אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אגף שוק ההון: "נפעל באמצעים הנתונים לרשותנו לטיפול בפרשת תיגבור"

נחשף בכלכליסט

אגף שוק ההון: "נפעל באמצעים הנתונים לרשותנו לטיפול בפרשת תיגבור"

בעקבות חשיפת "כלכליסט" בנושא חברת כוח האדם שגזרה עמלות גבוהות על חשבון הפנסיה של עובדיה פנתה ח"כ זהבה גלאון לאוצר. חודשיים לאחר מכן הגיעה התגובה. גלאון : "התגובה היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי"

09.08.2016, 16:15 | רחלי בינדמן

"רפורמת קרן פנסיית ברירת המחדל שתצא לדרך בנובמבר ותאפשר לכל עובד להצטרף לאחת משתי קרנות הפנסיה המוזלות שבחר האוצר (זו של מיטב-דש וזו של הלמן אלדובי) אמורה לפתור מצבים דוגמת זה של חברת תיגבור", כך נכתב בתגובתו של הראל שרעבי, סגן בכיר למפקחת על הביטוח דורית סלינגר לפניית חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) בעניין חשיפת "כלכליסט" בפרשת תגבור.

קראו עוד בכלכליסט

לפני חודשיים חשף "כלכליסט" כי במשך שנים גבתה סוכנות ביטוח בבעלות משותפת של חברת כוח האדם תיגבור וסוכן הביטוח שוקי מדנס שנקראת "עד לב" עמלות בגין צירוף עובדי תיגבור למוצרי פנסיה לאחר שהעובדים שילמו דמי ניהול גבוהים. במילים אחרות, תיגבור כמעסיק שימש בכובע שני כסוכן הביטוח של העובדים וגזר על חשבונם עמלה כמתווך. תופעה זו נעצרה לפני מספר חודשים כשחברת תיגבור יצאה למכרז פנסיוני עבור העובדים שהוזיל את דמי הניהול ומעתה מצרפת אותם לקרנות הפנסיה ללא תיווך הסוכנות שבה היא שותפה.

לאחר חשיפת הפרשה פנתה ח"כ גלאון למפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, וביקשה ממנה לפעול "במלוא העוצמה" גם "נגד הסדרים נוספים מסוג זה שפוגעים בזדון ומתוך תאוות בצע בפנסיות של עובדים מוחלשים".

ח"כ זהבה גלאון. "תגובת האוצר היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי", צילום: יריב כץ ח"כ זהבה גלאון. "תגובת האוצר היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי" | צילום: יריב כץ ח"כ זהבה גלאון. "תגובת האוצר היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי", צילום: יריב כץ

בתגובתו של שרעבי לגלאון שמגיעה חודשיים לאחר פנייתה נכתב כי אגף שוק ההון יפעל "באמצעים ובסמכויות הנתונות לרשותנו לטיפול בנושא". שרעבי לא פירט כיצד יטופל הנושא אך ציין כי "אגף שוק ההון רואה כערך עליון את שמירה על זכויות העמיתים והמבוטחים ואף פועל באופן תמידי לשם כך".

שרעבי הוסיף בכלליות כי, "במהלך 2015-2016 הוטלו עיצומים כבדים על מעסיקים עקב פגיעה בעובדים, ושלילת זכותם לבחור במוצר פנסיוני". כאמור, שרעבי הדגיש כי רפורמת קרן פנסיית ברירת המחדל שתצא לדרך בנובמבר ותאפשר אמורה לפתור מצבים דוגמת זה של תיגבור.

מתגובתה של חה"כ גלאון עולה כי עמדת האוצר "פושרת" מדי: "התגובה של אגף שוק ההון היא אמנם צעד בכיוון הנכון, אך בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי. פרשת תיגבור, שזעזעה אותי באופן אישי, חשפה אותנו למנגנון רקוב מוסרית במסגרתו חברות כוח אדם וסוכנויות ביטוח מקיימות הסדרים שתכליתם לגזור קופון שמן על חשבון קצבת הפנסיה של העובדים החלשים ביותר במשק. מופרך מצד האוצר לצפות שחברות שמקיימות הסדרים נצלניים שכאלה יבצעו אכיפה עצמית וירסנו את התנהלותן ללא התערבות. חוזר חדש של האוצר שאוסר על "שיקולים זרים" בבחירת קרן הפנסיה זה בסדר, אבל על אגף שוק ההון להפנים שעד שלא יינקטו צעדי אכיפה אקטיביים שימנעו את ניצולם של העובדים המוחלשים, ההסדרים בין חברות כוח האדם וסוכנויות הביטוח ימשיכו לשגשג. על האגף לפעול ביד קשה נגד האחראיים בחברת תיגבור, ולצד זאת לאתר ולאכוף באופן אקטיבי מנגנונים דומים שפוגעים בזדון בפנסיות של עובדים."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות