אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה עשתה קייטי לדקי כדי להפוך ל"ספורטאית שלא נתקלנו באחת כמוה לפני כן"? צילום: איי פי

מה עשתה קייטי לדקי כדי להפוך ל"ספורטאית שלא נתקלנו באחת כמוה לפני כן"?

השחיינית כבר יכולה להיחשב כאחת הספורטאיות הגדולות בהיסטוריה, כשהיא בעיצומה של האולימפיאדה השנייה שלה בגיל 19 בלבד. והכל בזכות מאמנים שאמרו לה להתחיל "לשחות כמו גבר"

08.08.2016, 17:50 | שירות כלכליסט
קייטי לדקי כבר יכולה להיחשב כאחת הספורטאיות הגדולות בהיסטוריה, זאת כשהיא בעיצומה של האולימפיאדה השנייה שלה בגיל 19 בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

"החתירה שלה היא כמו של גבר", אומר השחיין האולימפי קונור ג "החתירה שלה היא כמו של גבר", אומר השחיין האולימפי קונור ג'אגר. "אני מתכוון לכך כמחמאה. היא שוחה כמו גבר". | צילום: איי פי "החתירה שלה היא כמו של גבר", אומר השחיין האולימפי קונור ג

לדקי זכתה אמש ב-400 מטר חופשי עם שיא עולם (3:56.46) - שיפור של 2 שניות מהשיא הקודם שלה. היא גם הותירה את המתחרות שלה מאחוריה במה שנראה כנצח. לדקי מחזיקה ב-8 הזמנים המהירים בהיסטוריה של האירוע. היא צפויה לזכות גם בתחרויות 800 מטר ו-1,500 מטר.

לדבריו של צ'אק ווילגוס, מנהל נבחרת השחייה האמריקאית, ההשפעה של לדקי על הענף תמשיך גם מעבר להישגים שלה בריו. "אנחנו ברי מזל שאנחנו חיים בתקופה זו בספורט, העידן של לדקי. איני חושב שנתקלנו במישהי כמוה לפני כן", אמר בראיון לוושינגטון פוסט. "אני חושב שבעתיד נסתכל לאחור, וההיסטוריה של הספורט תתחלק לעידן שלפני קייטי ואחריה. היא תהיה דמות ידועה, לפיה ימדדו את השחיינים העתידיים למרחקים הבינוניים והארוכים".

בכתבה בוושינגטון פוסט ראיינו גם את מייקל ג'וינר, חוקר במאיו ליניק, שטען כי העולם עוד לא נתקל בספורטאית כמו לדקי. הוא ניסה להבהיר כיצד הדומיננטיות שלה תיראה בענפים אחרים: "היא שולטת בהפרש הגדול ביותר בספורט בינלאומי, ומנצחת ב-1% או 2%. זה מקביל לאצן שינצח את ריצת ה-10 אלף מטרים בהפרש של 100 מטרים משאר המתחרים. בדומה, הפרש של 1% או 2% בטור דה פרנס הנמשך 80 שעות יסתכם ביתרון של 30 או 40 דקות. זה יוצא מהכלל". 

"היא שולטת בהפרש הגדול ביותר בספורט בינלאומי, ומנצחת ב-1% או 2%. זה מקביל לאצן שינצח את ריצת ה-10 אלף מטרים בהפרש של 100 מטרים משאר המתחרים. בדומה, הפרש של 1% או 2% בטור דה פרנס הנמשך 80 שעות יסתכם ביתרון של 30 או 40 דקות. זה יוצא מהכלל", צילום: איי אף פי "היא שולטת בהפרש הגדול ביותר בספורט בינלאומי, ומנצחת ב-1% או 2%. זה מקביל לאצן שינצח את ריצת ה-10 אלף מטרים בהפרש של 100 מטרים משאר המתחרים. בדומה, הפרש של 1% או 2% בטור דה פרנס הנמשך 80 שעות יסתכם ביתרון של 30 או 40 דקות. זה יוצא מהכלל" | צילום: איי אף פי "היא שולטת בהפרש הגדול ביותר בספורט בינלאומי, ומנצחת ב-1% או 2%. זה מקביל לאצן שינצח את ריצת ה-10 אלף מטרים בהפרש של 100 מטרים משאר המתחרים. בדומה, הפרש של 1% או 2% בטור דה פרנס הנמשך 80 שעות יסתכם ביתרון של 30 או 40 דקות. זה יוצא מהכלל", צילום: איי אף פי

.

לדקי כל כך טובה, שכולם כבר מצפים שתשלוט בענף. אם אכן הכל ילך לפי התכניות בריו, ייתכן שענף השחייה יוגדר באמת באותיות "לל", כלומר לפני לדקי, ו"אל" – אחרי לדקי, כפי שמציע וילגוס.

קודם לעלייתה של לדקי והפיכתה לשחיינית הטובה ביותר בכל הזמנים, ואולי אפילו לשחיינית הכללית הטובה בעולם גם מקרב השחיינים, היא ביצעה שינוי קל בגישה שלה שהוביל למצוינות שהיא מפגינה.

על פי הוושינגטון פוסט, במהלך אימון ב-2011, אותגרה לדקי לשחות כל בריכה בפחות חתירות, כך שלעתים נאלצה לזנק לקיר כדי להשלים את הבריכה. המאמן שלה באותה תקופה, יורי סוגויאמה, העריך כי לדקי תרוויח מאימוץ סגנון "דהירה" (gallop) או "משיכה" (hitch), בדומה לסגנון השחייה של שחיינים כמו מייקל פלפס.

האימון הוכיח את התיאוריה שלו. דייב שיינינג, כתב הוושינגטון פוסט, מתאר את החתירה כיותר "סינקופה" ופחות "מטרונום", בעוד שב-ESPN ציינו שזרוע שמאל שלה נשארת מעל המים מעט יותר זמן מזרוע ימין. היא גם משתמשת יותר ברגליים שלה, ומחייבת קואורדינציה מוגברת מצד הזרועות ועד הירכיים והרגליים כדי למנוע סחיבה.

"סוגויאמה אמר החתירה הזו נראית טוב. בואי ננסה לשמור עליה למשך 125 בריכות באימון", סיפרה לדקי. אולם, הוא מציין כי הבחירה התקבלה במכוון לאחר שלמד את סגנון השחייה שלה. "היא שחתה יותר כמו שחיינית קלאסית למרחקים ארוכים. היא נשמה לשני הצדדים. הייתה לה בעיטה לא סדירה כזו, מה שאנחנו מכנים בעיטת שתי פעימות. אני לא יודע, פשוט לא אהבתי את האופן בו היא שחתה. ראיתי סרטון של מייקל פלפס מ-2007. הרגליים שלו זזו כל הזמן. הייתה לו דהירה או משיכה נחמדה, והבנתי שקייטי יכולה לשחות בצורה כזו. זה מנצל את האגרסיביות והזעם שהיא שוחה איתו".

המאמן הנוכחי של לדקי, ברוס גמל הוסיף: "היא תופסת את המים ומושכת כמו מטפסת סלעים. הידיים של כל השאר עוברות דרך המים. היא מעבירה את הגוף שלה מעבר ליד".

התזמון לא היה מקרי. השינוי נערך כאמור ב-2011, חודשים ספורים לפני אולימפיאדת לונדון 2012, אז לדקי זכתה במדליית הזהב הראשונה שלה, בהיותה בת 15 במקצה ה-800 מטרים חופשי. משם החלה הנסיקה שלה.

"החתירה שלה היא כמו של גבר", אומר השחיין האולימפי קונור ג'אגר, "אני מתכוון לכך כמחמאה. היא שוחה כמו גבר".

לכן זה מתאים שהיא מתאמנת עם גברים, ואפילו מנצחת אותם לעתים קרובות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות