איש נהרגו ולמעלה מ-2,000 נפצעו.

"אומדן העלויות של המטוסים, מסוקים, נשק, פצצות והמבנים שנפגעו, יסתכם בלפחות 300 מיליארד לירה, על פי נתונים ראשוניים. אולם נתון זה עשוי לטפס כאשר יתבצעו הערכות מפורטות יותר. למשל, זרים רבים ביטלו ביקורים למדינה", אמר טופקי. כך על פי עיתון "הורייט".

השר הדגיש שלמרות הכול, צלחו השווקים הטורקים את "המבחן הקשה", והבנקים והבורסה שבו לפעול תוך יומיים מרגע ניסיון ההפיכה.

ארדואן, צילום: אם סי טי ארדואן | צילום: אם סי טי ארדואן, צילום: אם סי טי

בתוך כך, הקשרים בין וושינגטון לאנקרה נעשו מתוחים לאחר ניסיון ההפיכה. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, קרא לארה"ב להסגיר את המנהיג הפוליטי והדתי פטוללה גולן, המואשם בניסיון ההפיכה, והאשים את וושינגטון בשיתוף פעולה עם המורדים.

טורקיה היא בעלת ברית חשובה לארה"ב, המסתמכת על בסיס האווירי אינצ'ריליק כדי לשגר תקיפות אוויריות נגד דאעש. בניסיון להפיג את המתח בין שתי המדינות, יו"ר המטות המשולבים, גנרל ג'וזף דנפורד, ביקר בבסיס האווירי אתמול.

"הוא יגנה בלשון החריפה ביותר את ניסיון ההפיכה ויאשר את חשיבותה של השותפות בין שתי המדינות לביטחון באזור, כפי שבא לידי ביטוי בפעילויות כוחות הקואליציה היוצאים מבסיס אינצ'ירליק נגד כוחות דאעש", אמר דוברו של הגנרל, קפטן גרג היקס.

דנפורד נפגש גם על ראש ממשלת טורקיה בינלי ירדים ועם רמטכ"ל הטורקי גנרל הולוסי אקאר באנקרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות