אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם אקזיט בחסות קארל אייקן לא יעזור לבירן לשרת את החוב צילום: בלומברג

גם אקזיט בחסות קארל אייקן לא יעזור לבירן לשרת את החוב

דיווח על הצעת רכש שמתכוון המשקיע האקטיביסט להגיש לדלק US הזניק את מניית החברה למחיר של 16.40 דולר בסוף השבוע. אך מחזיקי אג"ח אלון, שמחזיקה 9.5% בדלק US, טוענים שכדי לשרת את החוב על המניה להגיע למחיר של 35 דולר

14.08.2016, 07:38 | גולן חזני

מניית דלק US זינקה שלשום במסחר בוול סטריט ב־10% לשווי של מיליארד דולר, שווי הנמוך ב־50% משווי השוק של החברה לפני שנה. הרקע לעלייה היה ידיעה שהתפרסמה ברויטרס, על הצעת רכש שהחברה עשויה לקבל מחברת CVR, שבה מחזיק המשקיע האקטיביסט קארל אייקן ב־82%.  

קראו עוד בכלכליסט

אייקון ידוע בכניסה לפוזיציות בחברות ובפעילות לשינוי האסטרטגיה שלהן. המהלך המפורסם ביותר שלו היה אילוץ eBay לפצל את האחזקה בחברת התשלומים פיי פאל. דלק ו־CVR מפעילות בתי זיקוק ותחנות דלק, והמניות שלהן נפלו השנה בגלל ירידת מחירי הנפט. CVR איבדה 70% משווייה מאוקטובר האחרון, ואייקן מעוניין להתגבר באמצעות המיזוג על המשבר בחברה.

קבוצת דלק של יצחק תשובה שלטה בעבר בדלק US, ומכרה בהדרגה את האחזקות למוסדיים אמריקאיים. ב־2015 כבר נותרה דלק בלי אחזקות, והיא בשליטה אפקטיבית של המנכ"ל הישראלי עוזי ימין, שמחזיק ב־0.8% מהמניות. במאי 2015 רכשה דלק US 48% ממניות אלון US תמורת 600 מיליון דולר. אלון US היתה בשליטת קבוצת אלון — שנשלטה בעצמה בידי שרגא בירן ודודי ויסמן — וכחלק מהעסקה קיבלה אלון 9.5% ממניות דלק US. שווי העסקה שיקף לאלון שווי של 1.2 מיליארד דולר, בעוד כיום היא נסחרת בשווי של 540 מיליון דולר בלבד.

המניות שקיבלה אז קבוצת אלון היו שוות 230 מיליון דולר, אך מאז צנח שוויין לכ־100 מיליון דולר, וגם זאת לאחר הזינוק במניה שלשום. מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון, שהעמידו את החוב לפירעון מיידי (1.8 מיליארד שקל), טוענים לחדלות פירעון של הקבוצה, בעוד החברה עצמה טוענת בבית המשפט כי אינה חדלת פירעון.

על פניו נראה כי רכישה של דלק US בידי גורם שלישי עשויה היתה לסייע לבירן במאבקו המשפטי מול מחזיקי האג"ח, אבל גורמים המקורבים לנציגות מחזיקי האג"ח של אלון טענו כי אין לידיעה שום משמעות. לדבריהם, כדי להגיע למצב שבו יש בידי אלון התמורה לתשלום עתידי של החוב למחזיקי האג"ח, על מניות דלק US להגיע למחיר של 35 דולר — יותר מכפליים ממחירה לאחר העלייה ביום שישי האחרון 16.40 דולר.

אותם גורמים הוסיפו כי השיעור שבו זינקה המניה שלשום הוא מינורי יחסית, והוא שומט את הקרקע מתחת להערכת השווי של קבוצת אלון, ולפיה המניות שבידיה שוות 34 דולר למניה. המאבק המשפטי בין נציגות האג"ח לאלון צפוי, אם כן, להימשך.

דלק US הוקמה בידי קבוצת דלק ועוזי ימין ב־2001. תשובה חיפש אז זרוע אנרגיה בארה"ב, וימין הקים אותה על בסיס רכישה שביצעה דלק של חברת תחנות דלק בנשוויל, טנסי.

ימין היה זה שהוביל את רכישת השליטה באלון, תוך ניצול הצורך הדחוף של הקבוצה במזומנים, אולם מאז ירד ערכן של שתי החברות בצורה משמעותית, כמו המיגזר כולו. מרבית חברות הזיקוק האמריקאיות אמרו כי הן צופות ירידה בכמות הנפט הגולמי שיזקקו במחצית השנייה של השנה, בשל עודף ההיצע בשוק.

CVR סירבה להגיב לידיעה.

שרגא בירן, צילום: אוראל כהן שרגא בירן | צילום: אוראל כהן שרגא בירן, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות