אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטעיה סעודית: הבטיחה עלייה במחירי הנפט - אך הגדילה התפוקה צילום: רויטרס

הטעיה סעודית: הבטיחה עלייה במחירי הנפט - אך הגדילה התפוקה

יצואנית הנפט הגדולה בעולם רשמה ביולי שיא של כל הזמנים בתפוקה, זאת על רקע הצהרות שר הנפט כי הממלכה תפעל להעלאת מחירי הנפט בשוק העולמי. ארגון האנרגיה הבינלאומי: "הצפי לצמיחה בביקושים ב־2017 אינו מבטיח"

14.08.2016, 22:38 | דורון פסקין

בימים האחרונים שיגרה ערב הסעודית, החברה הבכירה בארגון המדינות יצואניות הנפט (אופ"ק), מסרים סותרים לשוק. מצד אחד הבטיח שר הנפט בראיון לסוכנות ידיעות מקומית ביום חמישי כי ארצו תנקוט בצעדים כדי להביא לעליית מחירי הנפט בשוק העולמי, אולם מאידך הממלכה מגבירה את תפוקת הנפט.

קראו עוד בכלכליסט

לפי נתונים שפירסם אופ"ק, תפוקת הנפט של סעודיה הגיעה במהלך חודש יולי לשיא של כל הזמנים — 10.67 מיליון חביות ביום. לשם השוואה, ביולי 2015 עמדה תפוקת הנפט של סעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, על 10.55 מיליון חביות ביום.

לפי מקורות בסעודיה עליית התפוקה מגיעה כדי לספק את הביקושים הפנימיים הגוברים בעונת הקיץ.

עם זאת, שר הנפט הסעודי, ח'אלד אלפאלח, הצהיר בראיון כי הגידול בצריכה המקומית של הנפט נמוך בהשוואה לשנים עברו. לפי אלפאלח, הנפט של ערב הסעודית זוכה לביקושים מוגברים מאזורים שונים בעולם, וזאת נוכח הירידה באספקת הנפט מצדן של מדינות מחוץ לאופ"ק.

בהתייחסו לירידת המחירים של הנפט בשוק העולמי בשבועות האחרונים, הצהיר השר הסעודי כי המגמה צפויה להשתנות. אלפאלח הדגיש כי ארצו "עוקבת מקרוב אחרי השוק" והבטיח לנקוט בכל פעולה שתידרש, בשיתוף עם שאר חברות אופ"ק, כדי להשיב את היציבות לשוק.

שר הנפט הסעודי ח שר הנפט הסעודי ח'אלד אלפאלח | צילום: רויטרס שר הנפט הסעודי ח

התבטאותו זו של אלפאלח עוררה מיידית תגובה בשוק, שכן בסוף החודש הבא אמורות מדינות אופ"ק להתכנס באופן לא רשמי, בשולי ועידת אנרגיה גדולה באלג'יריה, ולכן ישנה ציפייה להחלטות חדשות. הנכונות שהציג אלפאלח לשיתוף פעולה עם שאר מדינות אופ"ק באה בסתירה להכשלת היוזמה מוקדם יותר השנה להקפאת התפוקה של חברות הארגון, וזאת בגלל חילוקי דעות עם איראן.

בכל אופן, הצהרתו של שר הנפט הסעודי, בשילוב נתונים עדכניים המעידים על סגירת הפערים בין הביקושים לבין תפוקת הנפט בשוק העולמי, הביאו למגמה חיובית במחיר הנפט בסוף השבוע ולעלייה יומית של למעלה מ־2%. זה איפשר לסגור את השבוע המוצלח ביותר של הזהב השחור מאז אפריל, עם עלייה של 6.5%. מחיר הנפט הגולמי WTI עלה ל־44.49 דולר לחבית בעוד חבית נפט ברנט התקרבה ל־47 דולר.

עם זאת, למרות התאוששות המחירים בשבוע שעבר, קשה להתחייב כי מדובר במגמה ארוכת טווח. הרבה תלוי באירועי ספטמבר באלג'יריה, אולם לפי ארגון האנרגיה הבינלאומי, הצפי לצמיחה בביקושים לנפט בשנת 2017 אינו מבטיח, זאת נוכח תחזיות לצמיחה חלשה בכלכלה העולמית.

בתוך כך הודיע בסוף השבוע סגן נשיא איראן, איסחאק ג'האנגרי, כי הייצוא של נפט מהמדינה עומד על 2.5 מיליון חביות ביום, כלומר איראן שיקמה את יכולת הייצוא שלה מלפני הסנקציות. איראן, החברה השנייה בחשיבותה באופ"ק, שואפת להגביר את הייצוא בחודשים הקרובים עד לרמה של 3 מיליון חביות ביום.

הכותב הוא מומחה לכלכלות המזה"ת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
המאבק נגד שוק פצלי השמן האמריקני הוא נכון
המאבק נגד שוק פצלי השמן האמריקני הוא נכון אבל משני. דבר ראשון הדבר מכוון נגד איראן שחייבת מחיר של מינימום 70-80$ לחבית כדי לשרוד. על ידי הורדת המחיר סעודיה מכריחה את האירנים למכור שחור לסינים למשל בחצי מחיר (20-30$). הסעודים אומרים שיורידו תפוקה כדי להרדים את האירנים ואת האמריקנים, הם יורידו תפוקה רק אם זה לא יעלה את מחיר החבית(אם לא תהיה דרישה). אופ"ק והליגה הערבית הם גופים מתים ללא אחדות וללא שיניים מאז ה"אביב הערבי" וסעודיה לא סופרת אותם.
Clover  |  15.08.16
2.
רק אני הוסיף שהעלות לחבית נפט שמקורה היה
רק אני הוסיף שהעלות לחבית נפט שמקורה היה בפצלי שמן היה מעל מחיר החבית כיום כלומר הם מוכרים בהפסד, אבל בגלל שהעלות משתנה מזמן לזמן וממקום למקום קשה להעריך אותה אבל קל לראות שאמריקה מצמצמת אשראי לחברות האלה והם מצמצמים קידוחים חדשים אז יש תחושה כאילו הסעודים מחפשים את האיזון הזה שיגרום לאמריקאים חיים קשים... מה שבטוח לא בא טוב לחברות הנפט אבל מצוין לצרכן. וטוב לכלכלה כל עוד שהחברות האלה נשארות בחיים. 
ChefHat  |  14.08.16
1.
עושים בשכל מבחינתם, הפקת נפט בערב זולה משמעותית
עושים בשכל מבחינתם, הפקת נפט בערב זולה משמעותית מהרבה מדינות (אני קראתי על 5-7$ עלות לחבית שנמכרת כרגע במעל 40) הם גם מנסים לדחוק את הנפט השיעי מהשוק שכמובן בלי אפשרי, רק יכולים להציק.  וגם מנסים להפוך את הפקת פצלי השמן ללא רווחים, שזה תאורטי קורה אבל בצורה מוגבלת גם כי האמריקאים משכללים את ההפקה וגם כי קירור של המחיר גורם לירידת עלות ההפקה( מכל מיני סיבות ברורות אבל בתמצית בגלל שהשוק מתאים מחיר של מוצר לביקוש וזה נכון לשכר למימון למכונות וכו)  אבל לפחות הסעודים מקשים על המתחרים שלהם וכרגע זה המיטב שהם יכולים לשאוף אליו. עדיין הם מרוויחים הרבה מאד כסף רק פחות ממה שהיה צפוי לפני כמה שנים ותמורת יותר חביות נפט.. 
ChefHat  |  14.08.16