אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ערב פתיחת האולימפיאדה: המים בריו מזוהמים במיוחד צילום: איי פי

ערב פתיחת האולימפיאדה: המים בריו מזוהמים במיוחד

ממשלת ברזיל פיטרה חברת אבטחה פרטית, שהייתה אמורה לערוך בידוק ביטחוני במתקני האולימפיאדה, והחליפה אותה בשוטרים

02.08.2016, 15:20 | שירות כלכליסט

ימים ספורים לפני פתיחת האולימפיאדה, המים בריו דה ז'ניירו מלוכלכים יותר מאי פעם, ומזוהמים מביוב ובקטריות מסוכנות, כך עולה מסקר שהוזמן על ידי סוכנות החדשות AP ונמשך 16 חודשים.

קראו עוד בכלכליסט

הבדיקה של AP במתקני המים של האולימפיאדה חשפה גם רמות קבועות וגבוהות של וירוסים הנובעים מהזיהום, ואישרה את החששות של השייטים, החותרים והשחיינים במים פתוחים., צילום: איי פי הבדיקה של AP במתקני המים של האולימפיאדה חשפה גם רמות קבועות וגבוהות של וירוסים הנובעים מהזיהום, ואישרה את החששות של השייטים, החותרים והשחיינים במים פתוחים. | צילום: איי פי הבדיקה של AP במתקני המים של האולימפיאדה חשפה גם רמות קבועות וגבוהות של וירוסים הנובעים מהזיהום, ואישרה את החששות של השייטים, החותרים והשחיינים במים פתוחים., צילום: איי פי

מעבר לכך שבסביבות 1,400 ספורטאים המשתתפים בתחרויות המים בסכנה לחלות, כל הבדיקות שבוצעו עבור AP מצביעות על כך שגם התיירים מסכנים את הבריאות שלהם בעת ביקורים בחופים המוזהבים של איפנימה וקופקבנה.

הבדיקה של AP במתקני המים של האולימפיאדה חשפה גם רמות קבועות וגבוהות של וירוסים הנובעים מהזיהום, ואישרה את החששות של השייטים, החותרים והשחיינים במים פתוחים.

התוצאות הראשונות של המחקר, שפורסמו לפני יותר משנה הצביעו על כך שרמות הווירוסים גבוהות פי 1.7 מיליון יותר מהרמה הנחשבת מסוכנת בארה"ב ובאירופה. בריכוזים הללו, שחיינים וספורטאים שמעכלים שלוש כפיות בלבד של מים קרוב לוודאי שידבקו בווירוסים שעלולים לגרום לכאבי בטן ולבעיות נשימה, ובמקרים נדירים יותר גם לדלקות בלב ובמוח. עם זאת, שורה של גורמים, ביניהם חוזק המערכת החיסונית של כל ספורטאי, הם שיקבעו בסופו של דבר אם יחלו או לא.

מאז פרסום התוצאות הראשונות ביולי השנה שעברה, הספורטאים נקטו בצעדי זהירות נרחבים כדי למנוע מחלות שעלולות לפסול אותם מהשתתפות באולימפיאדה, כולל לקיחת אנטיביוטיקה כצעד מניעה, חיטוי המשוטים ולבישת חליפות פלסטיק וכפפות במטרה להגביל את המגע עם המים.

אך אנטיביוטיקה מיועדת נגד זיהומים בקטריאליים ולא וירוסים, והבדיקה של AP מצאה נגיפים מדבקים ב-90% מהאתרים לאורך תקופה של 16 חודשים. "זהו אחוז גבוה ביותר", הגיבה ד"ר ואלריה הרווד, יו"ר המחלקה לביולוגיה אינטגרטיבית באוניברסיטת דרום פלורידה. "רמות כאלה של וירוסים פתוגנים לא נתפסות בארה"ב. מעולם לא תראו כאלה רמות כי אנחנו מטפלים במים שלנו".

שר המשפטים הברזילאי אלכסנדר מוראס הודיע כעת כי בוטלו החוזים עם ארטל, וחברים במשמר הלאומי של הממשלה הפדראלית וכן שוטרים מריו ומדינות אחרות, כולל שוטרים לשעבר, הם שיבצעו את הבדיקות הביטחוניות כולל הפעלת גלאי המתכות, צילום: איי פי שר המשפטים הברזילאי אלכסנדר מוראס הודיע כעת כי בוטלו החוזים עם ארטל, וחברים במשמר הלאומי של הממשלה הפדראלית וכן שוטרים מריו ומדינות אחרות, כולל שוטרים לשעבר, הם שיבצעו את הבדיקות הביטחוניות כולל הפעלת גלאי המתכות | צילום: איי פי שר המשפטים הברזילאי אלכסנדר מוראס הודיע כעת כי בוטלו החוזים עם ארטל, וחברים במשמר הלאומי של הממשלה הפדראלית וכן שוטרים מריו ומדינות אחרות, כולל שוטרים לשעבר, הם שיבצעו את הבדיקות הביטחוניות כולל הפעלת גלאי המתכות, צילום: איי פי

חברת אבטחה פוטרה

ממשלת ברזיל פיטרה חברת אבטחה פרטית, שהייתה אמורה לערוך בידוק ביטחוני במתקני האולימפיאדה השונים, והחליפה אותה בשוטרים. החברה, ארטל, הועסקה במטרה שתספק את שירותי האבטחה באולימפיאדה ותכננה להקצות לשם כך 3,400 מאבטחים, מתוכם 500 חדשים.

שר המשפטים הברזילאי אלכסנדר מוראס הודיע כעת כי בוטלו החוזים עם ארטל, וחברים במשמר הלאומי של הממשלה הפדראלית וכן שוטרים מריו ומדינות אחרות, כולל שוטרים לשעבר, הם שיבצעו את הבדיקות הביטחוניות כולל הפעלת גלאי המתכות. "יוטל קנס על החברה בשל חוסר היכולת וחוסר האחריות שהפגינה", אמר מוראס לסוכנות החדשות רויטרס. "אך האולימפיאדה לא תיפגע כתוצאה מכך".

בעיה דומה אירעה באולימפיאדת לונדון ב-2012. זמן קצר לפני תחילת המשחקים חברת האבטחה G4S הודתה כי לא תוכל לספר 10,400 מאבטחים, כפי שהתחייבה, והממשלה הבריטית נאלצה להעביר 3,500 חיילים נוספים כדי למלא את החסר.

במקביל, רמפה זמנית שהותקנה באזור השייט במרינה דה גלוריה כדי לאפשר לסירות להיכנס למים, קרסה ביום שבת בשל נזק שנגרם מהגאות הגבוהה והגלים החזקים. אולם מהוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) נמסר כי הם בטוחים שאירועי השייט יתנהלו כסדרם, ועבודות התיקון יושלמו בתוך מספר ימים.

"בהכנות לקראת המשחקים, קורים כל מיני דברים", מסר דובר הוועד מארק אדמס. "אין סיבה לעשות מזה עניין גדול. זה לא ישפיע על האימונים או התחרויות. יש להם צוות של 25 אנשים שעובד על זה, וכפי שציינתי פדרציית השייט העולמית לא מודאגת במיוחד".

במסיבת עיתונאים שערך בתחילת השבוע הוסיף יו"ר הוועד האולימפי תומאס באך: "יש כמה בעיות של הרגע האחרון, אך חברינו בברזיל מטפלים בהן. הכל מתחבר לו יחדיו. אנחנו מצפים לאולימפיאדה מעולה, ובטוחים יותר מתמיד שבעוד כמה ימים מעכשיו תצא לדרך אולימפיאדה מעולה בריו".

עם זאת, באך הודה כי הוועד האולימפי נאלץ להעביר תשלומים לתקציב האולימפיאדה, חודשים לפני המועד המתוכנן. "נודע לנו ביום שבת מהוועדה המארגנת שהם עדיין עובדים כדי לאזן את התקציב", ציין באך. "בנוגע לתזרימי הכספים הללו, הוועד האולימפי הבינלאומי עזר וממשיך לעזור לוועדה המארגנת לוודא שהאולימפיאדה תנחל הצלחה, כפי שכולנו רוצים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות