אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יבואני המזון מבקשים הנחה על המכולות התקועות בנמל צילום: אלעד גרשגורן

יבואני המזון מבקשים הנחה על המכולות התקועות בנמל

ל"כלכליסט" נודע כי יבואני מזון ביקשו ממנכ"ל נמל אשדוד הנחה זמנית בעלויות האחסון של המכולות שלהם, התקועות בגלל עובדי משרד הבריאות שמעכבים את שחרורן

10.08.2016, 08:27 | נורית קדוש

יבואני מזון פנו בימים האחרונים אל יצחק בלומנטל, מנכ"ל נמל אשדוד, בבקשה להפחית את עלויות אחסנת המכולות התקועות בגלל עובדי משרד הבריאות בתחנת ההסגר בנמל, המעכבים את שחרורן, ככל הנראה במטרה להפעיל לחץ לשם קבלת תקנים ותקציבים נוספים.

קראו עוד בכלכליסט

בארבעת הימים הראשונים להגעת מכולת מזון, זכאים היבואנים לפטור מתשלום לנמל, אך כפי שנחשף ב"כלכליסט", כ־2,000 מכולות מעוכבות כבר כשבועיים וימי התשלום עבור אחסון מתארכים. עלות אחסון למכולה רגילה היא 20־40 דולר ליום, ועלות מכולת קירור - 89־125 דולר ליום. באמצעות איגוד לשכות המסחר מבקשים היבואנים מבלומנטל לצמצם את התשלום עבור ימי האחסון, ולהגדיל זמנית את ימי הפטור מארבעה לעשרה.

בימים אלו מטפלים עובדי תחנת ההסגר של משרד הבריאות בנמל במכולות מזון שהגיעו לנמל לפני כשבועיים. בעקבות הסחבת שנקטו העובדים ופיגור שנוצר, החליטו עובדי התחנה לצמצם את שעות קבלת הקהל לפעמיים בשבוע בלבד, למשך שעתיים. החלטה זו, שלא לוותה בהסברים או נתחמה בזמנים, הגבירה את הלחץ בו שרויים היבואנים.

נמל אשדוד. "ראוי שהנמל יהיה ער למצוקה", צילום: אריאל שרוסטר נמל אשדוד. "ראוי שהנמל יהיה ער למצוקה" | צילום: אריאל שרוסטר נמל אשדוד. "ראוי שהנמל יהיה ער למצוקה", צילום: אריאל שרוסטר

"מאז חודש מאי אנו עדים לעיכובים משמעותיים, שנעים בין שבוע לשבועיים ויותר ממועד הגשת בקשה לשחרור משלוח מזון ועד שהגורמים המקצועיים בתחנת ההסגר מתפנים להתחיל לבדוק את הבקשה", כתב ראובן שליסל, יו"ר ענף המזון באיגוד לשכות המסחר אל בלומנטל.

לדברי שליסל, "חלק לא מבוטל מהנזקים ליבואנים נובע מעלויות הוצאות האחסנה. כמובן, שעיכובים אלו אינם נגרמים כתוצאה מפעילותו של נמל אשדוד. ועם זאת, הנזקים שחווים היבואנים הם עצומים, ולטעמנו ראוי שנמל אשדוד יהיה ער למצוקה וימצא דרך שלא לחייב את היבואנים בגין נסיבות שאינן תלויות בהם כלל".

שליסל אף ציין בפנייתו כי לפני שמונה שנים, אז נרשמו עיכובים דומים על ידי עובדי משרד הבריאות בשחרור משלוחים בנמלים, פנה האיגוד למשרד התחבורה בבקשה דומה ונענה על ידו כי ינחה את מנהלי הנמלים לסייע ככל שביכולתם בהפחתת עלויות האחסון בתקופה האמורה.

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "חברת נמל אשדוד גובה תעריפים מכוח החוק. התייחסות מפורטת תימסר ליבואן באופן ישיר ולא באמצעי התקשורת".

ממשרד הבריאות נמסר: ״קיימת בעיה נקודתית בנמל אשדוד, הקשורה לעלייה במספר המשלוחים של היבוא שמגיעים בנמל אשדוד, וחוסר זמני של מספר עובדים. אנו עושים כל מאמץ לטפל בעניין ובכלל זה באמצעות תגבור של עובדים אחרים מהמחוז וגם משירות המזון הארצי. הפער בטיפול מצטמצם בהדרגה ואנו בטוחים שנוכל להגיע לפתרון, כפי שהיה בנמל חיפה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות