אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשויות המקומיות מאיימות: נשבית מוסדות חינוך ושירותים בגלל התקציב של כחלון צילום: עמית שעל

הרשויות המקומיות מאיימות: נשבית מוסדות חינוך ושירותים בגלל התקציב של כחלון

חברי מרכז השלטון המקומי שנפגשו היום מוחים על הגזירות והקיצוצים שיפגעו ברשויות המקומיות ב-2 מיליארד שקל והכריזו על שביתה בכל מוסדות החינוך והשירותים המוניציפאליים ב-31.8 - אם האוצר לא יחזור בו

10.08.2016, 13:33 | עמרי מילמן

"לא נאפשר הטלת גזירות על הציבור באמצעות קיצוץ חסר תקדים של 2 מיליארד שקלים. אם האוצר לא יחזור בו - שנת הלימודים לא תיפתח", כך מאיימים היום ראשי הערים ברשויות המקומיות החזקות לאחר פגישה במרכז השלטון המקומי. לטענת ראשי הערים התקציב המתוכנן וחוק ההסדרים כוללים "שורת גזירות וקיצוצים לשלטון המקומי הנאמדים ב-2 מיליארד שקל. קיצוצים שיפגעו בשירותים הבסיסיים אותם מעניקות הרשויות המקומיות לכל אזרחי המדינה".

קראו עוד בכלכליסט

בין היתר מוחות הראשיות על הכוונה להקים קרן ארנונה אליה ירוכזו ההכנסות מארנונה שמשלמים היום משרדי הממשלה ובסיסי צה"ל לרשויות בהן הם יושבים. הקרן אמורה לבצע חלוקה מחדש של ההכנסות, אולם לא הוצע איתה פתרון לאובדן ההכנסות עבור הרשויות שהיום נהנות, בצדק או שלא בצדק, מההכנסות הרבות.

מסיבת העיתונאים השתתפו יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס, ראש העיריית תל אביב רון חולדאי, ראש העיר נתניה מרים פיירברג וראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ'.

מרים פיירברג, ראש עיריית נתניה, חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ורוביק דנילוביץ מרים פיירברג, ראש עיריית נתניה, חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ורוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע | צילום: עמית שעל מרים פיירברג, ראש עיריית נתניה, חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ורוביק דנילוביץ

אחד הנושאים המרכזיים שהביאו את היחסים בין השלטון המקומי לאוצר לסף פיצוץ הוא היוזמה של האוצר היוזמה לקיצוץ השעות בבתי הספר התיכונים וקיצוץ תקציבי בתיכונים חזקים לטובת תיכונים מוחלשים. ראשי הרשויות וטוענים כי לא רק שהממשלה אינה עומדת בחובתה לקבוע סל תלמיד ולהגדיר מהם השירותים הבסיסים להם זכאי כל תלמיד בישראל, אלא היא מתערבת במרקם העירוני ומעבירה כספים מכיס לכיס וזאת, במקום לתגבר באופן תוספתי את בתי הספר הטעונים טיפוח. "האוצר מחליש את תלמידי בתי ספר בשל הצלחתם, גם אם הם שייכים לרשויות מוחלשות שהצליחו בעמל רב להגיע להישגים אלו".

ראשי הרשויות התייחסו גם לכוונת האוצר למשוך עוד מיליארד שקל ממפעל הפיס ומסרו כי "הרשויות אינן מתנגדות להפסקת ההגרלות ולצמצום פעילות מפעל הפיס. אולם, באם תפגע ההכנסה של 600 מיליון שקל המיועדים לבניית כיתות לימוד, טיפות חלב ואולמות ספורט יהיה האוצר מחויב להמציא מקור מימון חלופי." ראשי הערים מאשימים באופן אישי את מנכ"ל האוצר באב"ד והממונה על התקציבים אמיר לוי כי, "על אף התחייבות שר האוצר למציאת מקום מימון חלופי לבניית כיתות לימוד, מנכ"ל משרד האוצר ומנהל אגף תקציבים הסירו התחייבותם, בניגוד לעמדת השר".

אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, צילום: עדי כהן צדק אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר | צילום: עדי כהן צדק אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, צילום: עדי כהן צדק

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס: בישראל מי שמשלם הכי הרבה מיסים מקבל הכי פחות מהמדינה. לא ניתן לפגוע באיכות חייהם של התושבים רק כי האוצר משתמש בכיסם של הרשויות כקופה קטנה. אנחנו המחסום האחרון מפני פגיעה אנושה באיכות וברמת החיים של אזרחי ישראל."

רוביק דנילוביץ' ראש עיריית באר שבע: " השלטון המקומי בישראל הוא הזרוע הביצועית של הממשלה. במקום לחזק את הרשויות המקומיות, המדינה פוגעת בהם וכתוצאה מכך נפגעים התושבים שלנו שהם אזרחי מדינת ישראל. זהו מבחן ציבורי, שלנו ראשי הרשויות, ואנו נפעל יחד מבלי לאפשר שיפרידו בינינו."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
חבורה ל פרזיטים ארנונה שגובלת בשחיתות בכדי לפרנס
חבורה ל פרזיטים ארנונה שגובלת בשחיתות בכדי לפרנס את המקורבים של המקורבים עשרות אם לא מאות של מועצות עם עשרות אלפי עובדים שלא עושים דבר רוביק לך לעבוד אמרת שלא יעמדו לך עם סטופר אתה מונע בניה בבאר שבע בבחירות נתחשבן
Raindrop  |  10.08.16
לכל התגובות