אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשיבותה של סמליות

מאקרו טכנולוגי

חשיבותה של סמליות

ההחלטה של אפל להחליף את אימוג'י האקדח ברובה מים היא הצהרה חיובית אך כזו שמונעת שיח אמיתי. חמש נקודות

06.08.2016, 09:39 | הגר רבט

1. הדרה. אפל ניצלה את העדכון הצפוי במאגר האימוג'יז שיגיע עם iOS 10 כדי להביע שוב את עמדתה בסוגיית הפיקוח על אמצעי ירי בארה"ב. אייקון האקדח הורד והוחלף במקום זאת בתמונה של רובה מים ירקרק וחמוד. הצעד מצטרף להחלטת החברה מיוני להטיל וטו על שימוש באימוג'י של רובה צייד כחלק ממאגר הסמלים לקראת האולימפיאדה.

 מימין: אימוג מימין: אימוג'י האקדח החדש והאימוג'י הקודם. התעלמות או הדגשה?  מימין: אימוג

2. אשליה. כמו חברות טכנולוגיה אחרות גם אפל מנסה לשוות לעצמה תדמית נקייה ומתקדמת של מי שמציעה סביבה נעימה ומוצרים בטוחים. כל זאת, כמובן, בזמן שמכשיריה המעוצבים מורכבים בידי פועלים סיניים, שהעבודה בערי המפעל הענקיות תמורת שכר רעב פיתחה אצלם נטייה קלה להתאבדות.

3. פוליטיזציה. אך למרות הציניות המתבקשת, אין לזלזל בהחלטה הסימבולית של אפל. מדי יום נשלחים 6 מיליארד אימוג'יז והסמיילי הצוחק־דומע נבחר למילת השנה של מילון אוקספורד ל־2015. האימוג'יז הפכו לכלי אינטרגלי בצורת התקשורת החדשה של הודעות טקסט ואימייל. כפי שאפל יודעת היטב, בחירת האימוג'יז מעידה לא פעם על נטיות פוליטיות או על שיוך גזעי או חברתי. לא בכדי דרשו משתמשים להוסיף אימוג'יז בעלי גווני עור שונים לאחר שחשו שאינם זוכים לייצוג הולם.

מילת השנה ל־2015 מילת השנה ל־2015 מילת השנה ל־2015

 

4. הבהרה. בעוד שתקשורת פנים אל פנים כוללת מאפיינים לא וורבליים רבים, תקשורת כתובה חסרה אמצעים כאלה. האמוטיקונים השונים עוזרים לשוות לתקשורת הטקסטואלית המיידית באינטרנט או במובייל נימה אנושית ואישית יותר. מחקרים הראו שאימוג'יז משמשים לשתי מטרות עיקריות: להפחית את אי־הוודאות או להדגיש את ההבעה הרגשית. כך יוצא שהאימוג'יז הם לא רק קישוט לכתב אלא אוצרים משמעות בפני עצמם.

5. השטחה. מבחינה זו החלפת אייקון האקדח באקדח צעצוע משקפת את מדיניות הפוליטקלי קורקט (PC) האמריקאית בצורתה המקוממת ביותר. אפל לא עוררה דיון על שימוש באייקון אלים או על מה שהוא מייצג, אלא מנעה לחלוטין את השימוש בו. זו בדיוק הביקורת של מתנגדי ה־PC, שטוענים שרגישות היתר סביב נושאים מסוימים מביאה להוצאתם מהשיח כליל. במקום לנקוט עמדה מובהקת נגד קלות השימוש בנשק אפל השטיחה את הדיון לכדי משחק. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות