אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר הקמת קבוצת כדורגל בארה"ב: לפחות 200 מיליון דולר צילום: איי פי

מחיר הקמת קבוצת כדורגל בארה"ב: לפחות 200 מיליון דולר

בליגת ה-MLS מתכוונים להכפיל פי כמה את דמי קבלת הרישיון. לשם השוואה, דיוויד בקהאם קיבל זכות להקים קבוצת כדורגל בליגה האמריקאית ב-25 מיליון דולר

09.08.2016, 14:49 | שירות כלכליסט
דיוויד בקהאם קיבל זכות להקים קבוצת כדורגל בליגה האמריקאית (MLS) ב-25 מיליון דולר. זכות שנראית כעת זולה במיוחד בהתחשב בכך שנודע כי בליגה מתכוונים להכפיל פי כמה את דמי הרישיון ל-200 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת האול סטארס של ה-MLS. בליגה משחקות כיום 24 קבוצות, והכוונה היא להתרחב ל-28. עם תשלום של 200 מיליון דולר, הם יבדקו את התיאבון של משקיעים והשווקים, שיצטרכו לתמוך בקבוצה עם אצטדיון המיועד למשחקי כדורגל. , צילום: איי אף פי קבוצת האול סטארס של ה-MLS. בליגה משחקות כיום 24 קבוצות, והכוונה היא להתרחב ל-28. עם תשלום של 200 מיליון דולר, הם יבדקו את התיאבון של משקיעים והשווקים, שיצטרכו לתמוך בקבוצה עם אצטדיון המיועד למשחקי כדורגל. | צילום: איי אף פי קבוצת האול סטארס של ה-MLS. בליגה משחקות כיום 24 קבוצות, והכוונה היא להתרחב ל-28. עם תשלום של 200 מיליון דולר, הם יבדקו את התיאבון של משקיעים והשווקים, שיצטרכו לתמוך בקבוצה עם אצטדיון המיועד למשחקי כדורגל. , צילום: איי אף פי

רישיון לקבוצת MLS מאפשר לרוכש להיות הבעלים של זכויות השיווק לשם הקבוצה, שתשחק בשוק עליו הוסכם עם הליגה. עם זאת, הוא אינו הבעלים הישיר של הקבוצה. בעלות של 200 מיליון דולר, קבוצה בליגה תהיה יקרה ב-70 מיליון דולר מסוונסי סיטי, שנרכשה לאחרונה בפרמיירליג.

במידה מסוימת השקעה ב-MLS מוגנת ,מכיוון שהקבוצות לא יורדות ליגה. אך הן כן יכולות להיסגר או להיעלם, כפי שקרה לשיבאס יו.אס.איי כשמכרו את הרישיון חזרה לליגה. המקום הזה של קבוצה בלוס אנג'לס נמכר מחדש ל-LAFC עבור סכום מדווח של 110 מיליון דולר, והקבוצה אמורה להתחיל לשחק בעונת 2018.

בליגה משחקות כיום 24 קבוצות, והכוונה היא להתרחב ל-28. עם תשלום של 200 מיליון דולר, הם יבדקו את התיאבון של משקיעים והשווקים, שיצטרכו לתמוך בקבוצה עם אצטדיון המיועד למשחקי כדורגל.

ה-MLS שוברת בשלב זה את כל השיאים עם נוכחות ממוצעת של 21,109 צופים במגרשים וחוזי שידור חדשים שייכנסו לתוקף ברחבי העולם. אולם הקומישינר דון גרבר אמר ל-ESPN שהליגה עדיין מפסידה כסף. עם זאת, הוא לא נקב בסכום המדויק.

"אנחנו עדיין בשלב ההשקעות", הסביר. "אך יש לנו פה תנופה חזקה לכדורגל בארה"ב ובקנדה שמעצימה". בסקרמנו שקלו לשדרג את הקבוצה המשחקת כיום בליגת USL ל-MLS, אך הודו כי הסכום הנדרש גבוה מדי, כשטווח של 125-135 מיליון דולר קרוב יותר למה שהם יכולים לשלם.

אוהדי טורונטו FC. סנט לואיס, סן דייגו וסנט פול מעוניינות או מנהלות דיונים להקמת קבוצות, בעוד שלאס וגאס עדיין בולטת כעיר מרכזית שאין לה קבוצה בשום ענף ספורט. שמה של אטלנטה עלה גם כעיר פוטנציאלית., צילום: איי פי אוהדי טורונטו FC. סנט לואיס, סן דייגו וסנט פול מעוניינות או מנהלות דיונים להקמת קבוצות, בעוד שלאס וגאס עדיין בולטת כעיר מרכזית שאין לה קבוצה בשום ענף ספורט. שמה של אטלנטה עלה גם כעיר פוטנציאלית. | צילום: איי פי אוהדי טורונטו FC. סנט לואיס, סן דייגו וסנט פול מעוניינות או מנהלות דיונים להקמת קבוצות, בעוד שלאס וגאס עדיין בולטת כעיר מרכזית שאין לה קבוצה בשום ענף ספורט. שמה של אטלנטה עלה גם כעיר פוטנציאלית., צילום: איי פי

סנט לואיס, סן דייגו וסנט פול מעוניינות או מנהלות דיונים להקמת קבוצות, בעוד שלאס וגאס עדיין בולטת כעיר מרכזית שאין לה קבוצה בשום ענף ספורט. שמה של אטלנטה עלה גם כעיר פוטנציאלית.

ההתקדמות של בקהאם במיאמי הואטה לאחרונה. באזור יש כבר שתי קבוצות כדורגל מקצועיות – פורט לודרדייל ומיאמי FCהן משחקות ב-NASL שהרחיבה לאחרונה את מספר הקבוצות שלה, ומעוניינת להמשיך ולצמוח. לשתי הקבוצות בעלים מוכרים ושחקנים נחשבים ויהוו תחרות לקבוצת MLS בשוק של מיאמי.

נראה גם שבקהאם בוחר לבנות את האצטדיון באתר לשעבר של האורנג' בול, ובניית האצטדיון תמומן באופן פרטי אך תיבנה על קרקע שבבעלות העיר בעלות משוערת של 200 מיליון דולר. כדי לבנות את האצטדיון, בקהאם יזדקק למשקיעים עם כיסים עמוקים שיסכימו לבוא לשוק שפועלות בו כבר שתי קבוצות.

עם זאת, בקהאם זכה לקבוצה בעלות נמוכה ביותר, ככל הנראה זולה ב-175 מיליון דולר מקבוצות חדשות אחרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות