אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם Innoviz תצליח היכן שטסלה נכשלה? צילום: David Garb

האם Innoviz תצליח היכן שטסלה נכשלה?

החברה הישראלית גייסה 9 מיליון דולר לחיישן דרכים שעשוי היה למנוע את תאונת הדרכים של טסלה בחודש שעבר. החיישן שפיתחה, שעולה 100 דולר, עשוי להאיץ את חדירתם של הרכבים האוטונומיים לשוק

08.08.2016, 16:04 | אסף גלעד

הסטארט-אפ הישראלי Innoviz השיק אבטיפוס של חיישן דרכים שאמור להוות שדרוג למוצר של מובילאיי ולחולל מהפיכה בשוק הרכב, אם כל מה שהוא מבטיח אכן יתגשם בסופו של דבר. החברה טוענת כי פיתחה חיישן לייזר זול שיוכל להתחבר למצלמות דוגמת זו של מובילאיי ולזהות מכשולים בכל עוצמה של אור. חיישן שכזה פותר, בין השאר, את בעיית זיהוי עצמים על הכביש בתנאים של תאורה קיצונית, ועשוי למנוע תאונות מהסוג שאותו חוותה טסלה לאחרונה. בתאונה הקטלנית שאירעה לפני כחודש, כאשר מערכת זיהוי בדרך של טסלה לא הצליחה להבחין בין אור בהיר בשמיים לבין צדה הלבן של משאית וגרמה להתנגשות.

קראו עוד בכלכליסט

היום (ב'), מודיעה אינוביז על גיוס של 9 מיליון דולר מהמשקיע הסדרתי זוהר זיסאפל, קרנות ההון סיכון וורטקס, מאגמה, אמיתי ונצ'רס ודלק השקעות. זהו סיבוב השקעות ראשון לחברה שנערך כבר לפני כחצי שנה, אך נחשף רק כעת באופן יזום על ידי החברה.

צוות Innoviz, צילום: David Garb צוות Innoviz | צילום: David Garb צוות Innoviz, צילום: David Garb

באינוביז טוענים כי הצליחו לפצח את אחד האתגרים הטכנולוגים בתחום חיישני התלת-ממד: להתגבר על קרני האינפרה-אדום שממסכות כל יכולת לסרוק את הסביבה. זו הסיבה שבגללה גם מערכות כמו פריימסנס או סופט קינטיק נשארו בתוך סלון הבית. חיישני תלת-ממדי אינם יכולים לפעול באור השמש ובאינוביז טוענים כי מצאו לא רק פתרון טכנולוגי, אלא גם פתרון לעלות שמוריד את עלות המוצר ל-100 דולר. לשם השוואה, החיישן היחיד בשוק המאפשר לרכבים לסרוק את השטח בתלת-ממד ובזמן אמת הוא זה של חברת Velodyne שמחירו עומד על 80 אלף דולר.

למחירו היקר של החיישן של וולודיין ישנה השפעה על התעשייה: טסלה בחרה שלא להתקין אותו בכדי לא להעלות את מחיר הרכב שהיא מוכרת, החלטה גורלית שהובילה, ככל הנראה, לתאונות הדרכים האחרונות שאירעו לרכביה. גוגל, מאידך, העדיפה שלא להשיק רכב מסוכן, וזו ככל הנראה אחת הסיבות שבגללה מתעכבת השקת המכונית האוטונומית שלה. 

חיישן הלייזר (Lidar) של אינוביז הוא התקן בגודל של 5 על 5 סנטימטר בלבד, שיולבש על רכבים חכמים ויעבוד בצמוד למצלמת דרכים, כמו זו של מובילאיי. בחברה שומרים על חשאיות לגבי מאפייני החיישן ומספרים רק שקרני הלייזר שלו יסרקו את הסביבה באופן לא-מכאני ובצורה ממוקדת.

 , צילום: David Garb צילום: David Garb  , צילום: David Garb

אינוביז אינו תחליף למובילאיי או למצלמות דרכים אחרות, אלא מוצר משלים לה וכן להתקני רדאר שונים. למעשה, שלושת הרכיבים הללו: מצלמה, חיישן תלת-ממד ורדאר הם רכיבים חיוניים בנהיגה אוטונמית: המצלמות משמשות כדי לקבל תמונה שכוללת צבעים וסימונים וכן לזיהוי אובייקטים במרחקים קצרים ובסיטואציות לא מורכבות; הרדאר, המתבסס על גלי RF, מיועד לזהות אובייקטים בטווחים הרחוקים ובמזג אוויר קשה, בעיקר באזור המצוי לפני הרכב. חיישן ה-Lidar משלים את התמונה בעזרת רזולוציה גבוהה מאוד, שדה ראייה גדול ומרחק ועשוי בעתיד הרחוק לייתר את פעילות הרדאר.

אינוביז הוקמה בשנת 2016 על ידי עומר כילף, אורן רוזנצוויג, אורן בוסקילה ועמית שטינברג, שהכירו משירות משותף ביחידה הטכנולוגית המיוחדת של חיל המודיעין. את החברה הקימו בפארק עתיר ידע בכפר סבא וכיום הם מעסיקים 25 עובדים, כאשר בכוונתם לגייס בטווח הקרוב חמישה עובדים נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
קשה להאמין שהם הצליחו למצוא פתרון לבעיה זו.
קשה להאמין שהם הצליחו למצוא פתרון לבעיה זו. טכנולוגיית הlidar מאד ותיקה ומצריכה ידע מעמיק. חברות ענק כמו גוגל, טסלה, ועוד טרם מצאו פתרון מתאים, אז מעניין באמת מה החברה האלו הצליחו לעשות. גם מיזעור משמעותי של האריזה, גם סיבוב ללא מכניקה, וגם זול...
Coathanger  |  09.08.16
לכל התגובות