אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל: צמצמנו את זיהום הפחם בתחנה בחדרה צילום: אלעד גרשגורן

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל: צמצמנו את זיהום הפחם בתחנה בחדרה

לפי חברת החשמל, רמת הזיהום עומדת ביעד הפליטות שהציב המשרד להגנת הסביבה

03.08.2016, 07:57 | ליאור גוטמן

חברת החשמל שלחה מכתב למשרד האנרגיה ולרשות החשמל החדשה שבו הצהירה כי היעד שהוצב על ידי המשרד להגנת הסביבה לרמת פליטות מזהמות בתחנת הכוח בחדרה הושג.

קראו עוד בכלכליסט

בהצהרה, שהגיעה לידי "כלכליסט", מחדדת החברה כי "המערכת נמצאת בימי ההפעלה הראשונים ועדיין ייתכן וידרשו ביצוע כיולים או בדיקות".

תחנת הכוח אורות רבין. הירידה בפליטת חומרים מזהמים - 80%, צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח אורות רבין. הירידה בפליטת חומרים מזהמים - 80% | צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח אורות רבין. הירידה בפליטת חומרים מזהמים - 80%, צילום: אלעד גרשגורן

ההגעה ליעד נעשתה בזמן מאבקי כוחות בין המשרד להגנת הסביבה ובין משרד האנרגיה. הראשון דורש לסגור חצי מהתחנות הפחמיות לאחר שלפני 6 שנים כפה עליהן להתקין פילטרים. בחודש האחרון אף הוציא המשרד שני שימועים - לתחנת חדרה שהתקיים לפני כשבועיים ולתחנה באשקלון שיתקיים היום - בהם הוא מנסה להגביל את פליטת המזהמים, עד שלחברת החשמל לא תהיה ברירה אלא לסגור את התחנות.

מנגד, משרד האנרגיה שמבקש להשאיר את תחנות הפחם לפחות עד שיחברו את מאגרי הגז החדשים, משום שייצור החשמל בישראל לא יכול להישען על צנרת בודדת. יצוין ששר האנרגיה שטייניץ כבר הנחה את חברת החשמל להוריד את השימוש בפחם ב-15% השנה ובעוד 5% בשנה הבאה.

בתווך עומדים יצרני החשמל הפרטיים שמאוד ישמחו להחליף את חברת החשמל ולהקים 3-4 תחנות כוח חדשות במקום הפחמיות שיסגרו, כאשר לחברת החשמל אסור להקים תחנות חדשות מכוח חוק משק החשמל. עלות הקמת התחנות החדשות יכולה להגיע לעד 8 מיליארד שקל. כפי שפורסם ב"כלכליסט", יצרני החשמל הפרטיים כבר גייסו למשימה את מנכ"ל חברת החשמל לשעבר עמוס לסקר, את המשנה שלו לשעבר משה בכר ואת ראש מטה משרד האנרגיה לשעבר נתי בירנבוים.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "ריכוז תחמוצות החנקן ירד בלמעלה מ-80% לעומת המצב הקודם. המתקן נמצא כרגע בתקופת הרצה ועובר סדרת כיולים שונים. הפעלת המתקן לטיפול בתחמוצת החנקן (SCR) הוא חלק מפרויקט הפחתת פליטות בתחנות הכוח הפחמיות שיכולת ייצור החשמל בהן מסתכמת בכ-5 אלף מגהוואט (כ-40%-50% מהביקוש היומי הממוצע - ל"ג), ובעלות של כ-7 מיליארד שקל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
חבורת טמבלים עם הצהרות ריקות דמיקולו. אם אינני
חבורת טמבלים עם הצהרות ריקות דמיקולו. אם אינני טועה, אורות רבין מייצרת כמעט רבע מצריכת החשמל של מדינת ישראל. סגרו אותה חכים גדולים. לכו על זה. ברור. הרי הכי יפה לראות את כל המתפלצנים ההזויים האלה שמדברים על זיהום אוויר ביום של 40 מעלות עם 90% לחות כשהם יושבים במשרד הממוזג שלהם. זה מגיע מאפשהו... זה מגיע מפחם\גז. העיקר לצאת בהצהרות דביליות.
Raindrop  |  03.08.16