אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק הקצבאות ייפתח לתחרות: פנסיונרים יוכלו לעבור בין קרנות צילום: אלעד גרשגורן, אוראל כהן

שוק הקצבאות ייפתח לתחרות: פנסיונרים יוכלו לעבור בין קרנות

האוצר יחייב את הגופים לנייד את כספי החוסכים המבקשים זאת - בתוך 5 ימי עסקים. עד היום, ברגע שחוסך פרש לפנסיה הוא הפך ללקוח שבוי של הקרן

09.08.2016, 14:23 | רחלי בינדמן

שר האוצר, משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, יאפשרו לראשונה לפנסיונרים לנייד את כספי הפנסיה שלהם בין כל מוצרי הפנסיה. עד כה לא התאפשר מעבר כספים שכזה לאחר קבלת הקצבה. חשוב להדגיש כי בשלב זה יש מעט מאד פנסיונרים בקרנות הפנסיה החדשות אך בעוד עשור מספרם צפוי לגדול משמעותית.

קראו עוד בכלכליסט

מטרת המהלך היא להעניק כוח מיקוח לפנסיונרים אל מול הגופים, להקל עליהם למצוא את מוצר הפנסיה המתאים להם ביותר גם לאחר היציאה לגמלאות, להגביר את התחרות בשוק ולהוזיל את דמי הניהול. כמובן שכל הוזלה בדמי הניהול תגדיל את קצבת הזקנה. כיום כאשר אדם פורש לפנסיה דמי הניהול שלו מזנקים למקסימום הקבוע בחוק – 0.5% מהצבירה ואין לו שום אפשרות "לאיים" לאחר הפרישה במעבר לגוף מתחרה.

בנוסף, משרד האוצר מחייב את הגופים לנייד את כספי החוסכים אשר מבקשים להעביר את כספם בתוך 5 ימי עסקים. במוצר החיסכון החדש, "קופת גמל להשקעה", החברות מחויבות להעביר את הכספים בתוך 2 ימי עסקים.

דורית סלינגר , צילום: עמית שעל דורית סלינגר | צילום: עמית שעל דורית סלינגר , צילום: עמית שעל

כמו כן, ייאסר על הגופים לסכל את תהליך הניוד מחוסכים אשר מבקשים לעבור בין המוצרים השונים. כלומר, במידה וחוסך יחתום על בקשה להתנייד למוצר פנסיה אחר, הגוף המנהל את כספיו, לא יעצור את התהליך. כיום, תהליכי השכנוע מתרחשים לאחר חתימת הטפסים, מבלבלים את החוסכים ואף עלולים לגרום להפסד כספי. המהלך מחייב את אישורה של ועדת הכספים של הכנסת ופרסום הוראות נוספות לגבי אופן חישוב כספי הפנסיונר שיועברו בין המוצרים.

הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר: "האפשרות לנייד את הכספים תגדיל את כוחו של הצרכן בכלל ושל הפורש לגמלאות בפרט. בעת הפרישה החוסך צבר כבר את החיסכון המקסימלי שלו והוא בעמדה הטובה ביותר לבחור את התוכנית שתעניק לו את הקצבה הגבוהה ביותר. מדובר בצעד נוסף להגברת התחרות בענף הפנסיה, ולהוזלת דמי הניהול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
ראו איזו רשעות של כחלון. כל הזמן מספרים
ראו איזו רשעות של כחלון. כל הזמן מספרים לנו כמה חשוב לחסוך לפנסיה. ואז ביום בהיר לפני חצי שנה החליט כחלון שהעובדים ישלמו מס הכנסה על זה שהמעסיק מפקיד להם 5% לפנסיה. פתאום הוא לא רוצה לעודד שנחסוך לפנסיה, אז הוא מעניש אותנו ע"י מס. אותו כחלון שמקבל פנסיה תקציבית חינם ואף לא משלם על הפקדות המעסיק שלו לפנסיה, במקום לשתוק ולהתחבא, יוצא בראש חוצות וברוב חוצפתו ממסה אותנו במגזר הפרטי על הפקדות המעסיק שלנו לפנסיה. ומזה חצי שנה שהנטו שלכם ירד במאות ש"ח בכל חודש. בידקו את תלוש השכר. ועכשיו כחלון רוצה להוסיף חטא על פשע ולמסות גם את הפיצויים. שנים טחנו לנו את השכל כמה חשוב שיהיו פיצויים בקרן הפנסיה, ופתאום כחלון מחליט למסות אותם, כדי להוריד לנו בשכר עוד כמה מאות ש"ח בכל חודש. ומה יעשה אדם בתגובה? יבקש מהמעסיק להפריש לו פחות לפיצויים ויותר לשכר, היות והעובד בין כה צריך לשלם על זה מס בגלל כחלון. וכתוצאה מכך, יהיה לעובד פחות כסף בפיצויים, שאמורים להצטרף לפנסיה. ופחות פיצויים, זה אומר פחות פנסיה. אז מה עשה כחלון? עודד אותנו לא לחסוך לפנסיה. וזה שר האוצר הבור שלכם.
Palmtree  |  10.08.16
לכל התגובות