אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות הביטוח לבג"ץ: להקצות אג"ח מיועדות גם בביטוחי מנהלים צילום: shuttrstock

בלעדי לכלכליסט

חברות הביטוח לבג"ץ: להקצות אג"ח מיועדות גם בביטוחי מנהלים

תוקפות את האפליה לכאורה שבהקצאת אג"ח מיועדות רק לחוסכים בקרנות הפנסיה, ולא לחוסכים בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים

03.08.2016, 08:07 | רחלי בינדמן

חברות הביטוח מתגייסות לצד בתי ההשקעות ותוקפות את האפליה לכאורה שבהקצאת אג"ח מיועדות רק לחוסכים בקרנות הפנסיה, ולא לחוסכים בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים. מהתייחסות שהעביר איגוד חברות הביטוח לבג"ץ, במסגרת העתירה של איגוד בתי ההשקעות הטוען לאפליה בנושא זה, עולה כי איגוד חברות הביטוח שכר את שירותיו של מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב כדי לתמוך בטענתם בהתייחסות לבג”ץ. אג"ח מיועדות הן אג"ח ממשלתיות לא סחירות המבטיחות תשואה של 4.86% בשנה, המונפקת רק לחברות הפנסיה, כש־30% מכלל כספי החיסכון מושקעים באג"ח מיועדות.

קראו עוד בכלכליסט

על פניו, ההתגייסות של חברות הביטוח בעד הקצאה שוויונית של אג"ח מיועדות לכלל החוסכים היא מפתיעה, שכן חברות הביטוח הן היחידות שנהנות מהן - בהיותן המחזיקות הגדולות בקרנות הפנסיה הגדולות בישראל. ההסבר לתמיכה בהקצאה שוויונית טמון בכך שבעקבות שורה של רפורמות בשוק הפנסיה שנעשו בשנים האחרונות דמי הניהול ירדו מאוד, ולכן קרנות הפנסיה הפכו לפחות אטרקטיביות עבור החברות. לכן, הן מעוניינות לחזור ולדחוף לחוסכים את ביטוחי המנהלים, וכדי לשכנעם לעשות זאת עליהן לצאת מעמדת הנחיתות שבה הן נמצאות מבחינת הקצאת אג"ח מיועדות.

"המצב הנוכחי מביא לעיוותים חמורים ולאפליה בין החוסכים ללא כל סיבה", כתב אריאב בהתייחסות לעתירת איגוד בתי ההשקעות שנשלחה לבג"ץ. "עיוותים אלה התעצמו מאוד בשנים האחרונות עקב סביבת הריבית הנמוכה, שמביאה לפער עצום בתשואות האג"ח המיועדות בהשוואה לאג"ח סחירות (המציעות היום תשואה אפסית - ר"ב)".

אחת הסיבות שאג"ח מיועדות מונפקות רק לחברות הפנסיה היא הרצון של הממשלה לעודד לחיסכון בגופי הפנסיה, שם דמי הניהול נמוכים. לפי אריאב, "לא סביר שאם רצון המדינה הוא להעדיף אפיק חיסכון אחד על משנהו, היא תפנה לסבסוד עקיף בהיקפים אדירים. קיימות דרכים זולות יותר להשגת חיסכון. ". עוד הוא טוען כי דמי הניהול בביטוחי המנהלים ירדו מאוד בשנים האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות