אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המורדים בוועד חברת החשמל: נוציא צו מניעה להחזרי השכר צילום: עמית שעל

המורדים בוועד חברת החשמל: נוציא צו מניעה להחזרי השכר

הוועד גיבש הסכם עם האוצר להשבת 180 מיליון שקל על חריגות שכר בשנים 2010–2013. בתגובה התגבשה בתוכו קבוצה המתנגדת להסכם, שטוענת כי כל העובדים נענשים על חריגות של ההנהלה ודורשת ש"כל עובד שנהנה יחזיר ביחס ישיר להנאתו"

07.08.2016, 07:55 | ליאור גוטמן

המתיחות בתוך ועד עובדי חברת החשמל בנוגע להסכם להשבת חריגות השכר עולה מדרגה. ועד הפעולה, שמורד בכוונת הוועד המרכזי לאשר את הסכם הפשרה שהושג מול האוצר, שלח ביום חמישי הודעה לכלל העובדים, שבה התריע מפני ישיבה קרבה לצורך חתימתו. "הנכם מנועים מלדון בהסדרי שכר לעובדים", התריע ועד הפעולה.

קראו עוד בכלכליסט

יום קודם לכן התכנסה המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל כדי לאשר בפעם הראשונה בתולדות החברה את הסכם חריגות השכר שנחתם מול משרד האוצר. מדובר באישור הסכם נדיר שלפיו ועד העובדים יכיר בחלק מהחריגות שהתגלו בחברה בתמורה לקיזוז של כ־60% מעלותן האמיתית. לפי ההסכם, כלל העובדים ישיבו 180 מיליון שקל באמצעות משכורות הבונוס שלהם. הכסף יוחזר לקופת החברה לאורך שלוש־חמש שנים, והעלות לכל עובד נעה בין מאות לאלפי שקלים, תלוי בדרגה ובוותק.

בתגובה לסיכום הביעו חלק מהעובדים מרמור ודרשו ששכרם לא ייפגע בטענה כי מי שאמור להחזיר לקופת החברה את הכסף הוא הדרג הניהולי שנהנה מחריגות השכר. בהודעה שהפיץ ביום חמישי איים ועד הפעולה: "אנו נערכים להגשת בקשה למתן צו מניעה כבר ביום ראשון נגד כל החלטה שתקבע אחרת מהשתת החזר החריגות באופן כזה שלא יהיה ביחס ישיר להנאה מהחריגה; קרי כל עובד שנהנה יחזיר ביחס ישיר להנאתו, ולא באופן גורף ולא מבוקר".

עוד התריעו בוועד הפעולה כי "לאור הסתרת מידע חיוני מבית הדין הארצי בהליך הערעור המתנהל שם תוגש בקשה לצירוף הקבוצה כצד להליך לטובת מתן זכות פיקוח ובקרה על פעולותיכם".

סאגת חריגות השכר החלה לפני שש שנים, אז גילה הממונה על השכר באוצר שהנהלת חברת החשמל הכפילה לכאורה את תשלומי האש"ל ובמקביל רשמה תוספת שכר פיקודית למנהלים בכירים. היקף החריגות נאמד אז ב־450 מיליון שקל בחישוב הכולל גם את ההתחייבויות העתידיות לפנסיה.

ועד עובדי חברת החשמל התנהל עד היום די בשקט, ופרט לחיכוכים נקודתיים עם אנשי ועד המהנדסים או הוועד הצפוני לא נרשמו מרידות מהותיות, אבל נראה כי ההסכם החדש שגובש מול האוצר שינה את התמונה. טרם הישיבה שלחו העובדים מכתבים זועמים ומאיימים הן ליו"ר הוועד והן להנהלת החברה, שבהם הזהירו מפני אישור הסכם שיפגע בעובדים באופן גורף.

"הפגיעה במרבית העובדים הצפויים לממן את חריגות השכר של קומץ הבכירים זועקת לשמים, ובעוד העובדים הזוטרים נדרשים לשלם את חובם של הבכירים, אלה זוכים להטבות נוספות ומפליגות. ההסדר כולו מדיף ריח רע של שיקולים זרים וניגוד עניינים, ובטרם ישבו ועמלו על הסדר זה מיטב המוחות, ראוי היה שכל אדם שנהנה מחריגת שכר וצפוי לבצע החזר לא ייקח חלק בהליך שסופו לחרוץ את היקף ההחזר שהוא צפוי לבצע", הזהירה עו"ד דלית כסלו־ספקטור, המייצגת את העובדים.

יו"ר ועד המהנדסים בחברת החשמל יעקב חי שלח ליו"ר ועד העובדים דוד (מיקו) צרפתי מכתב עם עותק למאות מעובדי החברה, שבו הדגיש כי הוא אינו מוכן שכלל העובדים יישאו באחריות לחריגות השכר של הבכירים. "עד כאן, מיקו! אשתי לא תלך בשמלה קרועה כדי שאשתו של איזה מנהל תמשיך ללכת בשמלה עטופה בזהב! הניסיון שלך ושל היועצים שלך לגרום ל־2,600 עובדי החוץ, שחרגו באש"ל יותר מכל עובד אחר, לשלם פחות משאר העובדים — הוא שערורייה". צרפתי מצדו שומר בינתיים על שתיקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות