אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע הבינלאומית: "אנחנו מרוצים מההתקדמות בסעודיה" צילום: בלומברג

קרן המטבע הבינלאומית: "אנחנו מרוצים מההתקדמות בסעודיה"

פחות משנה אחרי שהזהירה כי הכלכלה הערבית הגדולה ביותר בדרך למצוקה פיננסית, בקרן מציינים לטובה את הצעדים להפחתת הגירעון

05.08.2016, 09:35 | בלומברג
קרן המטבע הבינלאומית פרסמה דו"ח חיובי על סעודיה, פחות משנה לאחר שהזהירה כי הכלכלה הערבית הגדולה ביותר בדרך למצוקה פיננסית.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו של טים קאלן, שחיבר את הדו"ח מטעם קרן המטבע על סעודיה, הקיצוצים בהוצאות וצעדים נוספים שיושמו כמו הפחתה הדרגתית של סובסידיות האנרגיה, פירושם שהגירעון התקציבי יירד קרוב לוודאי בשנה הבאה לרמה של 9.6% מהתוצר, זאת לעומת רמה של 13% השנה. הגירעון עמד על 16% ב-2015. "ההתאמות התקציביות יצאו לדרך, והממשלה מתייחסת ברצינות למשימה", אמר קאלן בראיון לסוכנות בלומברג. "אנחנו מרוצים מההתקדמות שנרשמה".

אראמקו, חברת הנפט הסעודית, צילום: רויטרס אראמקו, חברת הנפט הסעודית | צילום: רויטרס אראמקו, חברת הנפט הסעודית, צילום: רויטרס

סעודיה הגיבה לירידה במחירי הנפט על ידי השקת תוכנית כלכלית מקיפה, שכללה החלת מע"מ, מכירת אחזקות בחברות ממשלתיות וקיצוץ בשכר במגזר הציבורי. אך בעוד הצעדים מנעו קריסה כלכלית, הממשלה עדיין לא מצאה כיצד להחיות את הצמיחה.

מחסור במשרות

עם זאת, על פי תחזית קרן המטבע, התמ"ג בסעודיה יתרחב השנה ב-1.2%, ובשנים הבאות יגיע ל-2.25%, קצב שקאלן מודה שלא צפוי ליצור מספיק משרות כדי לעמוד בביקוש. "הפעילות הכלכלית תצטרך להיות חזקה יותר מהתחזיות שלנו כדי שתוכל לשרת את כל הצעירים שייכנסו לשוק העבודה", הוסיף. "המגזר הציבורי לא יוכל להמשיך ולהעסיק אנשים בקצב שעשה עד כה בשל העמדה התקציבית השונה כעת".

זאת בעוד שהמגזר הפרטי, שבאופן מסורתי מסתמך על ההוצאות הממשלתיות, מתקשה כעת להתמודד עם צעדי הצנע. פרויקטי בנייה לדוגמה נפלו בחדות מאז החלה ירידת מחירי הנפט. חוזי בנייה נפלו ביותר מ-50% ברבעון הראשון לעומת השנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות