אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלחי לי, רוצה להתחתן?

סלחי לי, רוצה להתחתן?

בסדרה "חתונה ממבט ראשון" נפגשים זוגות לראשונה בערב חתונתם. האם היא מעידה על גל שמרנות חדש בעולם?

03.08.2016, 08:22 | לילך וולך
מחויבות היא תחום בעייתי עבור דור המילניום. משהו בתפיסת האינדיבידואל והתחושה שאנחנו נזר הבריאה עיקם את החלק הזה, שנועד להתחבר לאחרים ולהישאר שם יחסית בשלווה. בנסיבות אלו נוצרה סדרת הדוקו־דרמה "חתונה ממבט ראשון", (משודרת ב־yes דרמה בימי חמישי ב־22:00). צוות מומחים הכולל פסיכולוג קליני, סוציולוגית, סקסולוגית ומומחה רוחניות, מתיימרים לשדך זוגות מתוך מאגר מועמדים שהסכימו לקחת חלק בניסוי. הניסוי פשוט ומבעית — על המתמודדים להסכים לראות לראשונה את המיועד להם בערב החתונה שלהם, לבלות חמישה שבועות כזוג נשוי ואז להחליט האם להישאר נשואים או להתגרש. ולמה בכלל? כיוון שאחוז הנישואים המסתיימים בשנה הראשונה בארה"ב גבוה להחריד, ונישואי שידוך ידועים כעמידים הרבה יותר לטלטלות החיים. צוות המומחים לא מזכיר שנישואי שידוך מחזיקים בין היתר הודות לחברה השמרנית והמסורתית שבה הם בדרך כלל מתקיימים, אבל מילא.

הכבאי והמתוקה

אחרי שבועות ארוכים של מבחני אישיות, שיחות על ציפיות מבן הזוג האידאלי, ביקורי בית וחיטוט בהיסטוריה המשפחתית, מחליטים המומחים על שלושה זוגות: ג'יימי המסויגת והחשדנית עם דאג הבחור הכל־אמריקאי טוב הלב; ווהן איש הצבא לשעבר מחובר למונה התוססת והקלילה; וקורטני הבחורה הדרומית המתוקה עם ג'ייסון הכבאי העצור רגשית. בשלב הזה נראה שרביעיית עורכי הניסוי פשוט משחקים בבובות ברבי וקן שלהם באחוזת הפלסטיק מרושתת המצלמות שלהם, וחייבים לתהות האם מה שטוב לחסידי גור טוב לצעירים אמריקאים.

מתוך הסדרה חתונה ממבט ראשון מתוך הסדרה חתונה ממבט ראשון מתוך הסדרה חתונה ממבט ראשון

סדרות כמו "הרווק/ה", "דייט בחשיכה" ודומות לה, ועוד כאלו כמו "אנריל" שחושפות את אחורי הקלעים הציניים של תעשיית הריאליטי, פוררו את האמון של הצופים באפשרות הטלוויזיונית למציאת אהבה. אבל "חתונה ממבט ראשון" תוקעת טריז בתווך וטוענת שמה שאיבדנו זה לא את היכולת לאהוב’ אלא המוכנות לעבודה הקשה שהיא מערכת יחסים. התמכרנו לפנטזיית וולט דיסני ול"באושר ובעושר"’ וכל מה שלא מגיע כך מהניילונים הוא בהכרח פגום. מי יודע, יכול להיות שהם צודקים: שניים משלושת הזוגות שאחריהם עוקבת הסדרה, בחרו להישאר נשואים לאחר תום הניסוי, ולמעשה עדיין נשואים היום (הסדרה עלתה בארה"ב כבר ב־2014). עם עובדות לא מתווכחים.

נסיגה לחיק המשפחה

מבחינה היסטורית ידוע שאחרי גלי ליברליות מגיע גל שמרנות וחזרה לערכים הישנים מתוך תחושה של אובדן דרך; כך למשל, אחרי האהבה החופשית של הסיקסטיז נסוגה ארה”ב בשנות השבעים פצועה ומבולבלת אל חיק המשפחה הגרעינית ההטרונורמטיבית. מוקדם לומר אם החברה החילונית מוכנה להחליף את החופש המדומיין ביציבות שמציעות חברות דתיות וקונסרבטיביות. האם בעתיד נראה את לינה דנהאם בסדרה "בנות" פוסעת מתחת לחופה, נכונה להחליף את העיסוק בעצמה בהתמסדות וחיי משפחה? לפחות לפי "חתונה ממבט ראשון", זה לא מן הנמנע שאנחנו בפתחו של גל שכזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות