אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
1,150 שקל לחבילת פסטה: כך נראים החיים בוונצואלה צילום: רויטרס

1,150 שקל לחבילת פסטה: כך נראים החיים בוונצואלה

המדינה סובלת ממשבר כלכלי קשה ומהאינפלציה הגבוהה בעולם; בעקבות המחסור החריף במזון, בשוק השחור גובים מחירים מטורפים

11.08.2016, 22:30 | שירות כלכליסט
דמיינו לעצמכם שכל המשכורת שלכם הייתה הולכת על קרטון ביצים ושתי אריזות פסטה בלבד. קשה להעלות על הדעת, אך זו למעשה המציאות של רבים מבין 30 מיליון תושבי ונצואלה. המדינה נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי עמוק, שהותיר את האוכלוסייה רעבה ובצורך נואש למוצרי יסוד.

לכך יש להוסיף את העובדה ששיעור האינפלציה בוונצואלה הוא הגבוה בעולם, ולפי חלק מההערכות יטפס ל-2,200% עד סוף השנה הבאה. כתוצאה מכך, המטבע המקומי הבוליבר סובל מפיחות חד, שמקשה על המדינה ועל הקמעונאיות לרכוש מזון ולמלא את המדפים. פירוש הדבר, עלייה חדה במחירים ומחסור בגישה למוצרים בסיסיים.  

תור לסופרמרקט בונצואלה. כשכבר הגעתם לראש התור, לא בטוח שיהיה לכם מה לקנות, צילום: arcticcompass תור לסופרמרקט בונצואלה. כשכבר הגעתם לראש התור, לא בטוח שיהיה לכם מה לקנות | צילום: arcticcompass תור לסופרמרקט בונצואלה. כשכבר הגעתם לראש התור, לא בטוח שיהיה לכם מה לקנות, צילום: arcticcompass

ב-CNN מדווחים כי יש שלושה סוגים של שווקים בהם ניתן לרכוש מזון בוונצואלה: חנויות בבעלות הממשלה שאמנם מציעות מחירים מסובסדים, אך כוללות חוקים נוקשים. למשל, מותר לקנות מזון רק ביום מסוים בשבוע, ולרוב עומדים שעות בתור, כשיש סיכוי גבוה שהמוצר כבר אזל. האפשרות השנייה היא סופרמרקטים פרטיים, שהם יקרים יותר וגם סובלים ממחסור במוצרים.

האפשרות השלישית היא השוק השחור. אולם יש לקחת בחשבון שאפשרות זו היא לא חוקית, מסוכנת, וגם יקרה להחריד. כך למשל, אריזת פסטה עולה בסביבות 300 דולר. עם זאת, שכר המינימום במדינה עומד על 15 אלף בוליבר בחודש (1,507.58 דולר), כך שמרבית האנשים לא באמת יכולים להרשות לעצמם את המחירים בשוק השחור. בארה"ב לעומת זאת, אותה חבילת פסטה עולה דולרים ספורים.

בהיעדר חלב טרי, רבים פונים לשימוש לאבקת חלב, שעולה 703.54 דולר (7,000 בוליבר) לאריזה של ק"ג. קמח תירס, הדרוש להכין את אחת המנות הפופולריות במדינה, הארפאס (מנות טורטייה ממולאת ועבה) עולה 301.5 דולר (3,000 בוליבר).

כך נראה השוק השחור בונצואלה. חבילות קמח שהוברחו למדינה נמכרות מתא המטען של הרכב , צילום: twitter כך נראה השוק השחור בונצואלה. חבילות קמח שהוברחו למדינה נמכרות מתא המטען של הרכב | צילום: twitter כך נראה השוק השחור בונצואלה. חבילות קמח שהוברחו למדינה נמכרות מתא המטען של הרכב , צילום: twitter

בוונצואלה העלו כמה פתרונות יצירתיים להכנסת אוכל למדינה, למשל שג'מייקה תשלם את חוב הנפט שלה עם מזון ולא מזומן, אך מחירי המזון ימשיכו להישאר גבוהים.

כך נראים החיים עם אינפלציה: זו עלות מוצרי בסיס בוונצואלה ובישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

73 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

70.
יש גבול לטיפשות חבר קומוניסטי יקר, אני עסקתי
יש גבול לטיפשות חבר קומוניסטי יקר, אני עסקתי במסחר של סחורות מסין לארה"ב. מכיר גם מדינות קומונסטיות וגם לא. יש שוק חופשי ויש שוק שנשלט ע"י הממשלה, ויש גוונים באמצע של סקטורים סגורים או מונופולים או מסובסדים.  יש הבדל עצום בין השיטות בין היתרונות של השוק החופשי לבולשביקי(הייתי שמח אם הייתי מפרט למה לדעתך אין שוק חופשי כי זה נשמע לי כמו סיסמא רדודה של חבר כת כמו דרור ישראל לא יותר...)  בכלכלת שוק חופשי כל חברה יכולה להיכנס לכל תחום ולהתחרות על נתח שוק. היא מעודדת תחרות ומתגמלת סיכון או מענישה  יש חופש לצרכן יש זכויות לבעל הקניין ויש התפתחות של כלכלה ומוצרים.  לא לחינם כלכלות השוק החופשי מובילות בחדשנות במוצרים ובשירותים  לדוגמה אלקטרוניקה כמו של LG  וסמסוננג התפתחו בדרום קוריאה לא בצפון קוריאה... המשך בתגובה הבאה 
Dice  |  18.08.16
69.
למרות שבצפון ובדרום של קוריאה יש אותם אנשים
למרות שבצפון ובדרום של קוריאה יש אותם אנשים בדיוק.. עם אחד "בחר" במשטר בולשביקי שהמפלגה הקומוניסטית שליטת השוק, אין בו חופש הפרט אין זכויות אדם אין זכות קניין ואין שוק חופשי והחלק השני של העם בחר בדמוקרטיה, חופש, זכויות, דמוקרטיה נבחרת, שוק חופשי.  באחת אנשים רעבים ללחם וחיים בתנאים של תתי אדם (ממליץ לראות סרט מצפון קוריאה על רופא מהמערב שבא לנתח עיניים של עניים מהצפון שיוכלו לראות, המזל שלהם ושלך שגם אחרי שהוא החזיר להם את הראייה את השכל והאומץ לראות את ההבדל בין החיים שלהם לשל אחיים בדרום הוא לא נתן להם אחרת הם היו משתגעים..)  אבל לא רק בקוריאה גם בקובה אפשר לראות את החיים במשטר בולשבקי קומוניסטי שאפילו גן עדן טרופי יכול להיות גיהינום.. בסירות הם בורחים משמם עניים מרודים שהתעללו בהם המשטר דמים של קסטרו. האמת שאני יכול להמשיך במשך שעות על שעות אבל צריך לחזור לעבודה.. 
Dice  |  18.08.16
לכל התגובות