אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיס: "מנתקים את הקשר עם האוצר"; המשרד בתגובה: "איומי סרק" צילום: עמית שעל

הפיס: "מנתקים את הקשר עם האוצר"; המשרד בתגובה: "איומי סרק"

דירקטוריון מפעל הפיס: "המלצות הוועדה לייעול ההימורים נגועות באינטרסים זרים ובחוסר מקצועיות והוגנות"; משרד האוצר: "הם רוצים להמשיך ולנצל את האוכלוסיות החלשות ביותר ולהמשיך בהימורים ממכרים שהורסים משפחות"

07.08.2016, 16:25 | עמרי מילמן

העימותים בין מפעל הפיס ומשרד האוצר לא נרגעים. דירקטוריון מפעל הפיס החליט הבוקר (א') להורות להנהלת מפעל הפיס לנתק כל קשר עם משרד האוצר ולהמשיך להעביר הקצאות לנושאי חינוך, רווחה ותרבות לרשויות המקומיות. ההחלטה התקבלה בעקבות דו"ח האוצר הכולל המלצות שיקטינו את הרווחים של מפעל הפיס ויגדילו את דריסת הרגל של האוצר בהכנסות מהימורים.

קראו עוד בכלכליסט

מסקנות הוועדה לייעול שוק ההימורים החוקיים אשר בראשה עמד מנכ"ל האוצר שי באב"ד, ואשר הוגשו לשר האוצר משה כחלון כוללות איסור הפעלת מכונות מזל ומרוצי סוסים, הפחתת עמלות המכירה והגבלת עלויות התפעול של מפעל הפיס. מסקנות הוועדה כלולות בהצעת חוק ההסדרים לשנים 2017-2016.  

שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד, צילום: עומר מסינגר, PORT2PORT שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד | צילום: עומר מסינגר, PORT2PORT שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד, צילום: עומר מסינגר, PORT2PORT

"המלצות ועדת האוצר לייעול ההימורים נגועות באינטרסים זרים ובחוסר מקצועיות והוגנות", קבע הדירקטוריון. "אימוצן על ידי האוצר הינה מעילה בתפקידו כרגולטור ושליחת יד ארוכה לכיסן של הרשויות המקומיות תוך פגיעה אנושה בבניית מוסדות חינוך, תרבות וספורט, בחלוקת מלגות לסטודנטים ובמיזמים לכלל הציבור ובפרט בשכבות חלשות ובפריפריה. הכנסת המלצות אלה לחוק ההסדרים והבאתן להחלטת ממשלה הינה מחטף נגוע באי חוקיות".

הדירקטוריון קבע שכל שקל שיגרע ממפעל הפיס ומתוכניות הבנייה של מוסדות חינוך, יצטרך האוצר לממן מתקציבו, מאחר והרווחים שימחקו בעקבות החלטת האוצר, ימחקו מהסכומים שהפיס מעביר לאוצר.

הדירקטוריון מאשים כי "המדינה לא מטפלת בבעיה העיקרית והיא שוק ההימורים הבלתי חוקיים שמגלגל למעלה מ-10 מיליארד שקל בשנה. לפיכך תוכניות האוצר יובילו אוכלוסיות גדולות להמר במסגרות ההימורים הבלתי חוקיים, והכסף מגיע בסופו של דבר למשפחות הפשע ולעולם התחתון".

עם זאת, מאחר ומשרד האוצר הוא הרוגלטור של מפעל הפיס לא ברור עד כמה יוכל הדירקטוריון להתנתק באמת ממנו.

מהאוצר נמסר בתגובה: "במפעל הפיס רוצים להמשיך ולנצל את האוכלוסיות החלשות ביותר ולהמשיך בהימורים ממכרים שהורסים משפחות. האיומים של הפיס הם איומי סרק - לא תהיה כל פגיעה בתקציבים המופנים לטובת הציבור. התייעלות מאסיבית של מפעל הפיס ומלחמה בשוק ההימורים הבלתי חוקיים דווקא יביאו להגדלה של הרווח המועבר מדי שנה לשימושים הציבוריים. כספי מכונות המזל הם כספים מזוהמים ולא ראוי שישמשו לבניית כיתת לימוד".

 

יו"ר סיעת כולנו, ח'כ רועי פולקמן על החלטת מפעל הפיס להתנתק ממשרד האוצר: ״נראה שמפעל הפיס שכח למי הוא חייב דין וחשבון. מפעל הפיס מקבל זיכיון ממדינת ישראל ולא ההפך. משפחות רבות נהרסות בגלל התמכרויות להימורים, בעיקר בקרב האוכלוסיות העניות יותר. השר כחלון ומפלגת כולנו שמים לזה גבול.

אני מציע שמפעל הפיס יגלה אחריות חברתית ויעבוד בשת״פ עם משרד האוצר כדי לצמצם את ההתמכרות להימורים. אנחנו נוודא יחד עם השלטון המקומי שמקורות המימון שלהם לא יפגעו. גם אם שורת הרווחים תהיה נמוכה יותר, צריך לשים במרכז את אזרחי ישראל ולא את הקופה של מפעל הפיס״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
למר  "25" היקר  מתגובתך ל"22" אפשר ללמוד  .שיש
למר  "25" היקר  מתגובתך ל"22" אפשר ללמוד  .שיש לבטל את האסור לצריכת סמים לדוגמה .ומדוע  אין קזינו פרטי .זנות חופשי  וכו [.אני אישית בעד חופש מחלט ] לגבי הפייס אני כמעט בטוח.  שקצת  ייעול פחות  "מנהלים" מכסה בקלות את הנתח של צעדו המבורך של כחלון . [לשם שינוי] אין סתירה אני בעד הכל חופשי בבעלות פרטית. ולא של "מאפיות" מכל סוג
Radio  |  08.08.16
30.
עוזי דיין, ביד אחת מנהל את מפעל הפיס
עוזי דיין, ביד אחת מנהל את מפעל הפיס ואחראי למכונות המזל ושאר ההימורים הממכרים שהגוף הזה מפעיל.  ביד השניה הוא מטיף לכולם מוסר על כך שהם לא מסוגלים לחיות במדינה נצלנית ורוצים להגר. מתי מישהו יבהיר לאלוף במיל שהוא במו ידיו מסייע להפוך את המדינה הזו למדמנה שאף אחד נורמלי לא מוכן לחיות בה?
Bullhorn  |  08.08.16
לכל התגובות