אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בירן רוצה להכריח את מחזיקי האג"ח לקבל תשלום מאלון צילום: אוראל כהן

בירן רוצה להכריח את מחזיקי האג"ח לקבל תשלום מאלון

בעל השליטה בקבוצת אלון שרגא בירן פנה לביהמ"ש כדי לחייב את המחזיקים לקבל תשלום קרן של 137 מיליון שקל. זאת לאחר שהוא נדחה כי מחזיקי האג"ח ביקשו להצהיר על החברה כחדלת פירעון

16.08.2016, 07:31 | גולן חזני

בצעד לא שגרתי מבקש בעל שליטה מבית המשפט לחייב את מחזיקי האג"ח של החברה שבשליטתו לקבל לידיהם תשלום קרן. שרגא בירן, בעל השליטה בקבוצת אלון, פנה אתמול באמצעות עו"ד עופר צור ממשרד גורניצקי ושות' לבית המשפט המחוזי במחוז מרכז, וביקש לחייב את קבוצת אלון להעביר למחזיקי האג"ח 137 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

התשלום היה אמור להתבצע ביולי האחרון, אך החברה לא העבירה אותו משום שכמה ימים קודם לכן העמידו מחזיקי האג"ח את החוב של אלון לפירעון מיידי. בתגובה פנתה אלון לבית המשפט וטענה כי אין עילה אמיתית לפירעון מיידי של החוב, שעומד על 1.8 מיליארד שקל. ואילו בבקשה נגדית בשבוע שעבר, דרשו המחזיקים להעביר את מניות החברה לידיהם ולמעשה להשתלט עליה.

צור מייצג את ביילסול, שבבעלות בירן (80%) ודודי ויסמן (20%) ושמחזיקה ב־53% ממניות קבוצת אלון (היתרה מוחזקת על ידי ארגוני הקיבוצים). בבקשה שהוגשה טען צור כי קבוצת אלון סולבנטית, וכי יש לה יתרות מזומנים של 530 מיליון שקל. בנוסף, לטענתו, לאלון יש נכסים שוטפים ומסגרות אשראי בסך מוערך של יותר ממיליארד שקל, ואלו ישמשו לשירות החובות, לפיתוח החברה ועסקיה ולתשלומים נוספים.

בבקשה נכתב כי מחזיקי האג"ח קיבלו החלטה "להעניש" את החברה ולהעמיד את החוב כולו לפירעון מיידי משום שאלון לא נעתרה לאולטימטומים שהוצגו לה על ידיהם לפני כמה חודשים. בנוסף, הודגש כי תכליתו של ההליך הפיקטיבי והפסול, שאותו נקטו מחזיקי האג"ח, היא לאפשר להם להכניס את החברה להליך של חדלות פירעון, כדי לרכוש בכפייה ובנזיד עדשים את החברה מידי בעליה ב"עסקה מסחרית" שתיערך בבית המשפט.

"האבסורד עוד גובר, כיוון שתכלית העסקה המסחרית ש'מציע' הנאמן היא שהצד הרוכש (מחזיקי האג"ח – ג"ח) גם יקבע בעצמו את תנאי החוזה והמחיר לרכישת המניות וגם יאשר לעצמו את העסקה, ומבלי שיתנהל מו"מ או יישמע קול בעלי המניות (שבקשת ההסדר טוענת כי אין להתחשב בהם כלל)", כתב צור. "הניסיון של הנאמן לטעון כאילו החברה חדלת פירעון מחמת שלא פרעה תשלומים שוטפים הוא פיקטיבי ואינו במקום.

שרגא בירן, צילום: אוראל כהן שרגא בירן | צילום: אוראל כהן שרגא בירן, צילום: אוראל כהן

החברה נמנעה מביצוע תשלום שוטף רק בגלל שמחזיקי האג"ח העמידו את החוב לפירעון מיידי שלא כדין". לטענת צור, לא ניתן להשלים עם מצב שבו הנאמן, מחד, מונע מהחברה את ביצוע התשלומים השוטפים, ומאידך מגיש בקשה שמטרתה לגזול את קניין בעלי מניותיה בהסתמך על אותה העילה שהוא יצר במו ידיו. בנוסף, צוין כי לו היתה החברה חדלת פירעון, היה הנאמן מגיש נגדה בקשת פירוק, אך בקשה כזו לא הוגשה.

ביילסול מיוצגת בנוסף על ידי עוה"ד אורלי טננבאום, דניאל לסרי ואור לוסטגרטן ממשרד גורניצקי ושות'. קבוצת אלון מיוצגת על ידי עו"ד אהרון מיכאלי ויהודה רוזנטל ממשרד גולדפרב ושות'. מחזיקי האג"ח מיוצגים על ידי עו"ד חגי אולמן ממשרד יהודה רווה. צור יצג לאחרונה את אי.די.בי בדחיית בקשת הפירוק שהוגשה נגדה על ידי מחזיקי האג"ח הארוכות, וכן את יצחק תשובה בהסדר החוב של דלק נדל"ן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות