אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתי אלון, סיפור מהסרטים צילום: דנה קופל

אתי אלון, סיפור מהסרטים

אם האחים כהן מחפשים רעיון לסרט, אתי אלון בהחלט תספק להם: אישה חכמה שמוקפת גברים יהירים, מטומטמים ורשעים

07.08.2016, 07:46 | משה גורלי

איזו בושה תהיה זו לישראל אם תיערך פעם אולימפיאדה לנוכלים פיננסיים. בראש המשלחת האמריקאית יעמוד ברני מיידוף ויהיו בה כוכבי וורלדקום ואנרון. מאנגליה יגיע איאן נוריס, מצרפת סיריל אסטרוק. ויגיעו מנכ"לים, ברוקרים, עורכי דין, כולם נוכלי פיננסים ותיקים, מיטב הכוכבים הקרימינליים. ומי תניף את הדגל הישראלי? שיאנית ישראל, עם הונאה בגובה רבע מיליארד שקל, אתי אלון מחולון, שאפילו לא סיימה את לימודי הכלכלה באוניברסיטה הפתוחה. וזו הצליחה למוטט בנק? יתמהו-יתפעלו כולם, כנראה שזה לא ממש קשה אצלכם.

קראו עוד בכלכליסט

התוצאה של אלון, נזק ברבע מיליארד ( 254,199,600 שקל אם לדייק), היא רק השלישית בדירוג הישראלי. בשיא מחזיק משבר מניות הבנקים בשנות השבעים, שרשם נזק של כ־10 מיליארד שקל. במקום השני, הסיוע של בנק לאומי להעלמות המס בארצות הברית, שהשיג קנס של כ־1.7 מיליארד שקל. אבל יש הבדל. שתי תוצאות מרשימות אלה הן פרי של מאמץ קבוצתי, של עבודת צוות משולבת. ההישג של אתי אלון כולו פרי יוזמה פרטית, עבודת יחיד, שהצליח לעורר אפילו את התפעלותה של השופטת המחוזית עדנה קפלן־הגלר, שבפסק דינה כינתה את אלון: "תרנגולת פלאית פלילית רבת תושייה המטילה ביצי זהב". השופטת המרשיעה זיכתה את אלון בשיא נוסף: 17 שנות מאסר, הגבוה ביותר שהוטל על עבריין צווארון לבן בישראל. יפה מאוד ביחס לכוכבי הוויסות או העלמות המס שלא ראו יום אחד בכלא, אבל עדיין רחוק מהשיאן האמריקאי מיידוף שקיבל 150 שנה. 

אתי אלון, בעת שיצאה מהכלא לחגיגות בר המצווה של בנה בשנת 2008, צילום: טל שחר אתי אלון, בעת שיצאה מהכלא לחגיגות בר המצווה של בנה בשנת 2008 | צילום: טל שחר אתי אלון, בעת שיצאה מהכלא לחגיגות בר המצווה של בנה בשנת 2008, צילום: טל שחר

ועכשיו לאחר 14.5 שנה אלון הולכת הביתה. לא אחרי 11.3 שנה, שהן שני השלישים המקובלים לשחרור. הפרקליטות ובמיוחד המשטרה נלחמו נגד כל ניכוי, אף שאלון עמדה בכל הקריטריונים – התנהגות טובה, היעדר מסוכנות, שיקום ואפילו הודאה, חרטה והכאה על חטא. משהו ב"הצלחה" של אלון הדליק את כל סירנות ההחמרה. הנימוק המוביל היה שהכספים שגנבה אלון מימנו ארגוני פשיעה. כלומר אנשים לא רק הפסידו את כספם, אלא אולי גם את חייהם בגלל הנשק שנרכש בכספים האלה.

הנימוק הזה, שאולי נכון ברמת התוצאה, הוא דמגוגי ברמת הדיוק. אלון לא ביקשה לחמש פושעים, היא ביקשה לחלץ את אחיה מצרותיו. היא חונכה במשפחה פטריארכלית נוקשה להעריץ ולשרת את אחיה. ואחיה עופר מקסימוב, שהידרדר להימורים ולחובות עתק, התחנן לאחותו שתציל אותו, שהוא בן אדם מת ללא הכספים שתגנוב עבורו. זה לא אמור להמעיט בחומרת המעשים, אבל לעורר קצת חמלה. לא מסוכנות יש כאן, אלא מסכנות.

אם האחים כהן מחפשים רעיון לסרט שמתאים לניגוד המגדרי שאופייני לסרטיהם של אישה חכמה שמוקפת בגברים מטומטמים או יהירים או רשעים או הכל ביחד. הסיפור הזה מתאים, כי גברים כאלה היו כאן בשפע: מנהליה בבנק למסחר שמתחת לאפם נשדדו רבע מיליארד שקל, מפקחי ומבקרי בנק ישראל, רואי החשבון שכרגיל מסדרים את המספרים בלי לנסות להבין מאין באו ולאן הם הולכים. וכמובן האב אביגדור והאח עופר שלחצו על התרנגולת להמשיך ולהטיל עבורם את ביצי הזהב עד שנשחטה.

אלון, סגנית מנהלת השקעות בסניף לילינבלום של הבנק למסחר, מוטטה את הבנק ושילמה את המחיר. מלוא המחיר ואולי קצת יותר, כי נכללו בו תאוות הבצע (של אחיה), מחדלי מנהליה והאימפוטנטיות של בנק ישראל עליו כתבה השופטת קפלן־הגלר בפסק הדין "מלך ערום, המופשט מבגדיו ואין איש מצביע, חוקר, דורש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

98 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

98.
אתי אלון לא גנבה מתאוות בצע אישית ותפנוקים
אתי אלון לא גנבה מתאוות בצע אישית ותפנוקים אלא מהלחץ העצום בו הייתה נתונה להציל את אחיה מאפשרות שירצחו אותו. אתה מציג תמונה לא נכונה לגבי אובדן מקור פרנסה כי הנפגעים קיבלו פיצוי.  העובדה שהכסף זרם לארגוני פשע לא צריך להיזקף לחובתה כי זו בכלל לא עבירה. אין איסור פלילי לתת כסף לבני אדם בארגוני פשע. אם אותו כסף היה חוקי והיה נמסר לאותם אנשים זו לא הייתה עבירה. העבירה שלה היא גניבה ולא מימון פשע. מה עוד שהיא לא העלתה בדעתה באותו זמן את תוצאות המימון הזה ככך שהיא לא נתנה את הכסף במטרה לממן פשע.  אני לא מקל ראש בחומרת המעשים אבל יש גבול לפרופורציה של חומרת העונש. ארה"ב זו דוגמא קיצונית ורעה וגם שם מתחילים להבין את הטעות שהם עשו על מאסרים דרקונים. מעניין למה אתה לא נותן כדוגמא את צפון אירופה שם העונשים קלים בהרבה מאשר בישראל והפשע שם לא יותר רב מאשר בישראל.  אתי אלון הייתה אסירה למופת, עברה תהליכי שיקום, חוות הדעת עליה מצוינות. הטעות של הפרקליטות היא שהיא לא הסכימה לשחרורה מזמן. אתי אלון ביצעה עבירה חמורה אבל העונש היה כל כך לא מידתי שבהחלט יש לה ולמשפחתה כל הסיבות שבעולם לבוא בטענות על התעללות מצד הפרקליטות ומערכת המשפט. כמובן שתמיד יהיו שמרנים קיצוניים שסוגדים לכוח ולאלימות  שכמה שהעונש לא יהיה חמור שום דבר לא יספיק להם. 
Flame  |  08.08.16
97.
נפגעי הפרשה קיבלו פיצוי. לגבי מימון הפשע זו
נפגעי הפרשה קיבלו פיצוי. לגבי מימון הפשע זו בכלל לא עבירה. היא הורשעה בגניבה ולא במימון פשע. אם מישהו היה לוקח את אותו סכום כסף ומשלם את כספו החוקי לאותם אנשים הדבר לא היה נחשב עבירה כלל. מה עוד שאתי לא ידעה ולא חשבה באותו רגע על התוצאות מבחינת ארגוני פשע.  אתי אלון הייתה צריכה להשתחרר מזמן. מעניין שאתה לא חושב על עלות הכליאה על חשבון כספי ציבור. היא עברה תהליך שיקום, חוות הדעת עליה היו מצוינות, הייתה אסירה למופת. היא לא אישה בעלת קריירה עבריינית או דפוסים עבריינים קבועים. היא לא לקחה את הכסף לכיסה למען בצע כסף ותפנוקים. מזמן כבר הייתה צריכה להשתחרר ומשהתחררה עכשיו שיהיה לה בכיף ובהצלחה.  
Flame  |  08.08.16
96.
משה (אתה הכותב?).  משהו מאוד מטריד אותי בכתבה
משה (אתה הכותב?).  משהו מאוד מטריד אותי בכתבה הזו. היא מריחה לא טוב כאילו יש כאן מישהו ששילם לא מעט כסף בשביל לפרסם אותה, לכאורה. המבנה שלה שקוף, בנוי כך שכל המטרה היא טיהור שמה. הקשקוש הזה על האחים כהן, הטלת האשמה על האחרים. אז בוא נעשה סדר. אתי אלון גנבה רבע מליארד שקל מאזרחים תמימים שבטחו בה, הפילה בנק וגרמה לעשרות עד מאות אנשים לאבד את מקור הפרנסה שלהם. כל זה בגלל תאוות בצע שלה, של אח שלה ושל הפושעים אליהם הם היום מקורבים. כל הכסף הזה זרם לכיסים של פושעים מהדרגה הראשונה שעשו איתו ועדיין עושים איתו דברים נוראיים. אז כן, יש קשר ישיר לחומרת המעשים ותפסיק לבלבל לכולנו את המוח בבקשה ממך. מה אתה מנסה להפיל את זה על המשטרה והפרקליטות? עוד מעט גם תפיל את זה על השמאלנים עוכרי ישראל, זה צו האופנה בתקופה האחרונה.  הכשל היחיד של הפרקליטות הוא שהם לא הצליחו למנוע את השחרור שלה בשבוע שעבר. במדינה מתוקנת כמו ארצות הברית אתי אלון היתה מקבלת 99 שנים בפנים, האח שלה היה מקבל 150 שנה והבת שלו לא היתה מעזה להראות את הפנים שלה בציבור. רק בישראל היא מכנסת מסיבת עיתונאים ובאה בתלונות למדינה שהיא מתעללת בדודה שלה ובאבא שלה. רק בישראל המשפחה, לכאורה, קונה כתבות כאלו בעיתון כלכלי. בושה, בושה, בושה.
Bee  |  08.08.16
95.
גנבה רבע מליארד שח מאנשים שבטחו בה והפסידו
גנבה רבע מליארד שח מאנשים שבטחו בה והפסידו את חסכונותיהם, גרמה לעשרות עד מאות אנשים לאבד את מקום עבודתם, הזרימה כספים אדירים לארגוני פשע ובכך חיזקה ומימנה את הפשע המאורגן בישראל וכך בדרך ישירה גרמה לסבל עצום לנשים הנסחרות בתעשיית המין, בעלי עסקים הנסחטים בפרוטקשנים ועוד ועוד. אכן, אתי היתה צריכה להשאר בכלא עוד זמן רב. צריך להתחיל להבין שהפשע לא משתלם ולא לבלבל את המוח ולעשות מכל פושע גיבור העם. תתביישו לכם.
Bee  |  08.08.16
לכל התגובות