אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המארגנים של ריו 2016 חוששים מ"סימום גנטי" צילום: איי פי

ריו 2016

המארגנים של ריו 2016 חוששים מ"סימום גנטי"

לפי דיווח, המארגנים החלו לבצע בדיקות לדגימות תאים בחשד לשימוש בתהליך הביולוגי המשנה את הקוד הגנטי, במטרה להשיג יתרון לא הוגן בתחרות

16.08.2016, 14:00 | שירות כלכליסט
הוסיפו את זה לרשימת הסימנים שהעתיד כבר פה: ספורטאים אולימפיים מהונדסים גנטית הם דבר אמיתי שצריך לדאוג בגללו. באתר Chemical and Engineering News מדווחים שהמארגנים של ריו 2016 החלו לבצע בדיקות לדגימות תאים של הספורטאים בחשד ל"סימום גנטי" (gene doping), תהליך שיכול לשנות את התכנות הביולוגי של הגוף במטרה להשיג יתרון לא הוגן בתחרות.  

קראו עוד בכלכליסט

שינוי גנטי שמגביר את תפוקת ה-EPO של ספורטאי תעקוף את הבדיקות הנהוגות כיום. בטווח הארוך, הסוכנות ללחימה בסמים בספורט (WADA) מתכוונת לבדוק גם האם הספורטאים שינו את הגן האחראי לייצור חלבון כדי לחזק את השרירים. , צילום: איי פי שינוי גנטי שמגביר את תפוקת ה-EPO של ספורטאי תעקוף את הבדיקות הנהוגות כיום. בטווח הארוך, הסוכנות ללחימה בסמים בספורט (WADA) מתכוונת לבדוק גם האם הספורטאים שינו את הגן האחראי לייצור חלבון כדי לחזק את השרירים. | צילום: איי פי שינוי גנטי שמגביר את תפוקת ה-EPO של ספורטאי תעקוף את הבדיקות הנהוגות כיום. בטווח הארוך, הסוכנות ללחימה בסמים בספורט (WADA) מתכוונת לבדוק גם האם הספורטאים שינו את הגן האחראי לייצור חלבון כדי לחזק את השרירים. , צילום: איי פי

במקום להוסיף משהו לגוף של הספורטאים שלרוב ניתן לזהות בקלות, כפי שקורה בצריכת חומרים אסורים, סימום גנטי משנה את הקוד הגנטי של הספורטאי כך שייראה כאילו הוא נמצא בכושר טבעי לתחרות, כפי שמרבית הספורטאים המשתתפים באולימפיאדה אכן נמצאים.
הסימום הגנטי קרוב לוודאי שיפעל על הגן שמקודד חלבון בשם EPO. לכן המארגנים מתכוונים להשתמש בטכניקה חדשה כדי לבדוק את הגן הזה. EPO מגביר את הייצור בגוף של כדוריות דם אדומות הנושאות חמצן וקשה מאד לזהות אותו. ספורטאים עם EPO גבוה עשויים להגביר את הסיבולת והחוזק שלהם, לכן לא קשה להבין מדוע שחיין למרחקים ארוכים ירצה עוד EPO בגוף שלו. כמה ספורטאים בכירים, כולל זוכים משנות ה-90 בטור דה פרנס, נתפסו לאחר שהשתמשו ב-EPO סינתטי כדי לרמות.  

שינוי גנטי שמגביר את תפוקת ה-EPO של ספורטאי תעקוף את הבדיקות הנהוגות כיום. בטווח הארוך, הסוכנות ללחימה בסמים בספורט (WADA) מתכוונת לבדוק גם האם הספורטאים שינו את הגן האחראי לייצור חלבון כדי לחזק את השרירים.

צריכת חומרים אסורים היא בעיה ותיקה באולימפיאדה, והיא מהווה חשש רציני השנה בשל החקירה שחשפה את תכנית צריכת הסמים רחבת ההיקף בספורטאים הרוסים. אולם עד כה כל הספורטאים שנתפסו השתמשו בכימיקלים סינתטיים או חומרים ביולוגיים זרים (כמו דם של אנשים אחרים) כדי להשיג יתרון. עוד לא נתפס שום ספורטאי ששינה את ההרכב הגנטי שלו. אבל זה כנראה כי אף אחד בינתיים לא ניסה.

בביזנס אינסיידר דיווחו כבר ב-2014 כי זה סביר לגמרי ספורטאי נחוש ומבוסס כלכלית ישנה את ההרכב הגנטי שלו להשגת יתרון. אולם אותו ספורטאי יעמוד בפני סיכונים רציניים. שינוי גנטי הוא בהחלט עניין קיים, והמחקרים המוקדמים ביותר בנושא פורסמו כבר לפני עשורים. אולם עד כה זה בעיקר ברמה הניסיונית, ובשימוש בבני אדם רק לטיפול במחלות חמורות ונדירות. הסיבה לכך היא שיש סיכון לפתח סרטן או מחלות קטלניות אחרות.

בכל זאת, הטכנולוגיה התקדמה מספיק שספורטאים נוכלים ומדענים עלולים להשתמש בה למטרות זדוניות. הכוונה בזדוניות היא כמובן לשיפורים קטנים ביכולות של אנשים מהירים וחזקים להשגת יותר כוח ומהירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות