אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת המכרות הגדולה בעולם הציגה הפסד שנתי של 6.4 מיליארד דולר צילום: בלומברג

חברת המכרות הגדולה בעולם הציגה הפסד שנתי של 6.4 מיליארד דולר

BHP ביליטון - בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בתעשיית המכרות - הודיעה כי היא חותכת את הדיבידנד השנתי ב-77% לרמה של 14 סנט בלבד. המנכ"ל אנדרו מקנזי: "השגנו את השילוב הנכון בין סחורות, נכסים והזדמנויות"

16.08.2016, 15:12 | שירות כלכליסט

ענקית המכרות בי.אייצ'.פי ביליטון - BHP Billiton - דיווחה היום (ג') על ההפסד הגדול בתולדותיה וחתכה את הדיבידנד השנתי שלה ב-77%.  

קראו עוד בכלכליסט

חברת המכרות הגדולה בעולם (בשווי שוק), רשמה בשנת הדוח (שהסתיימה ביוני) הפסד של 6.39 מיליארד דולר - מול רווח של 1.91 מיליארד דולר בשנה שקדמה לה.

BHP הודיעה כי הדיבידנד השנתי יעמוד על 14 סנט למניה, מול 62 סנט למניה בשנה הקודמת. בצד החיובי - החברה הציגה חיסכון השנתי בעליות בהיקף של 437 מיליון דולר.

BHP רשמה מחיקות שווי ועלויות חד פעמיות בסכום כולל של 7.7 מיליארד דולר, כולל מחיקת שווי של 4.9 מיליארד דולר על ההשקעות בפצלי הנפט בארה"ב ועוד 2.2 מיליארד דולר בעקבות קריסת הסכר במכרה סאמרקו בברזיל בנובמבר - קריסה שהבילה להצפה של מי שפכים שהרסו שתי עיירות והרגו 19 אנשים, מעבר לזיהום העצום שנגרם לנהר.

"12 החודשים האחרונים היו מאתגרים הן עבור BHP ביליטון והן עבור תעשיית המכרות כולה", אמר בתגובה מנכ"ל החברה אנדרו מקנזי. "עם זאת, התוצאות שלנו מדגימות את העמידות של הפעילות שלנו ואת הדרכים המגוונות שבעזרתן אנחנו יוצרים שווי לבעלי המניות, על אף מחירי הסחורות הנמוכים".

הבעיות של ביליטון נובעות בין השאר מהחולשה בביקושים בסקטור הכרייה כולו, שמקורה בהאטה בצמיחה בסין.  באופן ספציפי סובת החברה מירידה במחירי הסחורות שבהן יש לה נתח שוק משמעותי, כמו ברזל ונחושת. מחירי עפרות ברזל, המשמשים ליצירת פלדה ומייצגים את מרבית ההכנסות של החברה, צנחו בדצמבר לשפל של 38 דולר לטונה, נפילה של 70% לעומת שיא תקופת השגשוג של מגזר הכרייה בפברואר 2011.

מקנזי נותר אופטימי. "בחמש השנים האחרונות עיצבנו מחדש את תיק ההשקעות שלנו, ואנחנו בטוחים שהשגנו את השילוב הנכון בין סחורות, נכסים והזדמנויות ליצור שווי משמעותי לאורך זמן. יש תחושה חזקה שירידות המחירים מסתיימות ונבלמה הצניחה החופשית", אמר המנכ"ל.

 

בתגובה לדוחות יצאה סקירת אנליסטים מעודכנת של Bernstein ובה נאמר כי "התוצאות היו קרובות לתחזיות שלנו ומעט טובות יותר מממוצע תחזיות השוק. עם זאת, אין בהן כדי לשנות את עמדתנו לגבי המניה ואנחנו חוזרים על המלצת תשואת השוק שלנו. היקף החיסכון בהוצאות הוא מרשים מאד, אך גם הוא תואם את התחחזיות שלנו ומשקף את מה שקורה בענף כולו".

מכרה של BHP , צילום: בלומברג מכרה של BHP | צילום: בלומברג מכרה של BHP , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות