אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס אישררה דירוג A1 לישראל; מזהירה מהתרחבות הגירעון צילום: שאטרסטוק

מודי'ס אישררה דירוג A1 לישראל; מזהירה מהתרחבות הגירעון

תחזית הדירוג - יציבה; חברת הדירוג מציינת כי נקודת החוזק של המשק הישראלי היא יכולתו להתאושש ממשברים גיאו-פוליטיים

12.08.2016, 12:07 | עמרי מילמן

חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס אישררה אתמול (ה') בערב את דירוג האשראי של ישראל על A1 עם תחזית יציבה. נציגי החברה מציינים כי אחת מנקודות החוזק של המשק הישראלי היא היכולת להתאושש ממשברים ואתגרים גיאו-פוליטיים כמו מבצע צבאי. במקביל, היא מזהירה מפני התרחבות הגירעון.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי האנליסטים של החברה הייצוא מוטה החדשנות והטכנולוגיה המתקדמת כמו ההייטק והתרופות הוא זה שמאפשר לישראל לשמור על היציבות והחוסן הפיננסי שלה. בנוסף, חוסנו של המשק נובע במידה רבה מהגיוון והחדשנות, הכולל תעשיות הייטק בתחומים כחקלאות, תרופות, אלקטרוניקה ומוצרים ושירותים אחרים ברמה טכנולוגית גבוהה. בנוסף, יתרות מטבע החוץ של הבנק המרכזי עומדות על שיא של כל הזמנים ברמה של כ- 100 מיליארד דולר. החשבונות החיצוניים החזקים מהווים עדות נוספת לחוסנה של הכלכלה הישראלית.

מבצע צוק איתן. המשק התאושש, צילום: אי פי איי מבצע צוק איתן. המשק התאושש | צילום: אי פי איי מבצע צוק איתן. המשק התאושש, צילום: אי פי איי

גם חברת הדירוג מוד'יס התייחסה לחשש מהעלייה ביחס בין החוב הממשלתי לתוצר, כפי שעשתה חברת S&P באישרור הדירוג שלה בשבוע שעבר (+A עם תחזית יציבה). שתי החברות מתייחסות לפגיעה ביציבות כתוצאה מהרחבת הגירעון שיביא לעלייה ביחס החוב-תוצר. לפי מוד'יס השילוב של הוצאות גבוהות והורדת המסים בהצעת התקציב הנוכחית עלולה לסכן את הפחתת החוב הממשלתי. החברה מעריכה כי יעד הגירעון שאושר אתמול בממשלה ועומד על 2.9% צפוי להוביל לעלייה קטנה ביחס החוב תוצר עד 2018. לדברי החברה, פגיעה בתחום זה עלולה להוביל את ישראל להורדה בדירוג האשראי, ומנגד הפחתה של יחס החוב-תוצר יכולה להביא לעליית הדירוג. בנוסף דירוג האשראי רגיש גם לסיכונים גיאו-פוליטיים, חתימה על הסכם עם הפלסטינים, לדבריהם יכולה להביא לעליית הדירוג.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "אשרור דירוג האשראי מהווה עדות לחוסנו של המשק הישראלי ולחשיבותה של מדיניות כלכלית אחראית. אגף החשב הכללי יתמיד במחויבותו לשמירה על מדיניות חוב נכונה ולהמשך מגמת הירידה ביחס החוב-תוצר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות